Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej oszacowało w styczniu deficyt budżetowy na 1,76 biliona rubli. Wzrósł on 14-krotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Zmniejszyły się między innymi zyski z eksploatacji złóż naturalnych oraz wpływy z podatków.
Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej przekazało, iż w styczniu bieżącego roku budżet państwowy został wykonany z deficytem w wysokości 1,776 bln rubli. Tym samym przekroczył 14-krotnie deficyt ze styczniu ubiegłego roku, który wynosił 125 mld rubli. Jak podaje agencja Interfax, tak wysoki wynik oznacza, iż plan budżetowy na styczeń zrealizowano już w 60%.
Czytaj także: W przeciągu roku ubyło pół miliona Rosjan
Przychody w styczniu wyniosły 1,356 bln rubli, czyli o 35% mniej niż w ubiegłym roku. Z kolei dochód z eksploatacji z ropy naftowej i gazu wyniósł 426 mld rubli, zmniejszając się przy tym w porównaniu ze styczniem 2022 r. aż o 46%. Jak zauważa Ministerstwo Finansów, jest związane przede wszystkim ze spadkiem notowań cen ropy marki Urals i zmniejszeniem wielkości eksportu gazu ziemnego. Dochody niefto-gazowe wyniosły 931 mld rubli, tym samym spadły o 28%, głównie ze względu na zmniejszenie wpływów z krajowego podatku VAT i podatku dochodowego.
Wydatki budżetowe w styczniu wyniosły 3,117 bln rubli, przewyższając wskaźniki analogicznego okresu ubiegłego roku o 59%. Przyspieszenie finansowania wydatków na początku roku wiąże się głównie z operacyjnym zawieraniem umów i zaliczkami na finansowanie poszczególnych zakontraktowanych wydatków, wyjaśnia Ministerstwo Finansów. To, zdaniem ministerstwa, pozwoli między innymi zapewnić bardziej równomierne wykonanie kasowe wydatków budżetu federalnego do 2023 roku.
Czytaj więcej: Funkcjonariusz federalnego wywiadu Niemiec szpiegiem Putina
Przychody
krajowego
podatku
VAT
w
styczniu
spadły
prawie
dwukrotnie
w
porównaniu
do
stycznia
ubiegłego
roku
-
do
379
mld
rubli
wobec
683
mld
rubli. Ministerstwo
Finansów fakt ten łączy
z
wprowadzeniem
od
kwietnia
ubiegłego
roku
przyspieszonej
procedury
zwrotu
podatku
VAT, z
powodu
której
doszło
do
redystrybucji
kwartalnych
wolumenów
zwrotu
na
pierwszy
miesiąc
kwartału. Taka
sytuacja
miała
miejsce
w
2022
roku, zauważa
Ministerstwo
Finansów. Niedostępność
podatku
dochodowego
w
styczniu
Ministerstwo
Finansów
oszacowało
na
72
mld
rubli, w
styczniu
2023
r.
jego
wpływy
wyniosły
65
mld
rubli. Jest
to
związane
m.
in. ze
zwrotem
nadpłaty
podatku
za
poprzednie
okresy.
Ministerstwo
Finansów
zauważa
również, że
w
wyniku
przekazania
do
Funduszu
Emerytalnego
i
Ubezpieczeń
Społecznych
w
grudniu
poszczególnych
transferów
przewidzianych
na
2023
rok, w
bieżącym
roku
zwolniono
środki
budżetowe
na
1,496
bilionów
rubli. Daje
to
elastyczność
w
zarządzaniu
strukturą
alokacji.
Zgodnie z ustawą budżetową, dochody w 2023 r. mają wynieść 26 bilionów 130,3 mld rubli, wydatki – 29 bilionów 55,6 mld rubli, deficyt – 2 biliony 925,3 mld rubli. Budżet opiera się na prognozie ceny ropy Urals na poziomie 70,1 USD za baryłkę. Ostatni raz rzeczywista cena podstawowej rosyjskiej mieszanki była nieco powyżej tego progu w okresie od 15 października do 14 listopada 2022 roku ($71,1/bar). W okresie monitorowania od 15 grudnia do 14 stycznia spadła do 46,82 dolarów na tle rosnącego „dyskontu sankcji”, w styczniu wyniosła 49,48 dolarów. Nieotrzymane dochody z ropy i gazu za styczeń Ministerstwo Finansów oszacowało na 54,5 mld rubli. i w okresie od 13 stycznia do 6 lutego w ramach mechanizmu regulacji budżetowej, częściowo zrestartowanego od 2023 roku, sprzedawało na rynku chińskie juany za 3,2 mld rubli dziennie. Od 7 lutego wielkość dziennej sprzedaży wzrośnie prawie trzykrotnie, do 8,9 mld rubli.
narodowcy.net/interfax.ru