Spotkanie z Prezydencją – o deregulacji z wiceministrem Michałem Baranowskim

lewiatan.org 1 month ago

Podczas spotkania podkreślono, iż deregulacja jest jednym z najważniejszych priorytetów polskiej prezydencji, a uproszczenie przepisów jest w tej chwili wysoko na agendzie wszystkich państw członkowskich i unijnych instytucji. Minister Baranowski zaprezentował najważniejsze propozycje Komisji Europejskiej, które mają na celu uproszczenie przepisów i zwiększenie konkurencyjności europejskiej gospodarki, w tym ograniczenie wymagań sprawozdawczych dla firm czy nowe inicjatywy wspierające przemysł w Europie. Wśród omawianych propozycji pojawił się Kompas Konkurencyjności, pierwszy pakiet Omnibus czy Pakt na rzecz Czystego Przemysłu.

Głos biznesu: mniej biurokracji, więcej konkurencyjności

Przedsiębiorcy biorący udział w spotkaniu aktywnie komentowali najnowsze propozycje Komisji Europejskiej, wskazując zarówno na ich potencjalne korzyści, jak i wyzwania związane z wdrażaniem zmian. Podkreślano, iż deregulacja jest kluczowa dla poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej, jednak firmy na co dzień zmagają się z konkretnymi problemami wynikającymi z nadmiaru regulacji, które negatywnie wpływają na ich konkurencyjność.

Wielu uczestników zwracało uwagę na pogarszające się warunki inwestycyjne w Europie, które prowadzą do odpływu inwestycji poza Unię. Zdaniem przedsiębiorców, aby przywrócić atrakcyjność UE jako miejsca do prowadzenia biznesu, konieczne jest nie tylko ograniczenie biurokracji, ale także stworzenie stabilnych i przewidywalnych ram regulacyjnych.

Przedsiębiorcy uczestniczący w spotkaniu podkreślali, iż cieszy ich fakt, iż deregulacja jest w końcu jednym z priorytetów UE. Wskazywali jednak także na:

  • potrzebę dalszych uproszczeń w regulacjach,
  • konieczność nowego podejścia do tworzenia przepisów,
  • silniejsze wsparcie dla konkurencyjności europejskiego przemysłu.
Źródło: MRiT

Harmonizacja przepisów i unikanie „gold-platingu”

Dużo miejsca poświęcono również potrzebie harmonizacji przepisów unijnych oraz unikania tzw. „gold-platingu”, czyli wprowadzania dodatkowych obowiązków przez prawodawców krajowych w trakcie implementacji prawa unijnego przez państwa członkowskie. Przedsiębiorcy podkreślali, iż różnice w interpretacji i implementacji unijnych przepisów między krajami UE stanowią jedną z głównych barier dla swobodnego funkcjonowania rynku wewnętrznego.

Spotkanie otworzyła Małgorzata Mroczkowska-Horne, Dyrektor Generalna Konfederacji Lewiatan, podkreślając znaczenie deregulacji dla poprawy konkurencyjności europejskiego biznesu i stabilnego rozwoju gospodarki. Dyskusję moderował Andrzej Rudka, doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan.

Ze strony Ministerstwa Rozwoju i Technologii, oprócz wiceministra Michała Baranowskiego, w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Departamentu Zrównoważonej Gospodarki, Departamentu Spraw Europejskich, a także Departamentu Prawa Gospodarczego i Analiz.

Spotkania z Prezydencją

„Spotkania z Prezydencją” to inicjatywa zespołu europejskiego Konfederacji Lewiatan – cykl spotkań z decydentami unijnymi i polskimi, mający na celu zaangażowanie polskich przedsiębiorców w debatę i aktywne uczestnictwo na poziomie unijnym w trakcie prezydencji Polski w Radzie UE.

Read Entire Article