Protest in Agryfa: Employees against layoffs and employment of foreigners by agencies

dailyblitz.de 4 hours ago

W środę 7 maja przed zakładem Agryf w Szczecinie odbył się protest przeciwko zwolnieniom 24 pracowników. Związkowcy alarmują, iż doświadczeni etatowcy są zastępowani tańszymi pracownikami tymczasowymi zatrudnianymi przez agencje pracy.

„Hańba!” – Pracownicy Agryfu protestują przeciwko zwolnieniom

Przed siedzibą zakładu Agryf, należącego do Animex Foods, odbył się protest zorganizowany przez związkowców w odpowiedzi na zwolnienia 24 pracowników działu wykrawania szynek. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, demonstranci sprzeciwiali się zastępowaniu etatowych pracowników osobami zatrudnianymi przez agencje pracy tymczasowej.

Jurek przepracował w Agryfie 42 lata. Grzesiu tak przeżył zwolnienie, iż wysiadło mu zdrowie, leczy się – mówił podczas manifestacji Dariusz Głogowski, przewodniczący „Solidarności” w Agryfie. – Nie może pogodzić się z tym, co go spotyka po kilkudziesięciu latach pracy.

Zgromadzeni skandowali „hańba!”, podkreślając znaczenie doświadczenia i lojalności pracowników. – Pracuję w firmie 18 lat. Obawiam się, iż w moim dziale pracownicy etatowi też mogą być zastępowani agencyjnymi – powiedziała Alicja, jedna z protestujących.

„Nie przeciwko ludziom, ale przeciwko formie zatrudnienia”

Związkowcy zaznaczają, iż sprzeciw dotyczy nie narodowości pracowników, ale formy ich zatrudnienia. – Nie mamy nic przeciwko pracownikom z Azji czy z Ukrainy, ale niech będą zatrudniani na etacie, a nie taniej, przez agencje. Ci ludzie pracują po 12–14 godzin, to nie jest bezpieczne – dodał Głogowski.

Według przedstawicieli związków zawodowych, Agryf nie wykazuje strat, a zatrudnienie spadło z 1200 osób dwa lata temu do 900 obecnie. w tej chwili w zakładzie pracuje także około 100 osób zatrudnionych przez agencje pracy.

Odpowiedź Animex Foods: „Restrukturyzacja dla rentowności”

Na pytania mediów odpowiedział Łukasz Dominiak z zarządu Animex Foods. – Dział wykrawania szynki nie był rentowny, stąd działania restrukturyzacyjne – tłumaczył. – Co istotne, te działania realizujemy w dialogu z pracownikami.

Pytany o możliwość dalszych zwolnień, Dominiak stwierdził: – Jesteśmy w procesie restrukturyzacji. Naszym celem jest ochrona miejsc pracy, a jednocześnie dostosowanie zakładu do wymagań rynkowych.

Agryf jest jednym z 13 zakładów należących do Animex Foods, który zatrudnia łącznie 11 tys. osób w Polsce. Firma jest częścią chińskiego koncernu WH Group i właścicielem takich marek jak Krakus, Morliny czy Berlinki. W szczecińskim zakładzie produkowana jest m.in. szynka Krakus i kiełbasa krakowska.

  • Protest w Agryfie: Pracownicy przeciwko zwolnieniom i zatrudnianiu przez agencje cudzoziemców10 maja 2025

    W środę 7 maja przed zakładem Agryf w Szczecinie odbył się protest przeciwko zwolnieniom 24 pracowników. Związkowcy alarmują, iż doświadczeni etatowcy są zastępowani tańszymi pracownikami tymczasowymi

  • Nie masz telewizora? I tak zapłacisz. Rząd szykuje obowiązkową opłatę audiowizualną10 maja 2025

    Rząd przygotowuje fundamentalną zmianę w systemie finansowania mediów publicznych. Dotychczasowy, budzący wiele kontrowersji abonament radiowo-telewizyjny ma zostać całkowicie zlikwidowany. Zastąpi go nowa opłata audiowizualna, której nie

  • Obowiązkowa wymiana liczników prądu ruszyła. Za sprzeciw można dostać ogromny mandat10 maja 2025

    Polska stoi przed ogromnym wyzwaniem, które wpłynie na każdego właściciela nieruchomości. Zgodnie z nowymi przepisami prawa energetycznego, które wejdą w życie w ramach unijnych regulacji, w

Continued here:
Protest w Agryfie: Pracownicy przeciwko zwolnieniom i zatrudnianiu przez agencje cudzoziemców

Read Entire Article