Rosja i Chiny mają ambitne plany dotyczące współpracy kosmicznej, oświadczył Władimir Putin. Prezydent Rosji podkreślił, iż wiele państw chce rozwijać z Rosją współpracę w tym zakresie, a Moskwa pozostaje oddana planom wysłania misji na Księżyc i na Marsa. Rosyjski przywódca zaznaczył, iż przewiduje projekty współpracy z innymi krajami BRICS, w tym z Indiami, RPA i Brazylią.
Według informacji agencji Reuters, powołującej się na agencję Interfax, Putin oświadczył, iż „współpraca w kosmosie z Amerykanami jest kontynuowana”. Rosyjski prezydent podkreślił, iż mimo iż europejscy partnerzy zaprzestali współpracy z Rosją, ograniczając ją praktycznie do zera, rosyjski sprzęt przez cały czas działa na swoich stacjach, w swoich obiektach, w tym badając Marsa. Jak podaje włoska agencja Ansa, kilka projektów współpracy pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Rosyjską Agencją Kosmiczną (Roskosmos) zostało zawieszonych w następstwie pełnowymiarowej agresji na Ukrainę w 2022 roku.
Putin porównał też miliardera Elona Muska do Siergieja Korolowa, inżyniera uznawanego za ojca rosyjskiej kosmonautyki. „Jest w USA osoba z absolutnym bzikiem na punkcie Marsa; ludzie tak silnie napędzani ideą rodzą się rzadko” – stwierdził. Rosyjski prezydent zapowiedział w ubiegłym tygodniu „konieczność rozwoju nowych załogowych statków kosmicznych i rakiet nośnych”. Zwrócił przy tym uwagę na znaczenie programu kosmicznego Rosji dla obronności kraju.
Szef Roskosmosu Dmitrij Bakanow oświadczył w ubiegłym tygodniu, iż Moskwa „pracuje nad wzmocnieniem swojej pozycji jako wiodącej siły w kosmosie”. Aby osiągnąć ten cel, Rosja rozwija technologie, uruchamia innowacyjne projekty i przygotowuje się do nowych misji. W 2022 roku Rosja wydała ponad 20 miliardów rubli (około 340 milionów dolarów) na program kosmiczny, co stanowi wzrost o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Warto zauważyć, iż Rosja jest jednym z liderów w dziedzinie kosmonautyki, z długoletnim doświadczeniem w zakresie badań kosmosu. W 1961 roku Rosjanin Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek w historii poleciał w kosmos. Od tamtej pory Rosja realizuje wiele projektów kosmicznych, w tym budowę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), na której stacjonują rosyjskie statki kosmiczne.
W związku z tym, iż kosmos staje się coraz bardziej konkurencyjnym rynkiem, Rosja i Chiny rozwijają swoją współpracę w tym zakresie, aby utrzymać swoje pozycje liderów. Według danych organizacji Eurospace, rynek usług kosmicznych w 2022 roku osiągnął wartość 450 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Rosja i Chiny planują wspólnie realizować wiele projektów kosmicznych, w tym budowę chińskiej stacji kosmicznej, której koszt szacowany jest na ponad 20 miliardów dolarów. Projekt ten ma na celu stworzenie pierwszej chińskiej stacji kosmicznej, która będzie mogła pomieścić do 6 astronautów i będzie wyposażona w zaawansowaną technologię.
Warto przypomnieć, iż kosmos jest coraz bardziej ważnym sektorem gospodarki, który generuje ogromne przychody i tworzy nowe możliwości dla firm i państw. Według raportu Banku Światowego, wartość rynku kosmicznego może wzrosnąć do 1,4 biliona dolarów do 2030 roku. Dlatego Rosja i Chiny starają się utrwalić swoje pozycje liderów w dziedzinie kosmonautyki, rozwijając nowe technologie i realizując ambitne projekty.
Read more:
Kosmiczna rywalizacja: Rosja i Chiny rozwijają współpracę w kosmosie