W komunikacie, który został podpisany przez ministra Sienkiewicza, możemy przeczytać:
W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A, Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela.
Komunikat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji… pic.twitter.com/gXXQMxNMrS
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) December 27, 2023
Konflikt dotyczący mediów publicznych zaczął się w zeszłym tygodniu, kiedy ministerstwo kultury ogłosiło, iż nowo mianowany minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał obecnych prezesów zarządów: Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze.
Minister kultury mianował również nowe rady nadzorcze spółek, które z kolei wybrały nowe zarządy. MKiDN wyjaśniło, iż jest to konsekwencja uchwały Sejmu, w której posłowie wezwali Skarb Państwa do przywrócenia porządku prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. W odpowiedzi na to, politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością rozpoczęli “okupację” siedzib mediów publicznych. Doszło do starć między zwolennikami nowych i starych władz.
Czy publiczne media przestaną nadawać?
Plan rozpoczęcia procesu likwidacji spółek mediów publicznych był już wcześniej brany pod uwagę. TVP, PR oraz PAP są spółkami akcyjnymi, których jedynym właścicielem jest Skarb Państwa. Aby formalnie je zlikwidować, konieczne jest podjęcie uchwał o ich rozwiązaniu. Może to zrobić samodzielnie minister odpowiedzialny za kulturę i dziedzictwo narodowe, który reprezentuje Skarb Państwa na walnych zgromadzeniach.
Decyzja ministra Sienkiewicza o postawieniu w stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP to przyznanie się do porażki przez większość rządową. Blitzkrieg się nie udał.
Minister Sienkiewicz zachowuje się jak typowy agresor. Najpierw brutalnie napadł, a teraz – wobec skutecznego…
— Marcin Mastalerek (@MMastalerek) December 27, 2023
Likwidacja oznacza mianowanie likwidatorów, którzy zastępują zarząd w prowadzeniu spraw spółki i jej reprezentowaniu. Zgodnie z art. 463 § 1 kodeksu spółek handlowych (którym spółki są podporządkowane), likwidatorami są członkowie zarządu spółki, chyba iż statut lub uchwała walnego zgromadzenia stanowi inaczej. Minister, który podejmuje uchwałę o rozwiązaniu spółki, może więc wyznaczyć likwidatora lub likwidatorów spoza obecnych struktur TVP, PR i PAP. Minister może rozpocząć tę procedurę samodzielnie, bez zgody Rady Mediów Narodowych ani żadnego innego organu.
Rozpoczęcie procesu likwidacji nie oznacza jednak, iż programy PR i TVP oraz działalność dziennikarzy PAP nie będą już kontynuowane.