Każda wojna, wiec ta o Ukrainę nie jest wyjątkiem, to wyścig technologii i elastyczności mocy produkcyjnej przemysłu zbrojeniowego, państw wojujących. Rywalizacja techniczna to swego rodzaju sinusoida, przewagi jednej lub drugiej strony wojującej. Sinusoidą na wykresie czasu można zobrazować też skuteczność wykorzystania rosyjskiego lotnictwa bombowego.
Jak pamiętamy, rosyjskie lotnictwo bombowe wchodziło w wojnę o Ukrainę nie posiadając bomb szybujących z satelitarną korekcją celu, a więc efektorów pozwalających tanio i masowo razić cele spoza zasięgu środków OPL. Rakiety kierujące z uwagi na niewielką ilość i wysoki koszt produkcji nie rozwiązywały problemu
Braki te, spowodowały dotkliwe straty rosyjskich bombowców w roku 2022 i de facto wycofanie go z aktywnych działań większości roku 2023.
Dopiero pod koniec roku 2023 rosyjski przemysł zbrojeniowy uporał się z problemem , dość specyficznie, z typową rosyjską/ radziecką wojenną improwizacyjną prostotą techniczno-kosztową . Rozpoczęto masowe dostawy modułów UMPK (uniwersalnyj modul płanirwoanija i korekcji celi ros. Uniwersalny Moduł Szybowania i Satelitarnej Korekcji Celu).
Na front wróciło rosyjskie lotnictwo bombowe i to ono „wyrąbało” sukcesy armii rosyjskiej w serii ofensyw roku 2024. To FAB-y z UMPK odegrały ogromną rolę podczas walk o miasta twierdze: Awdiejewkę Ugledar i sukcesy kierunku Kurachowe oraz Pokrowska.
Nic nie trwa wiecznie.
W styczniu/ lutym 2025 ukraińska propaganda odtrąbiła pieriemogę, a nasze media donosiły: „Cudowna broń Rosji nie działa” . Ukraińscy inżynierowie przy współpracy z konstruktorami z państw NATO opracowali , a przemysł wdrożył wielkoseryjną produkcję systemów walki elektronicznej zdolnych do zakłócenia sygnału naprowadzania rosyjskich bomb z modułem UMPK, powodujących odchylenie bomb od celu o ok. 100-250 metrów.
Wydawało się, iż rosyjska armia straciła „klucz swych sukcesów” ofensywnych. Do czasu.
Aktualnie w połowie kwietnia 2025 z frontu płyną informacje, iż na lotniska trafiły nowe moduły UMPK dla bomb FAB-500М62 PD (PD bomby mają wydłużony zasięg) . Radykalnie zwiększyła się celność i skupienie rosyjskich bomb lotniczych (filmiki 3-5). Rosjanie opracowali nowe częstotliwości których Ukraińcy nie umieją zakłócać.
Widzimy , iż cała salwa jaką zrzuca bombowiec Su-34 (zdjęcie 1 i filmik 1) tj. 4 bomby FAB-500 leżą w celu, a rozrzut można szacować na ok. 50m.
Pamiętajmy improwizowane bomby szybujące FAB z modułem UMPK, nie są bronią senso stricte precyzyjną.
To improwizacja wojenna, polegająca na doczepieniu do klasycznych bomb z czasów ZSRR o wagomiarze od 250 kg do 3000 kg, modułu ze składanymi skrzydłami, pozwalającego bombom szybować oraz elektroniki korekcji satelitarnej celu w oparciu o rosyjski system nawigacji GLONASS. Zatem rozrzut 4 bomb o masie pół tony każda z rozrzutem 50 metrow to nic, gdyż gwarantuje to 100% zniszczenie celu.
Krzysztof Podgórski