Polska kupi trzy okręty podwodne. Umowa ze Szwecją już 29 czerwca

angora24.pl 10 hours ago

Umowa dotycząca zakupu trzech okrętów podwodnych od Szwecji ma zostać podpisana 29 czerwca w Gdyni. Podczas konferencji prasowej w Madrycie minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o postępach w realizacji programu Orka, którego celem jest pozyskanie nowych jednostek podwodnych dla Marynarki Wojennej.

W ubiegłym roku Polska wskazała Szwecję jako partnera programu. Szwedzka propozycja obejmuje okręty podwodne A26 klasy Blekinge.

Szef MON zaznaczył, iż jest to projekt wyczekiwany od wielu lat i podkreślił, iż jego realizacja przebiega zgodnie z planem.

Planowane porozumienie obejmie nie tylko umowę międzyrządową, ale także kontrakty zawierane pomiędzy przedsiębiorstwami odpowiedzialnymi za realizację projektu. Zakładają one dostawę trzech okrętów podwodnych dla Polski, przekazanie jednostki pomostowej na okres przejściowy, wsparcie szkolenia załóg oraz rozwijania kompetencji marynarzy. W ramach współpracy przewidziano również sprzedaż polskich jednostek, w tym okrętu typu Ratownik dla szwedzkiej marynarki wojennej. Porozumienie zakłada także wypożyczenie jednostki przejściowej już od przyszłego roku.

Szkolenia dla marynarzy jeszcze w tym roku

Oferta Szwecji przewiduje dostarczenie trzech okrętów A26 Blekinge budowanych przez stocznię Saab Kockums. w tej chwili powstają pierwsze jednostki tego typu przeznaczone dla sił morskich Szwecji. Choć zamówienie na nie zostało złożone już w 2015 roku, program napotkał opóźnienia, a przekazanie pierwszych okrętów szwedzkiej marynarce planowane jest na lata 2027–2028. Według wcześniejszych deklaracji pierwszy okręt dla Polski powinien zostać ukończony do 2030 roku.

Okręty A26 Blekinge wykorzystują modułową konstrukcję oraz napęd diesel-elektryczny wspomagany systemem AIP (Air Independent Propulsion), który umożliwia długotrwałe pozostawanie pod wodą bez konieczności wynurzania się. Jednostki będą wyposażone w wyrzutnie torped kalibru 533 mm oraz specjalny dok umożliwiający m.in. użycie podwodnych bezzałogowców i prowadzenie działań wojsk specjalnych.

Szkolenie polskich marynarzy na szwedzkich okrętach podwodnych w Karlskronie ma rozpocząć się w sierpniu.

Read Entire Article