Sieć połączeń pociągiem maglev
Rejon Wielkiej Zatoki (chin. 粤港澳大湾区, ang. Greater Bay Area) – obszar obejmujący wybrzeże południowej prowincji GuangDong wraz z Hong Kongiem i Makau – otrzymał zgodę rządu centralnego na uruchomienie kolejnego dużego projektu infrastrukturalnego. W tym konkretnym przypadku chodzi o budowę sieci kolei typu maglev, czyli pociągów poruszających się na poduszce magnetycznej. Pociągi te mają osiągać prędkość 650 km/godz.
Pierwsza linia budowana w ramach tego projektu połączy GuangZhou, stolicę prowincji GuangDong z ShenZhen i Hong Kongiem. Trasa ta będzie miała długość ok.120 km.
Celem projektu jest zbudowanie sieci połączeń maglev, która sprawi, iż w Rejonie Wielkiej Zatoki czas podróży między dowolnymi większymi ośrodkami miejskimi nie będzie przekraczać 40 minut.
Zakłada się, iż do 2035 roku w Rejonie z transportu kolejowego (nie licząc metra) korzystać będzie ok. 260 milionów osób. W tej sytuacji sieć połączeń maglev staje się koniecznością dla tego regionu – podaje w uzasadnieniu rząd prowincji Guangdong. Koleje poruszające się z tak dużą prędkością umożliwią zarazem utworzenie w tym miejscu mega metropolii.
Linie kolei maglev połączyć mają niebawem i inne miasta, które w przyszłości utworzą wielkie ośrodki miejskie. To między innymi Szanghaj i HangZhou, czy ChongQing (miasto o największej liczbie mieszkańców w Chinach – ponad 30 milionów) i ChengDu.
Przyszłość rodzi się dziś. Przynajmniej na chińskich kolejach.
Źródła:
chinanews.com.cn
baijiahao.baidu.com
Znaczący przełom
Chińscy naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Technologii Obronnych (chin. 国防科技大学) w ChangSha (stolica południowej prowincji HuNan), dokonali „znaczącego przełomu w technologii broni laserowej”.
Opracowali oni bowiem nowy system chłodzenia, który pozwala laserom wysokoenergetycznym działać “w nieskończoność”, bez nadmiernego nagrzewania się.
Problem ten był głównym wyzwaniem technicznym w rozwoju broni laserowej. Dzięki nowej technologii broń może teraz wytwarzać wiązkę laserową, w ten sposób, iż nie dochodzi do jej przerwania lub degradacji tak długo, jak jest to pożądane.
Broń laserowa jest bronią „marzeń” dla sił zbrojnych na całym świecie, ponieważ jest w stanie uderzyć z prędkością światła bez potrzeby stosowania drogiej amunicji. Może ona stać się nie tylko tańszą alternatywą dla tradycyjnych dział, czy systemów rakietowych, ale przede wszystkim elementem systemów przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i antysatelitarnych.
Nowy system chłodzenia opracowany przez chińskich naukowców umożliwia strzelanie precyzyjnymi wiązkami laserowymi przez nieokreślony czas bez utraty mocy wiązki, co jest podstawowym warunkiem jej skuteczności.
Stany Zjednoczone, które każdego roku wydają (wedle deklaracji) ponad 1 miliard dolarów każdego roku na rozwój broni laserowej, od lat prowadzą prace nad rozwojem tego typu broni. Wyścig trwa.
Źródła:
opticsjournal.net
baijiahao.baidu.com
Lot CZ3359/60
China Southern Airlines (chin. 中国南方航空) uruchomiły bezpośrednie połączenie lotnicze pomiędzy miastem KashGar (Autonomiczny Region XinJiang) a GuangZhou (pol. Kanton, stolica południowej prowincji GuangDong).
Lot rejsem o numerze CZ3359/60 trwa 6 i pół godziny i jest to najdłuższe w Chinach bezpośrednia połączenie lotnicze.
Dla porównania: Bezpośredni lot z Warszawy do Pekinu trwa około 9 godzin i 40 minut.
Źródło:
shobserver.com
Inteligentne kopalnie
Rząd prowincji ShanXi (chin. 山西) ogłosił program promowania zielonej, bezpiecznej i skutecznej transformacji przemysłu energetycznego. Jako krajowa kompleksowa baza energetyczna i największe w Chinach zagłębie węgla kamiennego, prowincja kontynuować będzie wspieranie tradycyjnego przemysłu energetycznego, jednakże przy jego stopniowej transformacji, wzmacnianiu nacisku na jego ekologiczny rozwój i racjonalne wykorzystanie posiadanych zasobów węgla.
Zgodnie z założeniami na rok bieżący wydobycie węgla w prowincji osiągnie wielkość 1,365 mld ton (W 2022 roku w Polsce wydobyto 53 mln ton). W perspektywie do 2025 roku wydobycie ma utrzymywać się na stabilnym poziomie ponad 1 mld ton rocznie.
Jednocześnie kontynuowana będzie cyfrowa transformacja kopalń. W połowie roku w 46 kopalniach w ShanXi funkcjonowały wprowadzone systemy inteligentnych/cyfrowych operacji związanych z wydobyciem. Do końca bieżącego roku takich kopalń w prowincji będzie 80. Chodzi o zakłady niemal całkowicie zautomatyzowane z minimalnym udziałem człowieka, zwłaszcza w pracy pod ziemią.
Do końca 2025 roku wszystkie duże i podatne na wypadki kopalnie mają osiągnąć określony przez administrację poziom „podstawowej digitalizacji wydobycia węgla”.
W 2027 roku wszystkie kopalnie w prowincji będą zarządzane z zastosowaniem sztucznej inteligencji i pracować w oparciu o systemy cyfrowo-robotyczne.
Źródło:
baijiahao.baidu.com
Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny
e-mail: [email protected]
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: [email protected]
© www.chiny24.com