Premier Li Qiang — first journey abroad, destination: Germany, France (part 1)

chiny24.com 1 year ago

Z pierwszej zagranicznej podroży, od chwili powołania na stanowisko w marcu br., wrócił do Chin premier Li Qiang. Celem wizyty były Niemcy i Francja (19–25.06.). Towarzyszyła mu duża grupa przedstawicieli największych chińskich przedsiębiorstw i biznesu.

Podczas wizyty w Niemczech premier Li współprzewodniczył wraz z kanclerzem Olafem Scholzem siódmej rundzie chińsko-niemieckich konsultacji rządowych. Dwaj liderzy wysłuchali raportów szefów 22 ministerstw (m.in. spraw zagranicznych, gospodarki i handlu, przemysłu, finansów, sprawiedliwości, transportu, edukacji, nauki i technologii, zdrowia, ochrony środowiska i rozwoju) w sprawie postępów współpracy obu państw.

Była to pierwsza ważna część wizyty.

Premier Li Qiang określił te konsultacje jako efektywne i pragmatyczne, przynoszące konkretne rezultaty. Podkreślił, iż w obecnej sytuacji Chiny i Niemcy powinny ściślej współpracować, odgrywać rolę “stabilizatora” w zmieniającej się globalnej sytuacji. Obie strony – zdaniem premiera Li – powinny promować współpracę, podnosić jej jakość, wzmacniać ją w kontekście globalnego zarządzania gospodarczego dla zapewnienia stabilności międzynarodowych łańcuchów dostaw i produkcji przemysłowej, promować szybkie ożywienie gospodarki światowej.

Kanclerz Scholz powiedział, iż mechanizm konsultacji międzyrządowych odzwierciedla szczególne znaczenie stosunków niemiecko-chińskich. Strona niemiecka jest gotowa przez cały czas utrzymywać ścisłą komunikację z Chinami we wszystkich kwestiach, wspólnie działać na rzecz walki z globalnymi wyzwaniami, takimi jak zmiany klimatu, bezpieczeństwo żywnościowe i kwestie zadłużenia. Niemcy i Chiny łączą bliskie więzi gospodarcze i handlowe oraz inwestycyjne – zaznaczył Scholz.

Niemcy nie zamierzają uczestniczyć w „decouplingu” od Chin i są gotowe wzmacniać dwustronną i wielostronną współpracę z Państwem Środka.

Obaj partnerzy zgodzili się, iż kooperacja chińsko-niemiecka ma solidne podstawy i jest pełna witalności. Należy zatem dalej ją pogłębiać, podnosić na wyższy poziom. przez cały czas rozwijana będzie kooperacja w dziedzinie gospodarki i handlu, inwestycji, produkcji samochodów, zaawansowanych technologii, nowej energii, gospodarki cyfrowej i nauk humanistycznych.

Scholz stwierdził, iż Niemcy z zadowoleniem przyjmują rozwój i dobrobyt osiągnięty przez Chiny. Rząd niemiecki wspiera inwestycje dwustronne i zapewnia dobre otoczenie biznesowe dla chińskich przedsiębiorstw do inwestowania w Niemczech.

Drugim ważnym wydarzeniem w programie wizyty premiera ChRL w Niemczech był udział Li Qianga i kanclerza Olafa Scholza w 11 Chińsko-Niemieckim Forum Współpracy Gospodarczej i Technicznej oraz Chińsko-Niemieckim Biznesowym Okrągłym Stole. Wzięło w nim udział ponad 200 szefów wszystkich liczących się w gospodarce niemieckiej przedsiębiorstw, od Siemensa, Volkswagena, Mercedes-Benz, Schaefflera, BASF po Bayera i wielu innych.

Premier Li podczas wystąpienia na forum stwierdził, iż w obecnej chaotycznej i skomplikowanej sytuacji międzynarodowej wzmocnienie współpracy jest jedyną adekwatną drogą dla osiągnięcia obopólnych korzyści. Konieczne jest wzmacnianie więzi gospodarczych i technologicznych jako kamienia węgielnego współpracy międzynarodowej i wspieranie wolnego handlu na rzecz rozwoju ludzkości. Podkreślił, iż osiągnięcia i doświadczenia chińsko-niemieckiej współpracy gospodarczo-technologicznej są cenne, ponieważ ukształtowały wszechstronny i wielopłaszczyznowy wzorzec. Kluczem do tych osiągnięć są wzajemny szacunek, poszukiwanie wspólnej płaszczyzny przy jednoczesnym zachowaniu respektowanych różnic, wzajemne korzyści oraz pragmatyczne innowacje.

Chiny i Niemcy powinny dawać przykład i przewodzić w umacnianiu wzajemnie korzystnej współpracy między Chinami i UE oraz w promowaniu globalnego rozwoju. Rządy powinny tworzyć przyjazne i stabilne środowisko dla działalności przedsiębiorstw, aby mogły one działać efektywnie zgodnie z prawami rynkowymi i gospodarczymi dla osiągania korzyści.

Chiny ze swojej strony przez cały czas będą otwierać się na świat, tworzyć przyjazne i nowoczesne środowisko biznesowe, praworządne, o międzynarodowych standardach, zorientowane na rynek.

Li Qiang wyraził nadzieję, iż strona niemiecka będzie przez cały czas utrzymywać otwarcie swojego rynku i tworzyć uczciwe, przejrzyste oraz niedyskryminujące otoczenie biznesowe dla chińskich przedsiębiorstw inwestujących w Niemczech. Istnieją bowiem obiecujące nowe obszary współpracy między oboma państwami w takich choćby dziedzinach jak gospodarka cyfrowa, sztuczna inteligencja i rozwój ekologiczny.

Kanclerz Scholz powiedział m.in., że

Niemcy nie podążą drogą antyglobalizacji, będą przestrzegać polityki otwarcia, przez cały czas wzmacniać współpracę z Chinami i promować przyspieszony jej rozwój po epidemii. Strona niemiecka jest gotowa rozwiązać problemy istniejące we współpracy dwustronnej poprzez komunikację i dialog ze stroną chińską.

Ton wypowiedzi szefów koncernów biorących udział w konferencji był jednoznaczny. Opowiadają się za rozwojem współpracy chińsko-niemieckiej, pogłębianiem jej, wzrostem powiązań wzajemnie korzystnych, sprzeciwiają się zdecydowanie koncepcji odłączania się do Chin w wymiarze gospodarczym pod pozorem zmniejszania ryzyka powiązań w łańcuchach dostaw.

Trzecim istotnym aktem wizyty premiera ChRL w Niemczech było podpisanie wielu umów oraz porozumień gospodarczych, handlowych, biznesowych między firmami chińskimi i niemieckimi, w obecności Li i Scholza.

Na konferencji prasowej kończącej wizytę kanclerz Niemiec podkreślił, iż “im więcej wiemy o sobie nawzajem i im bardziej jesteśmy otwarci, tym mniejsza jest szansa na nieporozumienia”.

Zaznaczył po raz kolejny, iż Niemcy nie są zainteresowani gospodarczym oddzieleniem się od Chin, ale większym dostępem do rynków i uczciwą konkurencją.

Premier Li odpowiadając na pytania dziennikarzy stwierdził, iż Chiny i Niemcy, jako globalnie wpływowe kraje, powinny jeszcze ściślej współpracować, dodając, iż priorytetem współpracy powinno być skoordynowane, wspólne reagowanie na zmiany klimatu, promowanie zielonych technologii i powiązań przemysłowych. Zaznaczył, iż globalizacja gospodarcza oznacza, iż światowa gospodarka staje się coraz bardziej powiązana, ale niekoniecznie oznacza to brak bezpieczeństwa. Wszystkie strony mają obawy dotyczące bezpieczeństwa, ale ważne jest, aby mieć rozsądną definicję ryzyka i zapobiegania takowemu. Niewłaściwe podejście do kwestii bezpieczeństwa może paradoksalnie zwiększyć ryzyko i stworzyć poważniejsze problemy. Zapobieganie ryzyku i kooperacja nie są przeciwieństwami, powiedział Li, a odrzucenie współpracy jest największym ryzykiem, brak rozwoju jest największym zagrożeniem bezpieczeństwa.

Wszystkie strony negocjując i współpracując powinny zapobiegać powstawaniu ryzyka.

Podczas wizyty premiera Chin w Niemczech kanclerz Scholz tylko raz odniósł się do kwestii wojny na Ukrainie. Stwierdził, iż wezwał Chiny do wykorzystania swoich wpływów na Rosję dla zakończenia wojny trwającej od lutego zeszłego roku. Chiny, jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, mają “szczególny obowiązek” nakłonienia Moskwy (również członka Rady) do zakończenia konfliktu.

Co ciekawe, podczas konferencji prasowej podsumowującej wizytę chińską kanclerz Scholz nie odniósł się do sytuacji na Ukrainie, nie padły również pytania dotyczące rosyjskiej agresji.

Relacje Chin i Niemiec to nieustanny kontredans. Od lat.

Dla Chin istotne jest utrzymanie dobrych relacji z Niemcami, a poprzez te relacje korzystnych stosunków z całą Unią Europejską. Wewnątrz Unii ścierają się różne opinie, warto więc mieć tutaj kluczowych sprzymierzeńców.

Chiny są największym partnerem handlowym Niemiec, a Niemcy największym partnerem handlowym Chin w Unii Europejskiej. Dwustronny wolumen handlu w 2022 roku osiągnął wartość 236,88 mld EUR (ok. 1,05 bln PLN, jedna trzecia polskiego PKB).

Niemcy są również największym europejskim inwestorem w Chinach.

Na 221 strategicznych produktów – od laptopów po lekarstwa – Chiny są dominującym dostawcą, z udziałem w rynku niemieckim na poziomie bliskim 80%.

Źródła:

http://politics.people.com.cn

https://www.gov.cn

https://www.guancha.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© www.chiny24.com

Read Entire Article