Serwis Informacyjny – sygnały zauważone 21.05.2025

myslpolska.info 5 hours ago

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej (SIMP) – sygnały zauważone 21.05. 2025

Polska. Wyszedł nowy numer Myśli Polskiej (21-22, 28.05-1.06.2025). W numerze znajduje się między innymi nasza relacja z obchodów Dnia Zwycięstwa w Moskwie pt: „Jak Rosjanie świętowali zwycięstwo”. Polecamy liczne wywiady, analizy i felietony między innymi: prof. Johna Mearsheimera, prof. Witolda Modzelewskiego, prof. Stanisława Bielenia, prof. Olafa Bergmanna, dr Edwarda Karolczuka, Kamila Waćkowskiego i Przemysława Piasty. Zachęcamy do kupna „Myśli Polskiej” w wersji papierowej, to w dzisiejszych czasach najbezpieczniejsze i realnie pomaga nam w pracy redakcyjnej.

Polska. Sławomir Mentzen (który otrzymał w wyborach, aż 14,80%) spotka się z Karolem Nawrockim i Rafałem Trzaskowskim, aby zdecydować, któremu z nich udzieli poparcia w drugiej turze wyborów prezydenckich. Warunki Mentzena:

– Nie podpiszę żadnej ustawy, która podnosi Polakom istniejące podatki, składki i opłaty lub wprowadza nowe obciążenia fiskalne dla Polaków.
– Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej obrót gotówkowy i będę stał na straży polskiego złotego.
– Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów zgodnych z polską Konstytucją.
– Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy.
– Nie podpiszę ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO.
– Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni.
Nie zgodzę się na przekazywanie jakichkolwiek kompetencji władz Rzeczypospolitej Polskiej do organów Unii Europejskiej.
– Nie podpiszę ratyfikacji żadnych nowych traktatów unijnych osłabiających rolę Polski np. poprzez osłabienie siły głosu lub odebrania Polsce prawa weta.

Polska. Kandydat na prezydenta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Karol Nawrocki powiedział, iż jest „gotowy” do podpisania 8-punktowej deklaracji programowej, którą przedstawił polityk Konfederacji. Łukasz Jastrzębski z „Myśli Polskiej” napisał: „Nie wierzę w słowa Karola Nawrockiego. Dalej będzie robił to czego oczekuje Jarosław Kaczyński. Ale to jest istotny sygnał do jego wyborców i znaczące przesunięcie okna Overtona w kwestiach ukraińskich. To radykalne odcięcie się od piekielnego szkodliwego testamentu Lecha Kaczyńskiego, który utożsamiał krucjatę przeciwko Rosji z polskim interesem narodowym. To przekreślenie od początku do końca całej polityki Andrzeja Dudy jako prezydenta naszego kraju”. Wydawca „Myśli Polskiej” Przemysław Piasta stwierdził „Polityka to sztuka osiągania rzeczy realnych. Jeśli Mentzen skłoni Nawrockiego do poparcia swoich propozycji, to niezależnie od i tak znakomitego wyniku wyborczego, osiągnie w tych wyborach istotny cel metapolityczny. Być może wszyscy go nie docenialiśmy”.

Polska. Grzegorz Braun (który w wyborach otrzymał 6,34%) zadał Rafałowi Trzaskowskiemu i Karolowi Nawrockiemu siedem pytań przed drugą turą wyborów prezydenckich. Treść pytań brzmi: „czy jako kandydat na Prezydenta RP będzie Pan kierował się wyłącznie polskim interesem narodowym – a w szczególności czy zobowiązuje się Pan do:

– Zdecydowanych działań na rzecz pokoju, a zwłaszcza do niewysyłania polskich żołnierzy na Ukrainę oraz nieprzekazywania sprzętu wojskowego na rzecz Ukrainy?
– Zdecydowanych działań na rzecz zachowania jednolitości i tożsamości narodowej państwa polskiego – a zwłaszcza powstrzymania ukrainizacji Polski, stanowczego potępienia banderyzmu i wyegzekwowania ekshumacji ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Polakach?
– Zdecydowanych działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego – a w szczególności odrzucenia tzw. paktu migracyjnego Unii Europejskiej i powstrzymania imigracji zarówno legalnej, jak i nielegalnej?
Odrzucenia tzw. zielonego ładu Unii Europejskiej – zwłaszcza w odniesieniu do rolnictwa, górnictwa, budownictwa, energetyki i motoryzacji?
Kolejne dotyczą kwestii aborcji, rozliczenia instytucjonalnego bezprawia lat 2020-2022 i ekshumacji w Jedwabnem.

Polska. Byli kandydaci poparli na prezydenta Polski Magdalena Biejat (4,23%) i Szymon Hołownia (4,99%) poparli Rafała Trzaskowskiego. Podobnie uczynił w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego szef MON Władysław Kosiniak Kamysz. Z kolei był kandydat na prezydenta Polski Marek Jakubiak (0,77%) zadeklarował głosowanie na Karola Nawrockiego. Kandydat PiS-u otrzymał również poparcie ze strony NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Nestor polskiej prawicy Janusz Korwin-Mikke oświadczył „Sytuacja w II turze nie jest moją wymarzoną, ale rozumiem powagę sytuacji i zagrożenie, przed jakim stoimy. Dlatego chcę, by to wybrzmiało jasno: każdy, byle nie Trzaskowski”.

Polska. Strażacy, policjanci, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej oraz Służby Więziennej oskarżają rząd o i brak postępów w realizacji porozumienia zawartego ze stroną społeczną jeszcze w marcu. Związkowcy mundurowi zapowiadają manifestację w najbliższych dniach i domagają się podwyżek. Związkowiec z Państwowej Straży Pożarnej Bartłomiej Mickiewicz powiedział: „W nowym programie modernizacyjnym na lata 2026- 2029 po raz pierwszy w historii nie przewidziano ani złotówki na wynagrodzenia funkcjonariuszy i pracowników cywilnych”.

Polska. Premier Donald Tusk zawnioskował w Sejmie o zgodę na dalsze czasowe zawieszenie prawa do azylu. W Izbie mówił na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, określając migrację „złotym biznesem” dla Putina i Łukaszenki, a także nazywając ją „formą agresji na Polskę”. Szef polskiego rządu zapowiedział możliwość zamknięcia granicy z Niemcami, jeżeli będą próbowali przesyłać migrantów do Polski. Premier Tusk stwierdził: „Powiedziałem Niemcom nie będziemy przyjmować od was żadnych migrantów”. Posłanka partii Razem Marcelina Zawisza powiedziała: „Czy to jest normalne, iż uważacie, iż tym się powinniście chwalić, iż łamiecie prawa człowieka? Gdyby to PiS wprowadzało zawieszenie prawa do azylu, to byście się tutaj przykuwali do tej mównicy w poprzedniej kadencji, bo wtedy prawa człowieka coś znaczyły. Ale teraz nie znaczą absolutnie nic”. Sprawę skomentował również Adam Leski z Klubu Myśli Polskiej: „Premier Tusk w roli narodowca jest żałosny. Ja rozumiem, iż jest kampania wyborcza, ale to naprawdę przesada. Gdyby żył Bolesław Tejkowski, to prawdopodobnie dzisiaj Donald Tusk ogolony na łysko w glanach maszerował by obok niego krzycząc iż Polska tylko dla Polaków”.

Polska. Jest nowe porozumienie między Polską i Ukrainą o współpracy ws. polityki regionalnej oraz decentralizacji. Umowę podpisali minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i wicepremier ds. odbudowy Ukrainy Ołeksij Kułeba. Według informacji podanych przez Radio Zet „Polska będzie korzystać z doświadczeń Ukrainy w zakresie budowania infrastruktury ochrony ludności cywilnej”.

Polska. Posłowie Konfederacji zwrócili się do rządu o informacje w sprawie „możliwych nieprawidłowości w finansowaniu kampanii wyborczej przed wyborami prezydenta RP w 2025 roku, których przejawem były reklamy polityczne, które mogły zostać opłacone z zagranicy i posiadać znamiona dezinformacji”.

Polska. „Rzeczpospolita” poinformowała, iż jest akt oskarżenia przeciwko Pawłowi K., który miał przygotowywać zamach na przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Pawłowi K., który miał zgłosił gotowość do działania na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej. Czyn zarzucany Pawłowi K. zagrożony jest karą pozbawiania wolności do lat 8.

Polska. Polskie wojsko szuka ekspertów IT, którzy razem mają stworzyć grupę specjalistów, gotową do walki z cyberatakami. Potrzebni są ludzie o różnych umiejętnościach, w różnym wieku. Uruchomiono specjalny projekt o nazwie Cyber Legion o czym poinformował portal Komputer Świat.

Unia Europejska. Szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas stwierdziła, że: „5000 żołnierzy z państw UE, wchodzących w skład unijnych sił szybkiego rozmieszczenia, jest już w pełni gotowych do działania”. Jak podkreśliła, pozwoli to Europie działać szybciej, gdy „wybuchną kryzysy”. Zgodnie z założeniem siły szybkiego rozmieszczenia mają łączyć różne komponenty (powietrzny, lądowy, morski) i obejmować strategiczne czynniki wspomagające, takie jak zdolności transportu lotniczego, w zależności od scenariusza operacyjnego.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump ogłosił, iż wybrał projekt nowej tarczy antyrakietowej „Złota Kopuła”, zakładający umieszczenie czujników i pocisków przechwytujących w kosmosie. Zapowiedział, iż system kosztować ma 175 mld dolarów, zostanie ukończony do końca jego kadencji i ma mieć niemal 100-procentową skuteczność. Szef Pentagonu Pete Hegseth i szef Sił Kosmicznych gen. Michael Guetlein mówili, iż „Złota Kopuła”, ma być wielowarstwowa, oparta na otwartej architekturze i zbudowana przez wiele amerykańskich koncernów. Kopuła ma chronić USA, również przed pociskami hipersonicznymi. Chęć udziału w projekcie zgłosiła Kanada. Republikański senator Tim Sheehy ocenił, iż koszt tarczy prawdopodobnie wyniesie nie miliardy, ale biliony dolarów.

Stany Zjednoczone. USA będą chcą wydobywać rzadkie złoża z dna Oceanu Spokojnego. Prezydent Donald Trump wydał dekret o „zasobach i minerałach znajdujących się na dnie mórz”. W dokumencie czytamy: „Zasoby te są najważniejsze dla wzmocnienia naszej gospodarki, zabezpieczenia naszej przyszłości energetycznej i zmniejszenia zależności od zagranicznych dostawców kluczowych minerałów”. Do tej pory Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego (ISA) wydała ponad 20 kontraktów na poszukiwania tych zasobów. w tej chwili 17 firm prowadzi eksplorację. Obszar w którym USA chcą wydobywać najrzadsze metale to Clarion-Clipperton Zone. Szacuje się, iż w tym miejscu wartość tzw. polimetalicznyh konkrecji to ponad 18 bln dolarów.

Stany Zjednoczone. Według informacji uzyskanych przez wywiad USA, Izrael przygotowuje się do ataku na obiekty nuklearne Iranu – poinformowała telewizja CNN. Stacja zaznaczyła, iż nie jest jasne, czy izraelscy przywódcy podjęli już ostateczną decyzję o uderzeniu.

Stany Zjednoczone. 250 mln dolarów z funduszu pomocy zagranicznej ma być przeznaczonych na sfinansowanie powrotów do państw ludzi, którzy uciekli do USA ze stref konfliktu, w tym 700 000 ukraińskich i haitańskich migrantów – wynika z projektów wewnętrznych dokumentów, do których dotarł „Washington Post”.

Stany Zjednoczone. Minister Zdrowia USA Robert F. Kennedy Jr., skrytykował „dogorywającą” Światową Organizację Zdrowia (WHO) i zapowiedział, iż Stany Zjednoczone nie przystąpią do przyjętego tego dnia porozumienia WHO o postępowaniu w razie pandemii. Minister Kennedy Jr. powiedział: „Apeluję do ministrów zdrowia na świecie oraz do WHO, by potraktowali nasze wystąpienie jako dzwonek ostrzegawczy. Kontaktowaliśmy się już z podobnie myślącymi krajami i zachęcamy innych, by rozważyli pójście w nasze ślady”.

Stany Zjednoczone. Jak poinformował Onet – prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w odróżnieniu od przywódców w Unii Europejskiej, „wcale nie martwi się” wzmacnianiem rosyjskich sił przy granicy z Finlandią i Norwegią. Według niego, każdy kraj w tym Rosja ma prawo rozmieszczać wojska na swoim ternie dowolnie.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump, wbrew nadziei liderów Unii Europejskiej i Ukrainy odmówił nałożenia sankcji na Rosję. Według niego przeszkadzałoby to w negocjacjach pokojowych. „New York Times” uważa, iż jest to związane z chęcią umożliwienia amerykańskiemu biznesowi współpracy z Rosją.

Stany Zjednoczone. „New York Times” uważa liderzy Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Ukrainy są zaniepokojeni decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa, podejrzewając, iż jego celem jest normalizacja stosunków z Rosją. Według źródeł „NYT”, Trump nigdy nie był poważnie zainteresowany wywarciem nacisku na Rosję, a jego groźby nałożenia sankcji były „głównie performatywne”. W konserwatywnej prasie amerykańskiej pojawiają się teksty mówiące o konieczności porozumienia gospodarczego między Stanami Zjednoczonymi i Rosją.

Stany Zjednoczone. „New York Times” poświecił kolejny tekst analizie stosunków amerykańsko-rosyjskich. W artykule cytowanym przez Wirtualna Polskę czytamy: „Europa zmierza teraz w kierunku nowych sankcji, a Stany Zjednoczone wydają się być gotowe, aby pójść w przeciwnym kierunku, starając się pominąć Ukrainę i pielęgnować szersze relacje z Rosją”. „The Moscow Times” pisze z kolei: „Trump podkreślił, iż wojna na Ukrainie powinna od samego początku pozostać problemem europejskim i Waszyngton nie powinien był się w nią ingerować”.

Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział przystąpienie do pracy nad tekstem memorandum o zawieszeniu broni w Ukrainie. Jednocześnie stwierdził, iż kooperacja z Kijowem w tym zakresie nie będzie łatwa. Rzecznik Kremla powiedział: „Moskwę i Kijów czekają trudne kontakty w sprawie wypracowania jednolitego tekstu memorandum o pokojowym porozumieniu i zawieszeniu broni”.

Ukraina. W Kijowie odbyło się posiedzenie Tymczasowej Komisji Śledczej poświęcone problemowi nielegalnego przekraczania granicy. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele Państwowej Służby Granicznej, Policji Narodowej, Prokuratury Generalnej, Ministerstwa Rozwoju Wspólnot i Terytoriów oraz Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Od 2022 roku niemal 30 000 osób zatrzymano podczas prób ucieczki z Ukrainy, a kolejne 44 900 przekroczyło granicę nielegalnie.

Ukraina. Jak poinformował rosyjski koncern lotniczy United Aircraft Corporation (UAC) obsługujący siły powietrzne Kremla, tamtejsze samoloty przechwytujące MiG-31 otrzymały wsparcie dla nowego, niezwykle groźnego pocisku powietrze-powietrze KS-172.

Belgia. Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte stwierdził: „Jestem zadowolony, iż prezydent USA Donald Trump przejął rolę lidera i przełamał impas w sprawie Ukrainy już od pierwszego dnia urzędowania w styczniu. Nie chcę na bieżąco komentować każdego wydarzenia, ale jasne jest, iż amerykańska administracja jest bardzo zaangażowana, ściśle współpracując z europejskimi kolegami i oczywiście z Ukrainą. Myślę, iż to bardzo pozytywne.” Słowa te wywołały negatywne reakcje liberalnej prasy w Unii Europejskiej, która uważa działania prezydenta USA za szkodliwe i sprzeczne z interesem Ukrainy.

Węgry. Rozpoczęła się procedura opuszczenia przez Węgry Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Parlament Węgier przegłosował ustawę rozpoczynającą proces wyjścia kraju z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Premier Węgier Viktor Orban skrytykował Międzynarodowy Trybunał Karny, twierdząc, iż „nie jest już bezstronnym sądem, ale raczej sądem politycznym”. Węgierski rząd odrzucił również możliwość aresztowania ściganego przez MTK premiera Izraela Binjamina Netanjahu. Za głosowało 134 posłów, przeciw było 37. Decyzja ta oznacza, iż proces wyjścia z Trybunału potrwa rok od momentu złożenia oficjalnego powiadomienia Sekretarzowi Generalnemu ONZ.

Rumunia. Lider suwerenistycznej partii AUR George Simion kwestionuje swoja porażkę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Rumunii. Oficjalnie wybory wygrał liberalny i proukraiński burmistrz Bukareszt Nicusor Dan, z wynikiem 53,6% głosów. Suwerenista George Simion uzyskał w niej 46,4% i po pewnym czasie uznał swoją porażkę. Zmienił zadnie gdy zaczęły napływać do niego informacje o nieprawidłowościach w czasie wyborów. Według niego w proces wyborczy ingerowały czynniki zewnętrzne. Lider AUR powiedział: „Będziemy kwestionować wybory w Sądzie Konstytucyjnym z tych samych powodów, dla których unieważniono wybory w grudniu (…) Mamy teraz niezbite dowody na ingerencję Francji, Mołdawii i innych podmiotów w ramach zorganizowanych działań mających na celu manipulowanie instytucjami, kierowanie narracją w mediach i ostatecznie narzucenie wyniku, który nie odzwierciedla suwerennej woli narodu rumuńskiego”.

Rumunia. Opozycja w Rumunii powołuje się na słowa założyciela Telegramu Pawieła Durowa, który zarzucił rządowi Francji, iż prosił o „wyciszenie konserwatywnych opinii” na tym komunikatorze przed wyborami. Działacze konserwatywnej AUR i nacjonalistycznej S.O.S. Rumunia piszą o tym, iż w „Mołdawii wydano 100 mln euro na kupowanie głosów, a w drugiej turze głosowały martwe dusze”.

Litwa. Szef MSZ Litwy Kestutis Budrys wzywa kraje Europy do wprowadzenia kolejnych sankcji na Rosję. Jego zdaniem należy nałożyć sankcje na cały rosyjski sektor energetyczny (skroplony gaz ziemny, ropę i atom), kolejne instytucje finansowe oraz „flotę cieni”. w tej chwili sankcje obejmują ok. 50% floty tankowców wykorzystywanych przez Rosję do przewozu ropy.

Wielka Brytania. International Institute for Strategic Studies przedstawił raport na temat wzmocnień obronnych w Europie w obliczu stopniowego wycofywania się sił Stanów Zjednoczonych. Materiał zawiera nie tylko alarmujące analizy na temat kosztów inwestycji, jakie musi ponieść Europa. Stary Kontynent musiałby wydać choćby bilion dolarów na pokrycie kosztów potencjału wojskowego, zapewnianego do tej pory przez USA. Twórcy raportu cytowani przez Microsoft Network uważają, iż do 2027 roku Rosja może zgromadzić zapasy choćby 3300 czołgów, 11000 pojazdów opancerzonych, 2000 jednostek artylerii i 1300 jednostek artylerii rakietowej. Cała ta broń mogłaby zostać użyta przeciwko państwom Europy, których odpowiedź mogłaby być bardzo utrudniona. Według IISS to moze sie stać pod warunkiem, iż gwałtownie zakończy się wojna na Ukrainie. Szybkie porozumienie ma dać Moskwie czas na dozbrojenie i zgromadzenie rezerw sprzętu.

Wielka Brytania. Przemytnik ludzi z Afryki do Wielkiej Brytanii Ahmed Ebid został skazany na 25 lat więzienia. Zorganizował nielegalne przeprawy dla ponad 3 800 migrantów z Afryki do Europy, głównie Włoch. Operacja przemytnicza była warta 12 mln funtów brytyjskich.

Wielka Brytania/Izrael. Szef MSZ Wielkiej Brytanii David Lammy, poinformował, iż rząd Zjednoczonego Królestwa zawiesza rozmowy o wolnym handlu z Izraelem, a on sam wezwie izraelskiego ambasadora w związku z ofensywą w Strefie Gazy. Ponadto Londyn nałoży sankcje na osadników na Zachodnim Brzegu.

Izrael. W izraelskich atakach na Strefę Gazy tylko wczoraj zginęło 85 Palestyńczyków. Szef Sztabu Generalnego Izraela gen. Ejal Zamir ogłosił, iż „wojsko rozszerzy ofensywę lądową, zajmując kolejne tereny i zniszczy infrastrukturę Hamasu, by zmusić go do kapitulacji”.

Izrael. Rząd Izraela zgodził się na wznowienie dostaw pomocy humanitarnej, które zostały wstrzymane na początku marca powodując głód. Premier Izraela Benjamin Netanjahu przyznał, iż robi to pod presją międzynarodową. Eksperci mówią o naciskach ze strony Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Chin i Kościoła katolickiego. Izraelskie wojsko poinformowało, iż łącznie w tym tygodniu przepuściło 98 ciężarówek z pomocą. W transportach ma być mąka, jedzenie dla dzieci, mleko dla niemowląt, bandaże i leki przeciwbólowe.

Izrael. Jak informuje Radio Maryja „ONZ przekazała, iż odblokowana w poniedziałek pomoc nie trafiła jeszcze do potrzebujących„. Przedstawiciele Kościoła katolickiego poinformowali, iż głodujący czekają, a pomoc do nich jak na razie nie trafiła. Przedstawiciele organizacji pomocowych powiedzieli dziennikowi „Haarec”, iż sytuacja humanitarna pozostaje krytyczna, a 100 ciężarówek jest kroplą w morzu potrzeb. Według wyliczeń ONZ-tu, by zaspokoić głód mieszkańców Strefy Gazy, każdego dnia powinno do niej wjeżdżać co najmniej 500 ciężarówek.

Izrael. Kościół katolicki zwraca uwagę na przerażające warunki humanitarne w Strefie Gazy. Wikariusz Kustodii Ziemi Świętej o. Ibrahim Faltas mówi o nieludzkich i zbrodniczych działaniach Izraela. Cytowany przez „Do Rzeczy” o. Faltas powiedział: „Szczególnie niepokojąca jest sytuacja dzieci: w samej Strefie Gazy w zeszłym miesiącu zmarło 950 dzieci, a od początku wojny liczba ta wzrosła do około 20 000. Około miliona nieletnich nie ma dostępu do pożywienia, opieki medycznej ani edukacji. To jest wysoka cena za ciągłe niepowodzenia polityki w walce z przemocą. Nie dojdzie do rozwiązania dopóki będą umierać dzieci. Dopóki będzie trwało zabijanie i przejście graniczne pozostaną zamknięte dla pomocy humanitarnej”. Przebywający w Strefie Gazy ks. Gabriel Romanelli w rozmowie z „Asia News” powiedział: „Skala głodu jest druzgocąca, dwa miliony ludzi znajduje się w skrajnej rozpaczy (…) W chwili obecnej, sytuacja w zakresie zaopatrzenia jest na razie katastrofalna również w jedynej katolickiej parafii w Strefie Gazy. Od trzech miesięcy nie otrzymaliśmy żadnej dostawy pomocy (…) pozostałą mąkę przesiewa się dwa lub trzy razy przed rozdaniem, aby pozbyć się robaków. Główne trudności polegają na tym, iż woda pitna jest trudna do uzdatnienia i brakuje lekarstw. Jest wiele przypadków biegunki, na które istnieją proste leki, ale ich nie mamy”.

Izrael. Radio Maryja podało dane o ofiarach z ostatniej fazy wojny izraelsko-palestyńskiej. Od października 2023 roku po stronie izraelskiej zginęło ok. 1200 osób. Uprowadzono 251 osób. Według izraelskiej armii w niewoli pozostaje 23 zakładników i przetrzymywane są ciała 35 kolejnych. Po stronie palestyńskiej zginęło ok. 54 000 ludzi (w tym ok. 20 000 dzieci), ok. 120 000 ludzi zostało rannych.

Syria. Szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas poinformowała, iż ministrowie spraw zagranicznych państw UE podjęli decyzję o zniesieniu sankcji gospodarczych nałożonych na Syrię. Za decyzję o zniesieniu sankcji podziękował Europie szef MSZ Syrii Asaad al-Szibani. Według niego decyzja ta przyczyni się wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności w Syrii. Zniesienie sankcji przez UE spowodowane jest prawdopodobnie ruchem prezydenta USA Donalda Trumpa, który to uczynił po spotkaniu z prezydentem Syrii Ahmedem al-Szarą. Obecny prezydent stał na czele koalicji islamistycznych rebeliantów, w grudniu 2024 roku obalili prezydenta Baszara al-Asada. Prezydent Syrii dzisiaj odcina się od związków z dżihadystami.

Read Entire Article