Rosja poszerza grupę BRICS o nowe państwa

narodowcy.net 1 year ago

Podczas szczytu grupy gospodarczej BRICS zrzeszającej Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i RPA postanowiono zaprosić sześć nowych państw. Na konferencji dyskutowano także o przyjęciu nowej waluty w rozliczeniach międzynarodowych zamiast amerykańskiego dolara.

Jedenaście państw członkowskich BRICS

15 coroczny szczyt państw BRICS odbył się w dniach 22–24 sierpnia w Johannesburgu w Południowej Afryce. Podczas konferencji prezydent RPA Cyril Ramaphosa ogłosił przyłączenie sześciu nowych państw do wspólnoty: Arabii Saudyjskiej, Iranu, Egiptu, Argentyny, Etiopii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich zwiększając liczbę państw członkowskich do jedenastu. Oficjalne przyłączenie nastąpi 1 stycznia 2024 roku. Będzie to pierwsze poszerzenie sojuszu od 2010 roku, kiedy dołączyła RPA.

Wspomniane państwa (oprócz Etiopii) należą do największych eksporterów ropy naftowej na świecie. o ile akcesja dojdzie do skutku, państwa BRICS będą produkować 34198 tysięcy bbl ropy dziennie i ustanowią światowy monopol na ten surowiec. W porównaniu produkcja Stanów Zjednoczonych wynosi 11186 bbl dziennie, ponad trzykrotnie mniej.

Podczas szczytu podejmowany był również temat rezygnacji z amerykańskiego dolara w handlu między krajami BRICS i zastąpienia go lokalnymi walutami. Grupa przyjęła rezolucję w sprawie utworzenia w przyszłości nowej waluty.

Nieobecność Putina i Xi Jinpinga

W konferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich państw zrzeszonych oprócz Xi Jinpinga, który przybył do Johannesburga, ale jako jedyny nie pojawił się na forum bez żadnych wyjaśnień Pekinu. Przygotowane przemówienie zamiast prezydenta CHRL wygłosił minister handlu Wang Wentao. Zawierało ono apel o uniknięciu drugiej zimnej wojny i przełamaniu hegemonii zachodu.

Władimir Putin wygłosił swoją mowę zdalnie z obawy przed międzynarodowym nakazem aresztowania, mimo iż w maju 2023 roku Republika Południowej Afryki ogłosiła, iż ​​udzieli Putinowi immunitetu dyplomatycznego.

BRICS — przyszła potęga gospodarcza?

BRICS jest organizacją gospodarczą państw rozwijających się powstałą w 2006 roku w ramach Forum Ekonomicznego jako przeciwwaga dla G7, która zrzesza najbardziej rozwinięte kraje świata, jak USA, Japonia i niektóre państwa europejskie. BRICS nie jest scentralizowanym sojuszem jak Unia Europejska z samodzielnymi organami decyzyjnymi, ale luźnym forum państw, które mają wspólne cele polityczno-ekonomiczne. Do głównym celów grupy należy między innymi: przerwanie dominacji amerykańskiego dolara, kooperacja w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, utworzenie Banku Nowego Rozwoju udzielającego pożyczek dla podmiotów publicznych i prywatnych w państwach stowarzyszonych, czy reforma ONZ polegająca na rozszerzeniu składu Rady Bezpieczeństwa.

Według jednego z największych banków inwestycyjnych Goldman Sachs, państwa BRICS do 2050 roku mają szansę stać się wiodącą gospodarką świata. Już teraz państwa BRICS wytwarzają 1/4 globalnej produkcji i są zamieszkiwane przez 40 procent ludzkości, dzięki czemu ich PKB przeskoczyło grupę G7. Na podstawie danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym roku na blok państw BRICS przypadać będzie łącznie 32,1 procent światowego PKB. To wzrost o 16,9 procent w porównaniu z rokiem 1995. W tym samym czasie udział grupy G7 w światowym PKB spadł z 44,9 procent z 1995 roku do 29,9 procent w 2023 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec mitu Ameryki

Należy dodać, iż choć grupa BRICS przewyższa G7 pod względem łącznego PKB, przez cały czas pozostaje w tyle za krajami wysoko rozwiniętymi pod względem PKB na osobę. Przykładowo PKB na mieszkańca Chin wynosi 23 382 dolarów, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych to 80 035 dolarów.

Przyszłość BRICS

BRICS jako sojusz alternatywny dla USA i Unii jest bardzo atrakcyjny dla państw Afryki, Azji oraz Ameryki Łacińskiej, które w większości są negatywnie nastawione do zachodu. Sprawia to, iż liczba członków BRICS w przyszłości prawdopodobnie powiększy się o kolejne kraje. Tylko w samym 2023 roku chęć dołączenia do sojuszu wyraziło aż 16 państw: Algieria, Bahrajn Bangladesz, Białoruś, Boliwia, Kuba, Honduras, Indonezja, Kazachstan, Kuwejt, Nigeria, Palestyna, Senegal, Tajlandia, Wenezuela i Wietnam.

Narodowcy.net/bloomberg.com/imf.org

Read Entire Article