
Sejm przyjął z poprawkami Senatu nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Nowe przepisy, potocznie nazywane są „lex Romanowski”, zakładają, iż parlamentarzysta, wobec którego zastosowano postanowienie o tymczasowym areszcie, zostanie pozbawiony prawa do uposażenia. Ustawa trafi na biurko prezydenta.
Więcej informacji wkrótce.
„Lex Romanowski” w Sejmie. Parlamentarzyści zdecydowali
Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Zmiany wprowadzone przez senatorów doprecyzowują m.in., iż prawa do uposażenia pozbawieni zostaną parlamentarzyści, których nie można tymczasowo aresztować, gdyż ukrywają się lub są poza krajem. W związku ze zgłoszeniem przez izbę wyższą poprawek ustawa wróciła w piątek do rozpatrzenia przez Sejm.
Nowe przepisy, które Sejm uchwalił pod koniec stycznia, potocznie nazywane są „lex Romanowski”. Nowela, w kształcie, w którym wyszła z Sejmu, zakładała, iż parlamentarzysta, wobec którego zastosowano postanowienie o tymczasowym areszcie, zostanie pozbawiony prawa do uposażenia. A zakaz wykonywania praw i obowiązków wynikających z pełnionego mandatu będzie się stosować również wobec parlamentarzystów, względem których wydano postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, tacy parlamentarzyści nie będą mogli realizować działalności terenowej (w tym korzystać z prawa do interwencji czy prawa do informacji). Nie będą mogli również „korzystać z uprawnień socjalno-bytowych, jak prawo do uposażenia czy do diety parlamentarnej”.
„Lex Romanowski” a sprawa Marcina Romanowskiego
Nowela potocznie nazywana jest „lex Romanowski” od nazwiska posła PiS, b. wiceszefa MS Marcina Romanowskiego, który jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Zarzuty wobec Romanowskiego obejmują m.in. „wskazywanie podległym pracownikom podmiotów, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości”.
ZOBACZ: Ziobro i Romanowski trafią do aresztu? Jest ruch sejmowej komisji
Polityk miał też zlecać poprawę błędnych ofert przed ich zgłoszeniem oraz dopuszczać do udzielenia dotacji podmiotom, które nie spełniały wymagań formalnych i materialnych. Zarzuty dotyczą również przywłaszczenia pieniędzy w łącznej kwocie ponad 107 mln zł oraz usiłowania przywłaszczenia pieniędzy w kwocie ponad 58 mln złotych.
9 grudnia ub.r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa zadecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Romanowskiego. Poseł nie stawił się na posiedzeniu sądu, a prokurator kierujący śledztwem wydał za nim list gończy. 19 grudnia Romanowski otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Wcześniej tego dnia Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował o wydaniu Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec tego polityka. Wystąpiono też do Interpolu o wydanie za posłem czerwonej noty.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?
Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!