Professor Yan Ning is the youngest academic in the past of the Chinese Academy of Sciences

chiny24.com 11 months ago

22 listopada br. Chińska Akademia Nauk ogłosiła listę 59 nowych członków, wśród których znalazła się profesor Yan Ning. Mając zaledwie 45 lat jest najmłodszym członkiem w historii Akademii. Jej kandydatura była brana pod uwagę wcześniej już dwukrotnie, ale dopiero w tym roku dołączyła do tego zaszczytnego grona.

Yan w latach 1999-2000 kształciła się na Wydziale Medycyny i Nauk o Życiu renomowanego uniwersytetu Tsinghua. Następnie kontynuowała swoją edukację, zdobywając magisterium i tytuł doktora na Wydziale Biologii Molekularnej na Uniwersytecie Princeton (2000-2004). Po uzyskaniu tytułu doktora nauk pracowała na Princeton jako wykładowca do roku 2007.

W 2007 roku wróciła do Chin i pracowała w macierzystym Wydziale Medycyny i Nauk o Życiu uniwersytetu Tsinghua jako członek kadry wykładowczej. Pięć lat później, w 2012 roku, została mianowana profesorem tej uczelni.

Jej badania skupiały się na strukturze i mechanizmie białek transportujących błonę komórkową.

W 2017 roku Yan Ning zdecydowała się opuścić Tsinghua i dołączyć do zespołu wydziału Biologii Molekularnej Princeton University na zaproszenie profesor Shirley M. Tilghman. Ten krok wzbudził duże zainteresowanie w Chinach i wywołał krajową dyskusję zarówno w środowisku naukowym, jak i w społeczeństwie. Uważano bowiem, iż przyczyną decyzji Yan Ning mogły być trudności w realizacji jej celów naukowo-badawczych, z którymi borykała się w chińskim systemie akademickim. Profesor Yan otwarcie krytykowała Narodową Fundację Nauki Naturalnej Chin za niechęć do wspierania badań o wysokim poziomie ryzyka (w sensie braku pewności co do osiągnięcia spodziewanych/zakładanych wyników danych badań naukowych). Sama Yan zdementowała te spekulacje, stwierdzając, iż “zmiana otoczenia może przynieść nowe wyzwania i inspirację do przełomów naukowych”.

Za osiągnięcia w badaniach naukowych Yan Ning zdobyła wiele nagród. Jest laureatką nagrody dla młodych badaczy Protein Society w 2015 roku, nagrody międzynarodowej Beverley & Raymond Sackler w Biologii Fizycznej w 2015 roku, nagrody Alexandra M. Cruickshank na konferencji GRC poświęconej białkom transportującym błonę w 2016 roku, nagrody FAOBMB za doskonałość w badaniach w 2018 roku oraz nagrody Weizmann Women & Science w 2019 roku. W kwietniu 2019 roku Yan została wybrana na zagranicznego członka Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. W kwietniu 2021 roku Yan Ning została wybrana na zagranicznego członka Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk.

1 listopada 2022 roku, przemawiając podczas Shenzhen Global Innovation Forum of Talents, Yan ogłosiła swoją rezygnację ze stanowiska na Princeton i powrót do Chin, aby zostać dziekanem współtworzonego przez nią Shenzhen Medical Academy of Research and Translation. W grudniu 2022 roku wróciła do Chin, gdzie objęła nowe stanowisko. 22 marca 2023 roku Yan została mianowana dyrektorem Shenzhen Bay Laboratory. W lipcu 2023 roku Yan została wybrana na zagranicznego członka Europejskiej Organizacji Badań Molekularnych.

A w listopadzie została najmłodszym w historii tej instytucji członkiem Chińskiej Akademii Nauk.

Dlaczego profesor Yan Ning wróciła do Chin? Często przypisywano jej decyzji motywacje polityczne, czyli zmianę nastawienia w USA do naukowców i badaczy chińskiego pochodzenia, których bardzo często podejrzewano o działania nielegalne na rzecz Chińskiej Republiki Ludowej. W tym przypadku wydaje się jednak, iż o powrocie do Chin zadecydowały nowe uwarunkowania, zmiana na tym polu, które miało być przyczyną podjęcia przez profesor Yan Ning pracy w Stanach Zjednoczonych. Zmieniło się nastawienie władz chińskich, a co za tym idzie akademickich gremiów decydenckich co do wspierania i finansowania badań ryzykownych, aktywności badawczych, których rezultaty są niepewne, które mogą nie dać spodziewanych i zakładanych wyników w określonym czasie. chiny inwestują coraz większe środki w badania podstawowe, których rezultaty mają nikłe szanse na komercjalizację w krótkim czasie. Niektórych (większości?) z tych badań nie da się komercjalizować w ogóle, ale mają one fundamentalne znaczenie dla poszerzania ludzkiej wiedzy, pozwalają uzyskać odpowiedzi na wiele pytań. Odpowiedzi, które rodzą kolejne pytania…

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Read Entire Article