Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 22.07.2025

myslpolska.info 5 hours ago

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 22.07.2025

Polska. Rząd w Polsce planuje wielomilionową inwestycję w polsko-fińską firmę Iceye, która dostarcza precyzyjne dane satelitarne. Jakub Artych pisze, iż „dzięki temu możliwe będzie śledzenie ruchów rosyjskiej armii z kosmosu, tak jak w tej chwili robi to dla Ukrainy”.

Polska. Rektorzy katowickich uczelni wystosowali list wyrażający głębokie zaniepokojenie manifestacjami wrogości wobec uchodźców. Rektorów zaniepokoiła wspólne demonstracja kibiców Ruchu Chorzów, GKS Katowice, Górnika Zabrze, Zagłębia Sosnowiec i wielu innych drużyn przeciwko emigrantom w Katowicach. Podkreślili, iż „uczelnie wyższe są z natury otwarte i gościnne dla wszystkich, kto wstępuje do nich w poszukiwaniu wiedzy”. Jednym z argumentów proemigracyjnych według rektorów jest polską XIX wieczna emigracja popowstańcza czy wyjazdy Polaków za pracą do Anglii po 2004 roku. List podpisali między innymi profesorowie: Tomasz Szczepański, Ryszard Koziołek i Celina Olszak.

Polska. Koniec kryzysu dyplomatycznego na linii Warszawa-Tel Awiw. Władze polskie odwrotnie, niż wiele państw świata zacieśnia współpracę z Izraelem. Maciej Hunia złożył w poniedziałek listy uwierzytelniające prezydentowi Izraela Icchakowi Hercogowi i został formalnie akredytowany na stanowisko Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Izraelu. Stanowisko ambasadora w Izraelu nie było obsadzone przez trzy lata.

Polska. Aktywiści „Czerwonej Historii” i działacze Komunistycznej Partii Polski uczcili 120 rocznicę stracenia na stokach Cytadeli Warszawskiej Stefana Okrzei. Pod tablicą upamiętniającą między innymi rewolucjonistów z 1905 roku złożono kwiaty. Na kracie otaczającej bramę wywieszono transparent z wizerunkiem Stefana Okrzei. Głos zabrał między innymi Piotr Ciszewski.

Polska. W wieku 69 lat zmarł generał broni w stanie spoczynku Waldemar Skrzypczak. W latach 2006–2009 był dowódcą Wojsk Lądowych. Od 2011 roku pełnił funkcję doradcy szefa MON Tomasza Siemoniaka. Generał często komentował przebieg wojny rosyjsko-ukraińskiej. Twierdził, iż Obwód Kaliningradzki znajduje się pod okupacją rosyjską, a Polska powinna się „upomnieć o niego”. W marcu 2022 roku był przekonany, iż wojna zakończy sie za dwa lub trzy dni klęską Rosji.

Polska. W wieku 89 lat zmarł działacz narodowy Stanisław Jaworek. W latach 90-tych był związany z Polską Wspólnotą Narodową, później zaś Stronnictwem Narodowym „Szczerbiec”. Przez długi czas zajmował się kolportażem pism narodowych.

Unia Europejska. Parlament Europejski stwierdził w specjalnym oświadczeniu, iż Gruzja nie będzie mogła zostać członkiem Unii Europejskiej, dopóki jej władze nie zmienią „autorytarnego kursu”. Bruksela podkreśliła, iż droga kraju do wspólnoty „została skutecznie zawieszona do czasu przeprowadzenia uczciwych wyborów”.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump według rzecznika Białego Domu Karoline Leavit był zaskoczony atakiem Izraela na jedyny kościół katolicki w Strefie Gazy, a także zbombardowaniem przez Izrael Damaszku w czasie, gdy administracja w Waszyngtonie podejmuje działania na rzecz odbudowy zniszczonej wojną domową Syrii. Według konserwatywnej prasy w USA Donald Trump coraz bardziej czuje się lekceważony przez premiera Izraela Beniamina Netanjahu.

Rosja. W Dumie odbędzie się trzecie czytanie ustawy o odpowiedzialności administracyjnej właścicieli sieci VPN za niedopełnienie obowiązku ograniczenia dostępu do stron, które na terenie Federacji Rosyjskiej są zakazane. Ustawa przewiduje też kary za reklamowanie sieci VPN.

Rosja. Zgodnie z zapisami dekretu podpisanego przez prezydenta Rosji Władimira Putina, statek pływający pod zagraniczną banderą, jeszcze zanim zawinie do jakiegokolwiek z portów na terenie Federacji Rosyjskiej, uzyskać musi specjalne pozwolenie wydawane będą przez zarządcę portu.

Ukraina/Polska. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, iż polskie obywatelstwo będzie można łączyć z ukraińskim. To efekt nowej ustawy o wielokrotnym obywatelstwie. Ukraina wprowadziła przepisy umożliwiające posiadanie wielokrotnego obywatelstwa, co „ma pomóc w utrzymaniu więzi z diasporą”. Zgodnie z prawem na Ukrainie można oprócz obywatelstwa ukraińskiego można posiadać polskie, niemieckie, czeskie, litewskie, łotewskie i estońskie. Michał Leski z Klubu Myśli Polskiej napisał: „Kompletne szaleństwo. Nie można być lojalnym wobec dwóch państw. Nie można być jednocześnie Polakiem i Ukraińcem. Każdy rozumy człowiek, moze mieć tylko jedną ojczyznę. Nasze cele jako wspólnot narodowych są często przeciwstawne”.

Ukraina. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ujawniła, że, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Fedir Chrystenko, „był agentem rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)”. Chrystenko miał wzmacniać rosyjskie wpływy w Narodowym Biurze Antykorupcyjnym Ukrainy (NABU). Przebywający od 2022 roku w Rosji Chrystenko został zaocznie poinformowany o postawieniu zarzutów zdrady stanu.

Ukraina. Minister obrony Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w naradzie konsultacyjnej z przedstawicielami Wielkiej Brytanii i Niemiec, iż „Ukraina potrzebuje 6 mld dolarów, aby załatać lukę w tegorocznych wydatkach na zakupy obronne”. Ukraina planuje pozyskanie baterii Patriot z USA, za które mają zapłacić państwa Unii Europejskiej. Jeden system tej zaawansowanej broni przeciwrakietowej kosztuje 1 mld dolarów.

Ukraina. Według czeskiej prasy dwa systemy baterii Patriot z USA dla Ukrainy zakupią Niemcy. Jeden zaś zostanie zakupiony przez Norwegów.

Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski zlecił ministrowi obrony Denysowi Szmyhalowi i Sekretarzowi Rady Bezpieczeństwa Narodowego Rustemowi Umierowowi przeprowadzenie w ciągu 10 dni audytu umów z partnerami dotyczących broni i jej produkcji. Zełenski poinformował o tym podczas oficjalnej prezentacji nowego ministra obrony Ukrainy. Według ekspertów jest to spowodowane naciskami strony amerykańskiej.

Litwa. Według ustaleń Państwowego Urzędu Regulacji Łączności Litwy to Federacja Rosyjska zakłóca prawidłowe działanie sygnału GPS z terytorium Obwodu Kalingradzkiego. W czerwcu na Litwie sygnał GPS zakłócono aż 1022 razy – wynika z danych opublikowanych przez firmę Oro navigacija, która zarządza ruchem lotniczym nad tym krajem. To zauważalny wzrost w porównaniu z 585 zgłoszeniami w maju i 447 w kwietniu.

Wielka Brytania. Były brytyjski minister obrony John Healey poinformował na kanale X, iż grupa kontaktowa ds. Obrony Ukrainy (UDCG), znana też jako Grupa Ramstein, przyjęła w poniedziałek 50-dniowy program mający na celu uzbrojenie Ukrainy i zmuszenie przywódcy Rosji Władimira Putina do negocjacji pokojowych.

Wielka Brytania. Władze brytyjskie ogłosiły, iż zawarły nową umowę na dostawę stronie ukraińskiej amunicji niezbędnej do obrony powietrznej. Nie ujawniono szczegółów. Brytyjski dziennik „Telegraph” przewiduje, iż dotyczy to zgody Niemiec i Wielkiej Brytanii na zakup większej liczby pocisków przeciwlotniczych za 170 mln euro z niemieckiego budżetu.

Wielka Brytania. Brytyjskie media informują, iż były szef Światowego Forum Ekonomicznego Klaus Schwab interweniował, by obniżyć ranking produktywności Wielkiej Brytanii. Powodem było wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, któremu Klaus Schwab był przeciwny. Schwab miał napisać do pracowników, iż Wielka Brytania „nie może odnotować żadnej poprawy”, ponieważ w przeciwnym razie zostanie „wykorzystana przez obóz Brexitu”.

Holandia. Królestwo Niderlandów pośrednio pomaga omijać sankcje Rosji i Iranowi. 90 tankowców przewożących ropę z Rosji i Iranu pływa pod fałszywą banderą wysp należących do Królestwa Niderlandów czyli Sint Maarten, Aruby lub Curaçao. Jak ustalił portal „Follow the Money”, statki te bez problemu omijają międzynarodowe regulacje i sankcje korzystając z nielegalnych certyfikatów wydawanych przez prywatną firmę MSTA.

Włochy. Rosyjski dyrygent Walerij Abisałowicz Giergijew nie wystąpi na festiwalu „Un’Estate da RE” pod Neapolem. Stało się tak po tym jak Światowy Kongres Ukraińców i przedstawiciele społeczności ukraińskich we Włoszech rozpoczęli kampanię mówiącą o tym, iż dyrygent popiera politykę Federacji Rosyjskiej i chwali działania prezydenta Władimira Putina.

Hiszpania. Znaleziono ciało 61-letniego Igora Hruszewskiego. Był on pracownikiem ministerstwa spraw wewnętrznych Ukrainy. Konsulat Ukrainy utrzymuje, iż Hruszewski utonął. Hiszpańska prasa zwraca jednak uwagę, iż na tym samym osiedlu 503 dni temu zamordowano rosyjskiego dezertera pilota Maksyma Kuzminowa.

Niemcy. Liczne aresztowania w społeczności muzułmańskiej w Niemczech. „Dzień Akcji Nashid” czyli seria „kilkudziesięciu zatrzymań islamskich ekstremistów” przez niemiecką policję i służby specjalne. Rzecznik ZZ Policjantów Benjamin Jendro stwierdził: „Islamistyczne idee od lat zżerają nasze społeczeństwo jak rak i znajdują wiele pożywki dzięki ukierunkowanej propagandzie w mediach społecznościowych, zwłaszcza wśród młodych ludzi i nastolatków szukających kierunku„.

Dania. choćby 33 000 euro otrzyma w Danii syryjski uchodźca, który dobrowolnie wróci do swojego kraju. Duńska Agencja Powrotów oferuje coraz większe stawki powrotowe, jednak Syryjczycy nie chcą z nich korzystać. Do tej pory skorzystało z oferty zaledwie 600 Syryjczyków.

Watykan. Papież Leon XIV ponowił swój apel o natychmiastowe zawieszenie broni w Strefie Gazy, wzywając społeczność międzynarodową do poszanowania prawa i ochronę ludności cywilnej.

Turcja. Jutro odbędzie się kolejne spotkanie delegacji Rosji i Ukrainy dotyczące możliwości zawarcia pokoju. Strona ukraińska potwierdziła informacje z Ankary. Ostatnia runda negocjacji na linii Kijów-Moskwa odbyła się 2 czerwca w Stambule. Wówczas rosyjska delegacja przekazała stronie ukraińskiej własną wersję porozumienia pokojowego. W trakcie negocjacji obydwie strony doszły do porozumienia dotyczącego między innymi wymiany poważnie chorych jeńców wojennych.

Iran. Władze Irańskie potwierdziły, iż będą rozmawiać w najbliższym czasie z przedstawicielami Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji w sprawie swojego programu atomowego. Iran oczekuje dialogu, a nie zastraszania i nieakceptowanych nacisków.

Izrael. Prezydent Izraela Icchak Hercog wyraził zadowolenie z powodu tego, iż ambasadorem Polski w Izraelu został Maciej Hunia. Nowy ambasador to były funkcjonariusz UOP i ABW, oraz szef SWW i AW. W nawiązaniu do obecnej wojny prowadzonej przez Izrael z Palestyńczykami powiedział, iż odwiedził kibuc Kfar Aza. Zostało to w Izraelu jednoznacznie odebrane jako hołd złożony zamordowanym przez Hamas w 2023 roku i aprobatę dla dzisiejszej polityki państwa Izrael.

Izrael. Kolejne media piszą o końcu świata chrześcijańskiego w Gazie. Społeczność katolicka i prawosławna błyskawicznie zanika na terenie Strefy Gazy. Powodem jest wojna toczona przez Izrael z Palestyńczykami. Jeszcze niedawno mieszkało tam około 3000 chrześcijan, dzisiaj zostało około 20 rodzin. Wojska izraelskie zabiły ostatnio trzech kolejnych chrześcijan ukrywających się w Świętej Rodziny.

Izrael. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, iż izraelskie siły przeprowadziły atak na rezydencję jej pracowników oraz główny magazyn w mieście Dajr al-Balah w Strefie Gazy. Według WHO, izraelskie lotnictwo dokonało trzech nalotów, które doprowadziły do pożaru i poważnych zniszczeń.

Izrael. Izraelskie czołgi wjechały do miasta Dajr al-Balah w centralnej części Strefy Gazy. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji cywilów z południowo-zachodniej części Dajr al-Balah. Ministerstwo zdrowia Palestyny poinformowało, iż w ciągu ostatnich 24 godzin na skutek izraelskich ostrzałów i ataków wojskowych w enklawie zginęło co najmniej 130 Palestyńczyków, a ponad 1000 zostało rannych.

Izrael. Przedstawiciele: Australii, Austrii, Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Islandii, Irlandii, Włoch, Japonii, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Holandii, Nowej Zelandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, oraz Komisarz UE ds. równości, gotowości i zarządzania kryzysowego Hadja Lahbib domagają sie natychmiastowego zakończenia „wojny w Strefie Gazy”. Pokojowe wezwania płyną z Moskwy i Pekinu. Izrael został skrytykowany przez przedstawicieli licznych organizacji muzułmańskich oraz kościołów prawosławnych i katolickiego.

Bangladesz. Ok. 30 osób zginęło w katastrofie samolotu szkoleniowego sił zbrojnych Bangladeszu. Rannych zostało ponad 170 osób. Myśliwiec F7 uderzył w kampus szkoły Milestone School and College w stolicy kraju Dhaki.

Chiny. Śmierć za łapówkarstwo. Były wicedyrektor chińskiego konglomeratu CETC He Wenzhong, został skazany na śmierć z dwuletnim odroczeniem za przyjęcie ponad 40 mln dolarów łapówek. Wyrok ten jest częścią surowej kampanii antykorupcyjnej, prowadzonej przez władze w Pekinie.

Japonia. Rośnie poparcie dla nacjonalistów. „The Straits Times” lipcowe wybory do Izby Wyższej japońskiego parlamentu doprowadziły do mocnego przetasowania na tamtejszej scenie politycznej. Koalicja LDP i Komeito utraciła większość, zdobywając jedynie 47 ze 125 mandatów. Odnotowano triumf nacjonalistycznej Partii Sanseito, która zdobyła 14 miejsc w parlamencie. Dla porównania, wcześniej ugrupowanie wywalczyło zaledwie jedno.

ap, pc, łj, pch

Read Entire Article