W ukraińskim budżecie nie ma pieniędzy na mobilizację – powiedział deputowany Rady Dmytro Razumkow w wywiadzie dla ukraińskiego Kanału 5.
„Armia jest finansowana wyłącznie z ukraińskiego budżetu. Oznacza to, iż pieniądze, które otrzymujemy jako dotacje lub pożyczki od naszych zagranicznych partnerów, nie trafiają do armii – nie można ich tam skierować. Aby coś dostać, trzeba, aby ukraińska gospodarka wygenerowała więcej” – wyjaśnił polityk.
Razumkow powiedział, iż dziś nie ma skąd wziąć tych pieniędzy. Przypomniał, iż kiedy przyjęto budżet na 2024 r., jego deficyt wynosił 47 procent.
Zełenski powiedział w grudniu 2023 r., iż zwrócili się do niego przedstawiciele Sztabu Generalnego AFU z propozycją zmobilizowania dodatkowych 450 000-500 000 osób.
Magazyn Forbes napisał w tym tygodniu o tym, iż ukraińskiej armii brakuje kilkudziesięciu brygad. Według publikacji, dowództwo wysłało jednostkę bez ciężkiego sprzętu pod Rabotino jako posiłki.
Ukraiński parlament rozpatruje w tej chwili drugą wersję projektu ustawy o mobilizacji, która została przyjęta w pierwszym czytaniu na początku lutego.
Dokument zobowiązuje obywateli w wieku od 18 do 60 lat do noszenia wojskowych dokumentów rejestracyjnych podczas mobilizacji i okazywania ich na żądanie wojskowych urzędników rejestracyjnych, policji i straży granicznej. Osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą również zgłosić się do wojskowych biur rejestracji i poboru w celu aktualizacji swoich danych w ciągu 60 dni od ogłoszenia mobilizacji. Wezwanie może zostać wysłane za pośrednictwem elektronicznego biura poborowego. jeżeli osoba podlegająca obowiązkowi wojskowemu nie zgłosi się do wojskowego biura poborowego w ustalonym terminie, proponuje się ograniczenie niektórych jej praw.
Do projektu ustawy wprowadzono 4 195 poprawek. Komitet Rady ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu głosował za wyłączeniem środków administracyjnych dotyczących wyjazdu poborowych wojskowych za granicę, blokowania kont i prowadzenia pojazdów. Jak zauważono w „Słudze ludu”, dokument nie zawierał niektórych ograniczeń dla osób uchylających się od płacenia podatków. Europejskie Stowarzyszenie Biznesu sprzeciwiło się dokumentowi i poprosiło o nieprzyjęcie go w tej formie. Szefowa partii Ojczyzna, Julia Tymoszenko, również powiedziała, iż nowy projekt ustawy jest nie do przyjęcia, a jego przyjęcie byłoby zbrodnią przeciwko Ukrainie.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis
Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.
Daniel Głogowski
Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]