Ruszyła zbiórka podpisów pod internetową petycją do Prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o przyznanie śp. ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu Orderu Orła Białego.
W związku z dzisiejszą informacją o śmierci ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego ruszyła internetowa zbiórka podpisów pod petycją skierowaną do Prezydenta RP Andrzeja Dudu o przyznanie duchownemu Orderu Orła Białego. Poniżej prezentujemy treść petycji skierowanej do głowy państwa.
W imieniu wielu obywateli, którzy podziwiają i doceniają nieoceniony wkład w historię naszego kraju, jaki wniósł zmarły ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski apelujemy o przyznanie mu Orderu Orła Białego.
Ksiądz Isakowicz-Zaleski był niezłomnym kapłanem, społecznikiem oraz obrońcą prawdy historycznej i dobrego imienia Kościoła. Nie bał się upominać o naszych rodaków na Kresach. Jego życiowe dzieło i nieustraszona postawa w walce o sprawiedliwość zasługują na szczególne wyróżnienie. Dlatego też zwracamy się z apelem o pośmiertne nadanie Orderu Orła Białego dla tego wyjątkowego Polaka.
Jego życiowa misja, poświęcenie dla dobra wspólnego, a także nieustanne dążenie do sprawiedliwości uczyniły z Księdza Isakowicza-Zaleskiego jedną z najważniejszych postaci naszych czasów. Jego działania uczyniły go autorytetem moralnym dla wielu ludzi.
W nadaniu Orderu Orła Białego Księdzu Isakowiczowi-Zaleskiemu dostrzegamy nie tylko uznanie dla jego osobistego poświęcenia, ale także wyraz szacunku dla wartości, które reprezentował i które są fundamentem naszej wspólnoty. Był postacią zasłużoną w wielu obszarach życia społecznego. Ksiądz, poeta, pisarza, historyk. Był działaczem represjonowanym w okresie PRL, stał się duszpasterzem Kresowian i bojownikiem w walce o godny pochówek dla Polaków pomordowanych na Wołyniu.
W 2008 wystąpił z apelem o potępienie przez władze polskie ludobójstwa Polaków dokonanego przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Był też prezesem założonej przez siebie Fundacji Kresowej „Memoria et Veritas” i organizatorem dorocznych konkursów szkolnych wiedzy o Kresach oraz przewodniczącym komitetu honorowego budowy pomnika „Rzeź Wołyńska”, dłuta prof. Andrzeja Pityńskiego, we wsi Domostawa w gminie Jarocin na Podkarpaciu. Wspierał także akcję Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć” pod hasłem „Wołyń na Powązki”. Walczył, by nazywać ludobójstwo po imieniu, bez eufemizmów i półprawd. Dostrzegał, iż temat ludobójstwa wołyńskiego jest pomijany i nie podejmuje się realnych działań. Protestował przeciwko gloryfikacji zbrodniarzy.
Nie sposób w krótkim tylko tekście opisać wszelkie jego zasługi i dokonania.
Z pełnym przekonaniem wierzymy, iż ten symboliczny gest jest zasłużoną formą uhonorowania tej wyjątkowej postaci, która na wieki pozostawi trwały ślad w historii Polski. Jednocześnie mamy nadzieję, iż nadanie tego najwyższego odznaczenia państwowego dla Księdza Isakowicza-Zaleskiego będzie inspiracją dla obecnych i przyszłych pokoleń do angażowania się w sprawy społeczne i troski o dobro wspólne. Niewiele jest w naszych czasach osób, które na ten order zasługują. Ks. Tadeusz niewątpliwie powinien zostać nim uhonorowany.
Z wyrazami szacunku,
zatroskani Polacy
Aby podpisać petycję wystarczy klinkąć w ten link
Dzisiaj zmarł ks. Tadeusz Idakowicz-Zaleski
Dziś rano w wieku 67 lat zmarł ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, znany publicysta i działacz kresowy zaangażowany w upamiętnienie zbrodni wołyńskiej. O śmierci kapłana powiadomiło Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć”. Zmarł we wtorek o godz. 8 rano w szpitalu w Chrzanowie po ciężkiej chorobie. Kapłan od lat zmagał się z nowotworem.
Ksiądz Isakowicz-Zaleski został zapamiętany głównie z badania i upowszechniania wiedzy o ludobójstwie dokonanym przez OUN-UPA. Był prezesem założonej przez siebie Fundacji Kresowej „Memoria et Veritas”, organizatorem dorocznych konkursów szkolnych z wiedzy o Kresach, a także zaangażował się w budowę pomnika upamiętniającego rzeź wołyńską we wsi Domostawa.
Wsławił się również jako opiekun osób niepełnosprawnych. W 1987 roku założył działającą na tej płaszczyźnie Fundację im. Brata Alberta. Był jej prezesem nieprzerwanie od 1989 r. w tej chwili Fundacja prowadzi cztery domy stałego pobytu, 12 warsztatów terapii zajęciowej, dziewięć świetlic środowiskowych i szereg innych ośrodków w całej Polsce.
Współorganizował i uczestniczył w konwojach humanitarnych na teren byłej Jugosławii, Rosji, Albanii, Ukrainy.
narodowcy.net