Wyniki najnowszego sondażu firmy Opinia24, przeprowadzonego dla Radia Zet, pokazują ciekawą sytuację na polskiej scenie politycznej.
Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość są niemal na równi, a Lewica ku zaskoczeniu wszystkich notuje najlepsze wyniki od wielu miesięcy.
KO liderem, ale PiS tuż za nią. Trzecia droga "to droga do nikąd"
Z badania wynika, iż Koalicja Obywatelska może liczyć na 33 proc. poparcia. To w tej chwili najlepszy wynik wśród wszystkich ugrupowań. Tuż za partią Donalda Tuska plasuje się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 32 proc.
Trzecie miejsce zajmuje Konfederacja z poparciem na poziomie 13 proc. Zaskakująco dobrze w sondażu wypadła Lewica, która uzyskała 10 proc. głosów. To dwucyfrowy wynik, jakiego lewicowe ugrupowanie dawno nie odnotowało.
Gorsze nastroje panują prawdopodobnie w Trzeciej Drodze. Polska 2050 oraz PSL osiągnęły jedynie po 4 proc. poparcia wyborców, co oznacza, iż gdyby wybory odbyły się dzisiaj, to ani Władysław Kosiniak-Kamysz, ani Szymon Hołownia nie znaleźliby się w Sejmie.
Sondaż a grupa wiekowa. Wśród młodych prowadzi Lewica
Chęć udziału w wyborach zadeklarowało 84 proc. ankietowanych. 12 proc. badanych zapowiedziało, iż nie pójdzie do urn, a 4 proc. nie ma sprecyzowanych preferencji politycznych.
Wyniki pokazują też różnice w preferencjach wyborczych w zależności od wieku. W grupie najmłodszych wyborców (18-24 lata) prowadzi Lewica, osiągając aż 27 proc., Koalicja Obywatelska w tej grupie zdobyła 25 proc., a Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja – po 17 proc.
W starszych grupach wiekowych wyraźnie dominuje Koalicja Obywatelska. Wśród osób powyżej 60. roku życia aż 49 proc. deklaruje chęć głosowania na ugrupowanie Donalda Tuska.
Jak przeprowadzono badanie?
Sondaż zrealizowano w dniach 13-18 listopada 2024 roku na próbie 1000 osób. Użyto metody mixed mode, aby uzyskać możliwie jak najbardziej rzetelne wyniki. Metoda ta polega na łączeniu różnych technik zbierania danych w jednym badaniu.
W przypadku sondażu Opinia24 zastosowano metody CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) oraz CAWI (ankiety internetowe). Dzięki temu badacze mogli dotrzeć do szerszego grona respondentów o różnych preferencjach.
Niektórzy ankietowani wolą rozmowy telefoniczne, inni preferują samodzielne wypełnienie ankiety online. Dla osób starszych, które rzadziej korzystają z internetu, wywiad telefoniczny może być wygodniejszy. Natomiast młodsze grupy często wybierają ankiety internetowe, które mogą wypełnić w dogodnym dla siebie czasie.
Rezultaty sondażu jasno pokazują, iż polska scena polityczna pozostaje bardzo dynamiczna, a różnice między największymi ugrupowaniami są minimalne. Czas pokaże, czy KO na czele z Donaldem Tuskiem utrzyma pozycję lidera, czy jednak prezesowi partii PiS uda się przejąć przewagę.