Przesłanie 44. Pielgrzymki Obrońców Życia Człowieka, Jasna Góra 6 kwietnia 2024 r.

pro-life.pl 4 weeks ago

My, przedstawiciele polskich ruchów obrony życia człowieka i praw rodziny, zebrani przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, przypominamy, iż każdy obywatel – katolik jest osobiście odpowiedzialny za kształt prawa, w tym prawa dotyczącego obrony życia nienarodzonych dzieci, stanowionego w naszej ojczyźnie.

Każdy katolik jest zobowiązany do czynnego udziału w życiu politycznym, a szczególnie w wyborach

Korzystanie z prawa wyborczego wynika wprost z Katechizmu Kościoła Katolickiego (2240), który wywodzi ten obowiązek ze współodpowiedzialności za dobro wspólne. Także Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym Gaudium et spes wzywa wiernych do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym, kierując się sumieniem i wartościami chrześcijańskimi (31). Święty Jan Paweł II wzywał w encyklice Evangelium vitae do odpowiedzialnego udziału w życiu politycznym, kierując się sumieniem i wartościami chrześcijańskimi, zwłaszcza o ile chodzi o obronę życia i godności człowieka (73). Święty Jan Paweł II 19 czerwca 1983 roku tutaj, na Jasnej Górze nauczał, iż właśnie stosunek do daru życia „jest wykładnikiem i podstawowym sprawdzianem autentycznego stosunku człowieka do Boga i do człowieka, czyli wykładnikiem i sprawdzianem autentycznej religijności i moralności”. Te słowa wielokrotnie były przez nas cytowane, jako niezawodna wskazówka przy dokonywaniu wyborów politycznych i głosowaniu na poszczególnych polityków.

Udział w wyborach jest moralnym obowiązkiem

Wszyscy obywatele mają moralny obowiązek uczestniczenia w życiu publicznym, w tym szczególnie w wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Szczególnie katolicy mają obowiązek wykorzystać swój głos, aby poprzeć kandydatów i partie, którzy gwarantują respektowanie wartości zgodnych z nauczaniem Kościoła, między innymi w takich dziedzinach jak ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, troska o rodzinę, sprawiedliwość czy pomoc najuboższym.

Musimy dokonać mądrego, odpowiedzialnego wyboru przyszłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

W związku ze zbliżającymi się wyborami z niepokojem śledzimy deklaracje przedwyborcze, padające ze strony kandydatów dwóch największych ugrupowań politycznych. Kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski, otwarcie deklaruje, iż będzie wpływał na rządzących polityków, aby zwiększyć dostępność zabijania nienarodzonych dzieci, w tym aborcję „na żądanie”. Podczas rozmowy na antenie TVP Info obecny prezydent Warszawy zapowiedział: „Ja nie odpuszczę kwestii dotyczącej liberalizacji prawa aborcyjnego, bo będę wywierał jeszcze większą presję na koalicję rządzącą, żeby wywiązała się ze swoich obietnic”.

Czy katolicy mogą głosować na polityków, którzy dopuszczają prawną dostępność aborcji?

Kościół ma tutaj jasne stanowisko – Katechizm Kościoła Katolickiego (2271) stwierdza, iż „od chwili poczęcia życie ludzkie powinno być szanowane i chronione w sposób absolutny”. Święty Jan Paweł II w przytaczanej już encyklice Evangelium vitae podkreślał, iż katolicy mają moralny obowiązek sprzeciwiać się prawom i praktykom, które naruszają świętość życia, w tym aborcji. W Nocie doktrynalnej o niektórych aspektach działalności i postępowania katolików w życiu politycznym Kongregacja Nauki Wiary precyzuje, iż wierzący muszą zdawać sobie sprawę z tego, iż ustawy muszą chronić podstawowe prawo do życia od chwili poczęcia aż po jego naturalny kres.

Pamiętajmy, iż w sejmowej „Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży” oczekują na dalsze procedowanie cztery projekty ustaw liberalizujących dostęp do aborcji. Ich dalsze koleje zależeć będą teraz przede wszystkim od tego, jakiego prezydenta wybiorą Polacy. Pamiętajmy, iż katolik głosujący na kandydata opowiadającego się za prawną dopuszczalnością aborcji, zaciąga poważną winę moralną.

Apel do Władz Rzeczypospolitej Polskiej o przestrzeganie konstytucyjnego prawa do życia

Zwracamy się do Władz Rzeczypospolitej Polskiej z należnym szacunkiem, ale również z pełną stanowczością. Naszym celem jest przypomnienie o fundamentalnych zasadach praworządności, których przestrzeganie stanowi obowiązek każdej władzy w demokratycznym państwie.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 38 jednoznacznie stanowi, iż Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. Przepis ten nie pozostawia wątpliwości – życie każdej istoty ludzkiej, od chwili poczęcia, podlega ochronie najwyższego aktu prawnego. Jego przestrzeganie nie jest kwestią wyboru, ale bezwzględnym obowiązkiem wynikającym z przysięgi na wierność Konstytucji.

Wzywamy zatem do ścisłego respektowania art. 38 Konstytucji we wszystkich procesach legislacyjnych, orzeczeniach sądowych oraz działaniach administracji publicznej. Prawo do życia nie może podlegać reinterpretacjom wynikającym z przesłanek politycznych, światopoglądowych czy ekonomicznych.

Życie jest pierwszym i najcenniejszym prawem człowieka. Jego ochrona stanowi nie tylko prawny obowiązek władz, ale także moralne zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń. Wierzymy, iż jako przedstawiciele Narodu podejmiecie działania umacniające pozycję Polski jako kraju, który stoi na straży fundamentalnych wartości.

W imieniu pielgrzymów

Wojciech Zięba, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka,
Paweł Wosicki, Fundacja „Głos dla Życia”,
Adam Kisiel, Krucjata Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci,
Lech Łuczyński, Koalicja dla Życia i Rodziny

Kontakt:

Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka,
ul. Krowoderska 24/6, 31–142 Kraków, tel. 12 421 08 43,

e‑ mail: [email protected], www.pro-life.pl

Read Entire Article