Serwis Informacyjny – sygnały zauważone 28.05.2025

myslpolska.info 1 day ago

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 28.05. 2025

Polska. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po cichu objął patronatem tegoroczną „Paradę Równości”. Poinformowali o tym sami organizatorzy.

Polska. Jak poinformował Super Express Karol Nawrocki poddał się testom na obecność substancji niedozwolonych w organizmie. Te wyniki mają uciąć spekulacje, które pojawiły się po tym, gdy w czasie debat zakrywał usta i nos, by wziąć saszetkę nikotynową. W próbkach pobranych od Nawrockiego nie wykryto niedozwolonych substancji. Sam kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość napisał: „Polacy chcą mieć pewność, iż przyszły Prezydent jest w pełni zdrowy. Dlatego zrobiłem test na obecność narkotyków. Wynik oczywiście negatywny. Teraz kolej na Pana Rafała! Odwagi! Jak jest Pan czysty, to nie ma się czego bać!”

Polska. Jak informuje RMF FM Rafał Trzaskowski 25 maja stwierdził nie podda się dzisiaj badaniom medycznym na obecność nielegalnych substancji. Michał Klirbok napisał: „Jeśli Rafał Trzaskowski podda sie takim badanym przed samymi wyborami to straci to zupełnie sens, ponieważ najmodniejszy „dopalacz wśród elit”, można wykryć w organizmie można wykryć do 3-4 dni po zażyciu.

Polska. Media ujawniły Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski brali udział w niejawnych posiedzeniach Grupy Bilderberg. Szef MSZ Radosław Sikorski w Kanale Zero stwierdził: „To jest bardzo dobra, bardzo prestiżowa konferencja międzynarodowa, odbywająca się pod patronatem króla Holandii (…) jednym z uczestników był sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Mam nadzieję, iż pan się zgodzi, iż kardynał Parolin na masońską imprezę by nie przyjechał (…) niektóre rzeczy są takie, iż politycy nie chcą, żeby tam się mówiło o tym, co naprawdę myślimy, czego się boimy. To nie zawsze się nadaje do nadawania na cały świat (…) Konferencja Grupy Bilderberg jest bardzo dobra, dlatego iż po pierwsze to jest tylko Zachód, Europa i Stany Zjednoczone. Tam, w odróżnieniu od Monachium czy Davos, nie przyjeżdżają dyplomaci irańscy, rosyjscy czy chińscy. To jest ścisłe jądro Sojuszu„.

Polska. Szef MSZ Radosław Sikorski wypowiedział się o obecnym premierze: „Tusk to wybitny mąż stanu, najwyższej rangi polski polityk w naszej tysiącletniej historii, pomijając oczywiście Jana Pawła II”.

Polska. Były premier Polski Leszek Miller poparł kandydaturę Rafała Trzaskowskiego na prezydenta Polski. Jest to szczególnie dziwne biorąc pod uwagę sugestie Rafała Trzaskowskiego, które dotyczyły także samego premier Millera. Trzaskowski powiedział: „Powiedzmy sobie to szczerze i wprost. Każdy, kto w tej chwili mówi o tym, iż Ukraina nie powinna być w NATO, tak naprawdę sprzyja Putinowi”. Katarzyna Sokołowska z Fundacji „Wołyń Pamiętamy” napisała między innymi: „Przychylne komentarze w kwestii ukraińskiego ludobójstwa na Polakach Pana Millera nie powinny przysłaniać nam Jego przeszłości. Przypomnę, iż za czasów rządu Pana Millera w 2004 roku , przyznano 200 Ukraińcom zatrzymanym w obozie w Jaworznie – za wspieranie ukraińskich ludobójców – specjalne renty socjalne”.

Polska. Do Sądu Okręgowego w Warszawie trafił pozew przeciwko portalowi Onet w trybie cywilnym o ochronę dóbr osobistych Karola Nawrockiego oraz prywatny akt oskarżenia w trybie karnym. Poinformowali o tym na konferencji posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Polska. W Jasionce trwa konferencja proamerykańskich konserwatystów CPAC (Conservative Political Action Conference). Na konferencje przybyli wpływowi trumpiści. Między innymi Kristi Noem (Sekretarz ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA), John Eastman (twórca scenariusza przejęcia władzy przez Trumpa), Jack Posobiec (teoretyk trumpizmu, Eduardo Verastegui (meksykański autor i influencer ruchu MAGA), George Simion (niedoszły prezydent Rumunii), Miklos Szantho (szef orbanowskiego Center for Fundamental Rights), Catalina Stubbe (szefowa Mums for Liberty) czy Matt Schlapp (American Conservative Union). Z Polski między innymi prezydent Andrzej Duda i b. premier Mateusz Morawiecki. Sekretarz ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA Kristi Noem wsparła kandydata na prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Karola Nawrockiego.

Polska. Klub Myśli Polskiej i Klub im. Romana Dmowskiego zorganizowały w Łodzi spotkanie z prof. Stanisławem Bieleniem połączone z promocją jego książki „Czas ryzyka w stosunkach międzynarodowych”. Spotkanie prowadził red. Adam Śmiech.

Polska. w Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Katowicach odbyło się spotkanie Stow. Pokolenia z województwa Śląskiego. Spotkanie prowadził Przewodniczący Śląskich Pokoleń Józef Grochowski. Obecny był b. poseł Zbyszek Zaborowski. W trakcie spotkania uhonorowano specjalną nagrodą Viktorii zasłużonych działaczy Pokoleń Zofię Rolnik, Wiesława Langowi, Lucjana Gajdę oraz Jana Łosia. W spotkaniu uczestniczyła delegacja red. „Myśli Polskiej”.

Polska. Ogólnopolska Federacja Bezpartyjni i Samorządowcy, byłego kandydata na prezydenta Polski Marka Wocha poinformowała o budowie nowego prawicowego projektu politycznego związanego z wyborami do Sejmu i Senatu. Projekt ma odwoływać do spuścizny ideowej Korfantego, Witosa, Dmowskiego, Paderewskiego i Hallera. W projekcie uczestniczą między innymi: Bezpartyjni Samorządowcy, Stronnictwo Pracy, Alternatywa Społeczna i Obóz Wielkiej Polski.

Polska. Nestor polskiej prawicy Janusz Korwin-Mikke pyta: „Po pierwsze skoro kandydat na prezydenta miał być zamieszany w wyłudzenia i sutenerstwo (Karol Nawrocki – red.), to dlaczego prokuratura nigdy nie postawiła mu zarzutów? Po drugie – jaka kara spotka ABW za to, iż nie dopełnili obowiązków i dopuścili do tajnych dokumentów osobę rzekomo tak podejrzaną?”. Janusz Korwin-Mikke zamieścił w mediach społecznościowych oświadczenie, gdzie zadeklarował głosowanie na Karola Nawrockiego. Swój wpis-apel zakończył hasłem „Precz z faszyzmem!”

Polska. Były asystent posła Łukasza Kohuta Wacław Jan Kroczek apeluje by nie głosować na Rafała Trzaskowskiego. Kroczek umieścił informacje: „Trzaskowski, nigdy nie odciął się od związków z europosłem Kohutem (KO), kumplem Schlesische Verein, grupą zgłoszoną do ABW w związku z podejrzeniem działalności separatystycznej, która niedawno posłużyła się grafiką z elementami żywcem wyciętymi z… nazistowskiego plakatu propagandowego”. W innym wpisie informuje: „Schlesische Verein promuje separatyzm od Polski – w tym za granicą w Katalonii – nazywa Polskę „historycznym wrogiem Śląska”, lamentuje nad tym, iż polskie prawo uznaje tworzenie organizacji separatystycznych za nielegalne, prowadzi rewizjonizm historyczny, głosi fałsz historyczny o rzekomym istnieniu „polskich obozów koncentracyjnych, obozów zagłady”. Treści antypolskie rozpowszechnia w mediach społecznościowych i na stronie internetowej „Śląsk to nie Polska”. Działacze ci przekonują, iż reprezentują interes Ślązaków, a tymczasem spotykają się na festiwalach piwnych pod prowokacyjnym transparentem „PrOST DEUTSCHLAND” (niem. „Niemcy Wschodnie”) co sami dokumentują i rozpowszechniają w social mediach”.

Polska. Adam Leski z Klubu Myśli Polskiej ostro skrytykował apele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w/s wyborów prezydenckich w Polsce. Adam Leski napisał: ” Do tej pory mniejszość niemiecka zachowywała się przyzwoicie w kwestii polskich wyborów. Nie próbowali ingerować i nie wskazywali na żadnego kandydata. W tym roku jednak ich apele w pośredni sposób uderzając w polityków Prawa i Sprawiedliwości (Przemysława Czarnka – red.) i apelując o udział w wyborach wspierają Rafała Trzaskowskiego”. I dodał: „Niemcy w Polsce powinni mieć dokładnie takie same prawa jakie ma Polonia w Niemczech”.

Polska. Kiedyś niezwykle wpływowa Fundacja „Gazety Wyborczej”, jest w stanie likwidacji. W 2022 roku Fundacja została nagrodzona Złotym Piórem Wolności, doroczną nagrodą za wolność prasy, przyznawaną przez Światowe Stowarzyszenie Wydawców Wiadomości (WAN-IFRA). Na likwidatorów wyznaczono Jarosława Kurskiego i Joannę Kosmal.

Polska. W wieku 68 lat zmarł działacz i publicysta endecki Andrzej Siuda. Był członkiem Stronnictwa Narodowego „Ojczyzna”, Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego i Ligi Polskich Rodzin. W latach 90-tych publikował w „Tygodniu Ojczyzna”.

Stany Zjednoczone/Unia Europejska/Polska. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA Brian Mast szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen o o nielegalną agitację wyborczą przeciwko Sławomirowi Mentzenowi i Karolowi Nawrockiemu. Poza Mastem pod listem do szefowej KE podpisała się szóstka kongresmenów. Jest wśród nich Keitf Self, który do niedawna był uważany za stronnika Rafała Trzaskowskiego.

Stany Zjednoczone. Czystka na szczycie armii USA. Sekretarz Obrony Pete Hegseth zmniejsza liczbę najwyższych generałów o 20%. Zdaniem amerykańskiego eksperta od spraw armii Setha Moultona: „To przepis nie tylko na upolitycznienie armii, ale i na armię autorytarną. Tak właśnie działają armie w Rosji i Chinach”. Z kolei lewicowy publicysta Jack Welesh określił politykę prezydenta Donalda Trumpa jako „putinistyczną w formie i treści”.

Stany Zjednoczone/Rosja. Prezydent USA Donald Trump napisał: „„Władimir Putin nie zdaje sobie sprawy, iż gdyby nie ja, Rosji już by się wiele złego przytrafiło, i to NAPRAWDĘ ZŁEGO. Igra z ogniem!”. Na te słowa odpowiedział wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew: „Jeśli chodzi o komentarze Trumpa na temat Putina bawiącego się ogniem i naprawdę złych rzeczy dziejących się w Rosji: znam tylko jedną naprawdę złą rzecz – III wojnę światową. Mam nadzieję, iż Trump to rozumie”.

Rosja. Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin wezwał do zaostrzenia polityki z zachodnich firm, które „nie do końca wycofały się z Rosji”. W czasie spotkania z przedstawicielami biznesu jeden z uczestników zasugerował lekkie ograniczenie działalności firm takich jak Zoom czy Microsoft, które ogłaszały wycofanie się z Rosji, ale w praktyce przez cały czas funkcjonują i zajmują na rynku swoje nisze. Prezydent Rosji powiedział: „Trzeba ich dusić. Zgadzam się całkowicie. Mówię to bez żadnego skrępowania, bo oni próbują dusić nas. Trzeba odpowiedzieć tym samym. Nie wyrzucaliśmy ich, nie przeszkadzaliśmy im, a oni próbują nas dusić. Prześlijcie mi informacje, kto gdzie działa i które z naszych dużych firm korzystają z ich usług”.

Rosja. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow skomentował słowa Kanclerza Niemiec Friedrich Merz, że: „nie ma już żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o zasięg broni, która została dostarczona na Ukrainę”. Szef MSZ Federacji Rosyjskiej powiedział: „Ta wypowiedź świadczy o poziomie ludzi, którzy doszli do władzy w czołowych krajach Europy”, i ocenił, iż decyzja o zezwoleniu Ukrainie na używanie broni dalekiego zasięgu przeciw Rosji „zapadła już jakiś czas temu, tylko jej nie upubliczniono”. Dodał również: „Trump wyraża emocje, bo widzi, ze jego wysiłki pokojowe w sprawie Ukrainy są sabotowane przez europejskich polityków”.

Stany Zjednoczone. Wysłannik prezydenta USA Donalda Trumpa na Ukrainę, gen. Keith Kellogg, powiedział w telewizji Fox News, iż Ukraina przekazała USA swoje propozycje dotyczące osiągnięcia pokoju, a teraz swój plan ma zaprezentować Amerykanom Rosja. Poinformował, iż następna runda rozmów może się więc odbyć w Genewie. Tam może dojść do spotkania trzech liderów: USA, Ukrainy i Rosji.

Ukraina. „Kyiv Post” informuje, iż prezydent USA Donald Trump „poważnie rozważa” zniesienie wszelkich ograniczeń nałożonych na Ukrainę w czasie prezydentury Joe Bidena. Na ukraińskim portalu czytamy: „Wszystkie wcześniej nałożone ograniczenia – niezależnie od tego, czy zostały już złagodzone, czy nie – są w tej chwili poddawane przeglądowi”. Decyzja ma być podyktowana niezadowoleniem prezydenta USA Donalda Trumpa z obecnego „statusu quo” wojny i trudności z doprowadzeniem Rosji do stołu negocjacyjnego.

Węgry. Komisja Europejska wezwała Budapeszt, aby wycofał projekt ustawy penalizujący organizacje pozarządowe za przyjmowanie wsparcia z zagranicy (ustawa anty-sorosowska) – poinformował we Komisarz UE Michael McGrath. W wypadku odmowy Komisja Europejska może wszcząć kolejną procedurę naruszeniową przeciw Węgrom.

Rumunia. Były antyglobalistyczny i suwerenistyczny kandydat w wyborach prezydenckich w Rumunii Calin Georgescu, ogłosił, iż wycofuje się z polityki i zapowiedział, iż nie dołączy do żadnej partii ani ruchu politycznego.

Słowenia. Władze Słowenii zdecydowały o odstrzale 206 niedźwiedzi, co wywołało sprzeciw przyrodników. Decyzja ma na celu ochronę zwierząt hodowlanych przed atakami. W Słowenii żyje ok. 700 niedźwiedzi. Wcześniej Słowacja wyraziła zgodę na odstrzał 350 niedźwiedzi.

Izrael. Tylko przez 10 dni nowej izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy przymusowo przesiedlono blisko 180 000 mieszkańców tego terytorium – poinformowała we wtorek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Według wcześniejszych szacunków ONZ, w czasie wojny ok. 90% mieszkańców Strefy Gazy stało się wewnętrznymi uchodźcami. Wiele rodzin musiało wielokrotnie uciekać z miejsca na miejsce.

Chiny. Rekordowe długi wobec Chin. Amerykański Instytut AidData pisze, iż 165 państw na świecie jest dłużnikami Chin. Australijski Lowy Institute pisze, iż Chiny pożyczają pieniądze między innymi państwo wchodzącym w skład Inicjatywy Pasa i Szlaku. Od 2016 roku Chiny stały się liderem na rynku dwustronnych pożyczek, przekraczając 50 mld dolarów, co przewyższało łączną wartość pożyczek udzielonych przez kraje zachodnie. Chiny chętnie pożyczają pieniądze na budowy szkół, szpitali i dróg. Lowy Institute opublikował raport, który ujawnia, iż 75 najbiedniejszych państw świata było zasilanych pożyczkami z Chin. Pekin przez cały czas udziela nowych pożyczek, m.in. Hondurasowi, Nikaragui i Wyspom Salomona czyli państwom, które zerwały relacje dyplomatyczne z Tajwanem. Wśród państw pożyczających znajdują się również: Pakistan, Kazachstan, Laos, Mongolia, Argentyna, Brazylia czy Indonezja.

Nigeria. 44 osoby zginęły w wyniku przeprowadzonych w weekend ataków w kilku miejscowościach w prowincji Benue we wschodniej Nigerii. Zamordowano między innymi kobietę w ciąży i 2-letnie dziecko. Benue należy do prowincji, przez które przebiega nieformalna granica między zdominowaną przez wyznawców islamu północną częścią Nigerii, a w większości chrześcijańskim południem. Na ataki ze strony muzułmanów nakłada się konflikt o dostęp do ziemi, w którym pasterze walczą z rolnikami. Częstym powodem napięć są też spory o podłożu etnicznym. Zbrodni dokonali najprawdopodobniej islamscy fundamentaliści z ugrupowania Boko Haram – o czym poinformowało Radio Maryja. Według danych ONZ od 2009 roku w przeprowadzonych w atakach w północno-wschodniej Nigerii, a także sąsiednich rejonach Kamerunu i Nigru, zginęło co najmniej 35 000 osób, a ponad 2 mln zostały zmuszone do opuszczenia domów.

łj

Read Entire Article