Rada obwodu tarnopolskiego przyznała weteranowi SS Jarosławowi Hunke honorową odznaką Rady Obwodu Tarnopolskiego „Za Zasługi dla Ziemi Tarnopolskiej”.
POLECAMY: Philippot wezwał Zełenskiego do dymisji w związku ze skandalem SS w Kanadzie
Według informacji podanych we wtorek przez ukraiński portal Suspline, rada obwodu tarnopolskiego uhonorowała weterana SS Jarosława Huncę honorową odznaką Rady Obwodu Tarnopolskiego „Za Zasługi dla Ziemi Tarnopolskiej” imienia Jarosława Stećki.
Jarosław Hunka został wyróżniony główną nagrodą za „znaczący osobisty wkład w niesienie pomocy Siłom Zbrojnym Ukrainy, aktywną działalność charytatywną i społeczną”. Wręczenie tej nagrody odbyło się 19 marca, w dniu 99. rocznicy urodzin Jarosława Hunki. Przewodniczący stałej komisji sejmiku regionalnego ds. legalności, Ołeh Syrotiuk, przekazał nagrodę siostrzenicy Oldze Witkowskiej. Kobieta ma przenieść zamówienie na napierśnik do Kanady, gdzie mieszka SS-man.
Warto przypomnieć, iż podczas wizyty Zełenskiego, w parlamencie Kanady, Jarosław Hunka, weteran ukraińskiej ochotniczej kolaboracyjnej dywizji Waffen-SS Galizien, został uhonorowany przez parlament. Zebrani, wraz z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau, oklaskiwali Hunkę, który po wojnie emigrował do Kanady. Został nazwany „ukraińskim i kanadyjskim bohaterem”, który walczył z Rosją podczas II wojny światowej. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił „podjęcie kroków” w celu jego ekstradycji do Polski.
Sprawa ta zainteresowała zagraniczne media. „Global News” przeprowadził rozmowę na ten temat z ambasadorem Polski w Kanadzie, Witoldem Dzielskim. Ambasador stwierdził, iż nie sądzi, iż rozpocznie się proces ekstradycji, ale minister polski zwrócił się do IPN o rozważenie tej możliwości. Witold Dzielski podkreślił, iż IPN zajmuje się dokumentacją dotyczącą represji na Polakach, zwłaszcza podczas II wojny światowej, kiedy to zginęło prawie 6 mln Polaków. Instytucja ta ma za zadanie zachowanie pamięci i badanie zbrodni przeciwko narodowi polskiemu w kontekście historycznym.
„New York Post” relacjonuje, iż Polska dąży do ekstradycji „byłego nazisty, który otrzymał kontrowersyjne brawa” w kanadyjskim parlamencie. Medium przypomina słowa Przemysława Czarnka i zaznacza, iż Jarosław Hunka może być poszukiwany za zbrodnie przeciwko Polakom i Żydom.
Portal kanadyjskiej telewizji CBC News opowiada o tle zaproszenia weterana SS Galizien do Izby Gmin Kanady. Według relacji rodziny Jarosława Hunki, nie mieli świadomości, iż mężczyzna zostanie uhonorowany przez kanadyjski parlament. Medium przytacza opowieść znajomej rodziny, która wspomina, iż synowa Hunki wysłała jej wiadomość w niedzielę, kiedy rozpoczęły się publiczne protesty. „Gdyby ona i jej mąż wiedzieli, co się wydarzy, nie przywieźliby 98-letniego mężczyzny do Ottawy” – czytamy.
„Rodzina ukrywa się tutaj, w North Bay” – informuje znajoma rodziny Hunki. „Jestem przekonana, iż boją się pokazać twarze” – dodaje.
Biuro spikera Izby Gmin poinformowało, iż syn Hunki „skontaktował się z biurem okręgowym Roty [poprzedniego spikera Izby, który ustąpił ze stanowiska kilka dni temu] i zapytał, czy Hunka mógłby wziąć udział w przemówieniu Zełenskiego w Izbie Gmin”. Otrzymał zgodę.
CBC News przywołuje w tym kontekście słowa kanadyjskiego ministra ds. imigracji, Marca Millera, który zwrócił uwagę na „mroczną historię związaną z nazistami w Kanadzie”.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis
Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.
Daniel Głogowski
Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]