KRRiT podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad sprawozdawczości jednostek publicznej radiofonii i telewizji z wydatkowania otrzymanych środków na wykonywaną misję publiczną – poinformowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
W komunikacie KRRiT podano, iż „Uchwała zobowiązuje spółki do złożenia Krajowej Radzie informacji o wydatkowaniu środków z wpływów z opłat abonamentowych w 2025 r. na wykonywaną misję publiczną, w terminie do 5 dnia miesiąca, w którym ma zostać przekazana następna transza wpływów”.
19 grudnia 2023 r. Sejm podjął uchwałę „w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej”. Ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i rady nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze tych spółek, które powołały nowe zarządy.
23 grudnia 2023 r. prezydent Andrzej Duda poinformował, iż zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę okołobudżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Sienkiewicz 27 grudnia 2023 r. zdecydował o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Analogiczną decyzję podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.
W lutym ub.r. KRRiT zdecydowała w uchwale, iż środki z abonamentu RTV mają trafiać do depozytu sądowego. Uznała, iż wypłata środków z abonamentu dla mediów publicznych nastąpi po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego ws. postawienia tych spółek w stan likwidacji.
Wpływy abonamentowe zaczęły otrzymywać na swoje konta tylko te spółki, których likwidacje prawomocnie wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego, m.in. Radio dla Ciebie, Radio Poznań, Radio Lublin, Radio Katowice, Radio Rzeszów, Radio Łódź. Pod koniec listopada 2024 r. KRRiT podjęła uchwałę w sprawie przekazania pieniędzy z abonamentu ze zwróconych depozytów sądowych dla Radia Białystok. Pieniądze miały być przesłane bezpośrednio na rachunek radia.
Brak pieniędzy z abonamentu spowodował problemy finansowe mediów publicznych, które od dłuższego czasu domagały się od przewodniczącego Krajowej Rady odblokowania należnych im środków. Spółki mediów publicznych, które nie dostawały pieniędzy od KRRiT, rząd wspiera dotacjami.
kk/PAP