Prosecutor Wrzosek accuses Duda of being a supporter

dailyblitz.de 8 months ago
Zdjęcie: prokuratora-wrzosek-oskarza-dude-o-poplecznictwo


Prokurator Ewa Wrzosek na antenie TVP Info zdecydowała się skomentować decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawieniu dwóch byłych agentów CBA. Wrzosek porównała akt łaski do poplecznictwa. W sieci zawrzało. „Wypowiadane przez panią Wrzosek twierdzenia to z punktu widzenia prawa karnego brednie” – grzmią eksperci.

„Poplecznictwo – pomoc sprawcy w uniknięciu odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo. Zagrożone karą więzienia do lat 5. W Polsce zwyczajowo nazywane – aktem łaski prezydenckiej. Niekaralne” – napisała w sobotę rano na platformie X prokurator Ewa Wrzosek

Poplecznictwo – pomoc sprawcy w uniknięciu odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo. Zagrożone karą więzienia do lat 5.

W Polsce zwyczajowo nazywane – aktem łaski prezydenckiej. Niekaralne.

— e-wrzosek #FBPE#FundamentalRights (@e_wrzosek) April 27, 2024

Wrzosek skomentowała decyzję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą zastosowania prawa łaski wobec dwóch byłych agentów CBA, skazanych w tzw. aferze gruntowej. Również należy wspomnieć, iż prezydent dwukrotnie wcześniej ułaskawił w tej samej sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Należy w tym miejscu wyjaśnić, ze pierwsze ułaskawienie miało wadę prawną, ponieważ Duda (prawnik wciąż uczący się) zastosował je do wyroku nieprawomocnego.

Prokuratura Krajowa w wydanym komunikacie uznała, iż „Andrzej Duda nie podzielił negatywnego stanowiska Prokuratora Generalnego Adama Bodnara przekazanego Kancelarii Prezydenta w dniu 8 lutego 2024 r.”.

Ułaskawienie a poplecznictwo

W sobotę prokurator Wrzosek została zapytana na antenie TVP Info o swoje komentarze.

– Jest to bardzo dosadny wpis, przyznaję się. Natomiast jeżeli państwo chcą wiedzieć, czym jest poplecznictwo, to jest to tego rodzaju sytuacja, kiedy sprawcy pomaga się uniknąć odpowiedzialności karnej. Jeżeli ten akt łaski ze strony pana prezydenta odniesiemy tylko do tej kategorii, to pan prezydent pomógł sprawcom uniknąć odpowiedzialności karnej. Tego rodzaju zachowanie, gdyby nie immunitet pana prezydenta, podlegałoby zwykłej ocenie prawnokarnej właśnie jako poplecznictwo, a ten czyn jest zagrożony karą więzienia do lat pięciu – powiedziała Wrzosek.

Dodała, by wpis rozumieć bardziej „publicystycznie, a nie prawnokarnie”. – Takiej sytuacji pewnie nie będzie. Ale to my jako obywatele powinniśmy rozliczyć kadencję pana prezydenta, chociażby tym jak jego urząd w przyszłości zostanie oceniony – dodała prokurator.

Słowa Wrzosek wywołały lawinę komentarzy. W sieci na prokurator posypała się lawina hejtu w szczególności od zwolenników oebcnje koalicji oraz samej Koalicji Obywatelskiej. Wypowiedź Wrzosek skomentowali również na platformie X ekspercie prawa, wyrażając swoje oburzenie.

I jeszcze wszyscy członkowie Zgromadzenia Narodowego którzy uchwalili Konstytucję przyznającą Prezydentowi tę prerogatywę (z której – żeby nie było wątpliwości – źle korzysta)
Jak szaleć to szaleć. https://t.co/SHhPpylyDN

— Robert Gwiazdowski (@RGwiazdowski) April 27, 2024

1. Wypowiadane przez Panią @e_wrzosek twierdzenia o tym iż ułaskawienia PAD to mogłoby być przestępstwo to z punktu widzenia prawa karnego brednie.
2. 239 kk zakłada wpływ na TOCZĄCE się postępowanie karne a tu już dawno zostało zakończone.
3. Ułaskawienia są skandaliczne. https://t.co/80CuP4SDIu

— Wojciech Górowski (@WojtekGorowski) April 27, 2024

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Continued here:
Prokuratora Wrzosek oskarża Dudę o poplecznictwo

Read Entire Article