Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postanowił, iż firma WEIP, działająca jako operator płatnych parkingów, w tym tych przy szpitalach, musi zwrócić pieniądze kierowcom. Przedsiębiorstwo nie uwzględniało reklamacji, błędnie informowało o procedurach ich składania, groziło pobraniem kosztów windykacyjnych i egzekucyjnych.
WEIP to firma zarządzająca parkingami komercyjnymi, m.in. przy szpitalach i centrach handlowych. Według informacji z UOKiK, do urzędu napływały liczne skargi dotyczące praktyk tego operatora. Po zakończeniu dochodzenia Prezes UOKiK zobowiązał firmę do zwrotu klientom pieniędzy za niesłuszne wezwania do zapłaty z powodu braku biletu parkingowego.
Firma nakładała dodatkowe opłaty choćby w sytuacjach, gdy klient udowodnił w reklamacji, iż posiadał istotny bilet parkingowy w momencie nałożenia opłaty dodatkowej. Chodziło o przypadki, gdy bilet nie był umieszczony w widocznym miejscu za szybą pojazdu, np. spadł na wycieraczkę lub klient miał go przy sobie przez cały czas.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) stwierdza, iż firma wprowadzała do swoich regulaminów klauzule, które informowały, iż w przypadku niespłacenia dodatkowej opłaty, przeciwko konsumentowi zostanie wszczęte postępowanie windykacyjne i egzekucyjne, za które zawsze będzie on zobowiązany do uregulowania kosztów.
Twierdzenie spółki brzmiało kategorycznie i wskazywało na nieuchronność tych zdarzeń. Tak przekazywane, wprowadzało konsumentów w błąd i miało na celu wywołanie nieuzasadnionej obawy, której skutkiem było uiszczenie żądanych przez firmę opłat – czytamy w komunikacie.
Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), co roku do Wielkiego Elektroniki Importu i Produkcji (WEIP) napływały tysiące reklamacji, z których większość miała być odrzucana, często – według UOKiK – nieuzasadnienie. Istotnym zagadnieniem było także wprowadzanie konsumentów w błąd dotyczące sposobów składania reklamacji. Spółka sugerowała, iż możliwe jest jedynie skorzystanie z formularza dostępnego na stronie internetowej lub wysłanie listu, podczas gdy reklamację można było również złożyć dzięki e-maila lub osobiście.
Liczba skarg na zarządców parkingów z roku na rok wzrasta, dlatego konsekwentnie weryfikujemy rzetelność tych przedsiębiorców. Nieustannie zaskakują nas przypadki obciążenia konsumentów opłatą, mimo iż nie upłynął dopuszczalny czas parkowania czy ignorowanie zasadnych reklamacji, gdzie konsument był w stanie udowodnić posiadanie biletu parkingowego. Nie kwestionujemy systemu płatnych miejsc postojowych, ale niesłusznie naliczane opłaty dodatkowe i utrudnianie procesu reklamacji – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
WEIP – decyzja Prezesa UOKiK
Wszyscy kierowcy, którzy otrzymali wezwanie do zapłaty dodatkowej po 1 stycznia 2020 roku, mimo posiadania ważnego biletu parkingowego z zarejestrowanym numerem pojazdu w momencie wystawienia wezwania, mają prawo do zwrotu nieuzasadnionych opłat. To samo dotyczy tych osób, które otrzymały takie wezwanie na wskazanych parkingach i mimo dołączenia ważnego biletu parkingowego ich reklamacja została odrzucona. W przypadku trudności konsumenci mogą żądać zwrotu pieniędzy od Wielkiego Elektroniki Importu i Produkcji (WEIP), powołując się na decyzję Prezesa UOKiK.
Według informacji podanych przez UOKiK, osoby uprawnione do zwrotu środków i złożyły reklamację zostaną indywidualnie poinformowane o tym fakcie.
„Ponadto przedsiębiorca zmienił procedurę reklamacyjną oraz usunie z regulaminów, strony www i formularza wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej, treści wprowadzające w błąd” – czytamy.
Decyzja UOKiK jest prawomocna.
Drogi czytelniku przypominamy, iż wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, iż jest już w sytuacji bez wyjścia.
UWAGA! Prezentowany artykuł należy traktować jako wskazówkę, podpowiedź, nie zaś jako receptę, jak rozwiązać własny problem. Opinia prawna nie ma mocy wiążącej dla urzędów, sądów, dlatego zalecamy sprawy prawne konsultować bezpośrednio z prawnikiem. Każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnej analizy.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
579-636-527
[email protected]