Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 28.07.2025
Polska. W mediach społecznościowych ukazała sie informacja, iż w maju na wniosek ówczesnego szefa IPN-u Karola Nawrockiego prezydent Andrzej Duda odznaczył szefa Ruchu Autonomii Śląska Jerzego Gorzelika „Krzyżem Wolności i Solidarności”. Odznaczenie autonomista otrzymał między innymi za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski. Szef RAŚ-u w przeszłości stwierdził, iż nie jest Polakiem, „więc jej (Polski – red.) nie zdradziłem i nie czuję się zobowiązany do lojalności wobec tego państwa”.
Polska. Prezydent Andrzej Duda wbrew obietnicom złożonym polskim górnikom podpisał tzw. „ustawę metanową”. Górnicy na swoich stronach piszą: „Ten podpis to jawne podporządkowanie pod dyktando Unii Europejskiej, a nie troska o polskie interesy czy przyszłość branży. Duda stał sie wyznawcą klimatyzmu” oraz „człowiek może wyjść z Unii Wolności, ale Unia Wolności pozostaje w genach tych ludzi”.
Polska. Kolejarze zapowiadają blokady. Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych przy wsparciu OPZZ będzie blokować drogi w kilku lokalizacjach w Polsce.
Polska. Zdaniem 58,8% ankietowanych Kościół katolicki wywiera zbyt duży wpływ na politykę w Polsce. Odpowiedzi przeciwnej udzieliło 25% respondentów. W sondażu 16,2% nie wyraziło na ten temat zdania.
Polska. Na wrocławskim rynku odbył się protest przeciwko „germanizacji Wrocławia”. Środowiska patriotyczna i narodowe piszą: „Oburzają nas ostatnie wydarzenia we Wrocławiu: na Moście Grunwaldzkim ma powrócić niemiecki napis Kaiserbrücke, a z Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego zniknął Orzeł Biały”. Udział w proteście wzięli między innymi działacze Młodzieży Wszechpolskiej, Ruchu Narodowego, Konfederacji i Klubów Gazety Polskiej.
Polska. W Słupsku przeszedł marsz przeciwko imigrantom. Kilkaset osób wyraziło swój sprzeciw wobec nielegalnemu, jak i legalnemu napływowi obcokrajowców. Na marszu obecni byli między innymi działacze Konfederacji i Klubów Gazety Polskiej.
Polska. W Rzeszowie odbyły się uroczystości 130-lecia ruchu ludowego z udziałem prezesa PSL Władysława Kosiniaka- Kamysza. Ludowcy podkreślali, iż to właśnie w Rzeszowie w siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, w lipcu 1895 roku powołano do życia Stronnictwo Ludowe – pierwszą w Galicji nowoczesną partię chłopską.
Polska. W wieku 79 lat zmarł reżyser Jerzy Sztwiertnia. Wyreżyserował między innymi: „Najdłuższą wojnę nowoczesnej Europy”, „Grzech Antoniego Grudy”, „111 dni letargu” czy „Komediantkę”.
Unia Europejska. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił podpisanie nowej umowy handlowej z Unią Europejską. W ramach porozumienia wprowadzona zostaje stawka celna w wysokości 15%. Umowa przewiduje zakup amerykańskiej energii przez UE za 750 mld dolarów oraz inwestycje Europy w USA na poziomie 600 mld dolarów. Niemcy i Włochy wyraziły zadowolenie z tego porozumienia.
Unia Europejska. Delegacja Kongresu USA spotka się dzisiaj w Brukseli z nadzorującą branżę „big tech” wiceszefową Komisji Europejskiej Henną Virkkunen. Tematem rozmowy będzie opublikowany przez Kongres raport o ograniczaniu wolności słowa przez unijny Akt o usługach cyfrowych (DSA). Stany Zjednoczone uważają, iż na terenie Unii Europejskiej, w tym w Polsce treści w mediach internecie są cenzurowane.
Unia Europejska. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiała z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o znaczeniu organów antykorupcyjnych. Jak zaznaczyła, „Ukraina musi budować na solidnych fundamentach praworządności”. Ma ona wsparcie ze strony Francji i Niemiec.
Stany Zjednoczone. W wywiadzie dla Fox News Sekretarz Stanu USA Marco Rubio powiedział, iż prezydent Donald Trump „traci cierpliwość” do prezydenta Rosji Władimira Putina. Amerykański przywódca jest coraz bardziej sfrustrowany jego postawą. Rubio uważa, iż Kreml nie robi nic, by doprowadzić do zakończenia wojny w Ukrainie.
Stany Zjednoczone. Sekretarz Stanu USA Marco Rubio napisał „Kambodża i Tajlandia planują niedługo rozpocząć rozmowy na wysokim szczeblu w Malezji, mając nadzieję na natychmiastowe zawieszenie broni”. Dodał również, iż USA podejmują działania, by konflikt zakończył się jak najszybciej.
Stany Zjednoczone. Wpływowy republikański senator Lindsey Olin Graham stwierdził, iż „Wynegocjowanie z Hamasem zakończenia tej wojny jest niemożliwe”. Dodał również: „Izrael może siłą przejąć Strefę Gazy i „zacząć od nowa”, tworząc lepszą przyszłość dla Palestyńczyków”.
Rosja. Rosyjski narodowy przewoźnik Aerofłot poinformował , iż wystąpiła awaria w systemach informatycznych linii lotniczych. Jak oceniono, może to spowodować tymczasowe zakłócenia w zaplanowanych połączeniach. Pomimo zachodnich sankcji nałożonych na Rosję i drastycznego ograniczenia tras, Aerofłot pozostaje w czołówce 20 gigantów-przewoźników na świecie.
Ukraina. Kijów nalega, aby przy stole negocjacyjnym, przy którym usiądzie z Rosją, było miejsce również dla przedstawicieli „krajów europejskich”. Media niemieckie sugerują, iż przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski chciałby mieć przy sobie prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Rosja i USA jak do tej pory nie były stronnikami takiego rozwiązania. Negocjacje na linii Kijów-Moskwa mają odbyć się przed końcem sierpnia.
Ukraina. Służby specjalne i władze w Kijowie oskarżają Białoruś i samego prezydenta tego kraju Aleksandra Łukaszenkę o wykorzystywanie swojego terytorium do tranzytu nielegalnych imigrantów z Afryki, Bliskiego Wschodu i Afganistanu do Polski.
Wielka Brytania. Londyn deklaruje militarne wsparcie dla „suwerennego Tajwanu” w ewentualnym konflikcie z Chinami. Brytyjski minister obrony John Healey kilkakrotnie potwierdził gotowość Wielkiej Brytanii do udziału w konflikcie na Pacyfiku. Taka gotowość wyraziły wcześniej Stany Zjednoczone i Australia.
Niemcy. Kolejna partia broni z Niemiec na Ukrainę. Niemiecka firma Hensoldt dostarczy Ukrainie radary TRML-4D i SPEXER 2000 3D MkIII, wzmacniając jej obronę powietrzną. O sprawie poinformował portal Hartpunkt.
Niemcy. Do tragicznego wypadku kolejowego doszło, w landzie Badenia-Wirtembergia. Jak informuje niemiecka agencja prasowa DPA, wykoleiły się co najmniej dwa wagony regionalnego pociągu Deutsche Bahn jadącego na trasie Sigmaringen – Ulm. W katastrofie zginęły trzy osoby, a około 50 zostało rannych, z czego 25 ciężko. Przez całą noc trwała akcja ratunkowa.
Austria. Szefowa MSZ Austrii Beate Meinl-Reisinger w wywiadzie dla niemieckiego magazynu „Welt” stwierdziła: „Prezydent Trump podał Putinowi Krym i kilka wschodnich regionów na srebrnej tacy, a także wykluczył członkostwo Ukrainy w NATO. A co zrobił Putin? Kontynuuje wojnę na wyniszczenie”.
Austria. Wiedeń otwiera debatę na temat przystąpienia do NATO. Przyczyną zmiany stanowiska kraju, który w 1955 roku wpisał neutralność do konstytucji, są obawy „przed polityką Rosji”. Szefowa MSZ Austrii Beate Mainl-Reisinger powiedziała, iż „coraz bardziej agresywna polityka Rosji oraz globalna niepewność w zakresie bezpieczeństwa zmuszają Austrię do przemyślenia swojej neutralności. Zasadniczo jestem otwarta na publiczną dyskusję na temat przyszłości austriackiej polityki bezpieczeństwa i obrony”.
Łotwa. Wracający z Rosji członkowie Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM) nie zostali wpuszczeni na Łotwę. Według władz mogą oni „stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego Łotwy”. Czesi pozostali na terytorium Rosji, a rzecznik czeskiego MSZ Daniel Drake poinformował, iż możliwości pomocy w tym przypadku są ograniczone, ponieważ obowiązuje zalecenie resortu dyplomacji, by nie jeździć do Rosji.
Serbia. Serbski Minister Spraw Europejskich Nemanjya Starovicia zasugerował, iż Serbia nie wyklucza możliwość wprowadzenia sankcji przeciwko Rosji. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić jednoznacznie i stanowczo wykluczył wprowadzenie sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej.
Francja. Propalestyńscy demonstranci zakłócili Mszę w kościele św. Magdaleny, jednej z najbardziej znanych świątyń w Paryżu – podał dziennik „Le Figaro”. Demonstranci powiedzieli im, iż zamierzają przeprowadzić podobne akcje również w innych kościołach. Michał Kielski z Klubu Myśli Polskiej powiedział: „To kompletne kretyństwo. Kościół katolicki we Francji stroi po stronie Palestyny. Zawodowi aktywiści finansowani przez sorosowców robią dużo, by sympatie ludzi się odwróciły”.
Watykan. Papież Leon XIV zaapelował w niedzielę o zawieszenie broni i poszanowanie prawa humanitarnego w Strefie Gazy. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie modlił się za rządzących na świecie, którzy mają władzę, by położyć kres konfliktom.
Irak. Iracka policja starła się z Siłami Mobilizacji Ludowej w Bagdadzie po ich ataku na budynek Ministerstwa Rolnictwa. W wyniku strzelaniny zginął jeden policjant, a 14 bojowników zostało zatrzymanych. Źródła bezpieczeństwa i świadkowie wewnątrz budynku twierdzą, iż bojownicy chcieli zablokować nominację nowego ministra.
Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD). Pierwsza wicedyrektor departamentu Propagandy i Agitacji Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei Kim Jo Dzong (siostra Kim Dzong Una), odrzuciła propozycję nawiązania dialogu z rządem Korei Południowej prezydenta Li Dze Mjunga. Oświadczyła, iż Phenian nie jest zainteresowany rozmowami, niezależnie od oferty Seulu.
Demokratyczna Republika Kongo (DRK). W miejscowości Komanda, doszło do kolejnego krwawego ataku na kościół katolicki. Bojownicy z Sojuszniczych Sił Demokratycznych (ADF), powiązani z Państwem Islamskim, zaatakowali świątynię, zabijając ponad 30 osób. Wcześniej bojownicy ADF zamordowali około 70 osób w kościele w miejscowości Maika, blisko granicy z Ugandą.
Australia. W porcie Darwin w Australii realizowane są wspólne manewry wojskowe z udziałem sił brytyjskich i amerykańskich. Brytyjski minister obrony John Healey potwierdził gotowość Wielkiej Brytanii do udziału w konflikcie na Pacyfiku, jeżeli dojdzie do eskalacji wokół Tajwanu.
ii, łj, wd, sp