Polish thought Information Service – signals noticed 15/07/2025

myslpolska.info 4 hours ago

Serwis Informacyjny Myśli Polskiej – sygnały zauważone 15.07.2025

Polska. Nasz kraj miał jeden z największych spadków ludności w 2024 roku w całej Unii Europejskiej. Liczba ludności w Polsce spadła już poniżej 36,5 mln osób i wynosi 36,497 mln według stanu na 1 stycznia 2025 roku – wynika z danych Eurostatu.

Polska. Kolejny żołnierz służący na granicy z Białorusią został zaatakowany przez agresywnego migranta. Stan żołnierza jest stabilny, ale w tej chwili nie może on pełnić służby. Migrant został zatrzymany przez Straż Graniczną.

Polska. Zdaniem posła Marcina Ociepy i wielu działaczy narodowych z terenu Opolszczyzny, władze pozwalają na postępującą degradację miejsca pamięci narodowej jakim jest Pomnik Czynu Powstańczego. Twórca monumentalnego dzieła był sam Xawery Dunikowski.

Polska. Poseł PO Roman Giertych wystosował list do Episkopatu Polski. Były lider Młodzieży Wszechpolskiej ostro skrytykował biskupów za ich polityczne wypowiedzi podczas uroczystości na Jasnej Górze, zarzucając im szerzenie kalumnii i podział w społeczeństwie.

Polska. Szef MSZ Radosław Sikorski nazwał 80-letniego biskupa Wiesława Mering „kapusiem”. Szef MSZ, nawiązując do przeszłości duchownego i jego kontaktów z Służbą Bezpieczeństwa. To reakcja na słowa biskupa Wiesława Meringa, który podczas pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę mówił, iż „Polską rządzą dziś polityczni gangsterzy (…) Rządzą nami ludzie, którzy samych siebie określają jako Niemców. W XVIII wieku jeden z polskich poetów Wacław Potocki mówił: Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem. Historia straszliwie udowodniła prawdę tego powiedzenia”.

Polska. W wieku 96 lat zmarł jeden z najwybitniejszych polskich fotografów Tadeusz Rolke. Był w Szarych Szeregach i brał udział w powstaniu w Warszawie, później został wywieziony do Niemiec na roboty. W 1952 roku został aresztowany wraz z grupą harcerzy. Został posądzony o to, iż należał do „ruchu uniwersalistycznego” i chciał siłą obalić ustrój. Są skazał go na siedem lat więzienia. Siedział w Warszawie, Braniewie i Iławie. Został zwolniony po dwóch latach. Pracował w Polskich Zakładach Optycznych na Grochowie. Po wojnie rozpoczął studia na historii sztuki. W 1958 roku otrzymał dwie drugie nagrody na Ogólnopolskiej Wystawie Fotografii za cykl zdjęć Cyganów w podwarszawskich miejscowościach. Pracował w tygodniku „Stolica”, „Polska”, „Przekrój”, „Ty i Ja”.

Unia Europejska. Prezydent Chorwacji Zoran Milanović wywołał poruszenie w elitach Unii Europejskiej oświadczając: „Wydaje mi się, iż cynizm i bezczelność niektórych struktur europejskich jest nie do powstrzymania. Ci ludzie zdają się być opętani Ukrainą i uważają, iż to ich sposób na utrzymanie władzy. Ukraina to kraj w stanie wojny, bez jasno określonego terytorium, który nie jest w stanie się sam finansować”.

Unia Europejska. Większość Niemców (63%), Hiszpanów (60%), Francuzów (53%) Włochów (51%), a także samych Brytyjczyków chce powrotu Wielkiej Brytanii (55%) do Unii Europejskiej – wynika z najnowszego sondażu. Przeciwnych Unii Europejskiej pozostaje 45% mieszkańców Wysp Brytyjskich.

Unia Europejska. Komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz stwierdził: „Unia Europejska i Stany Zjednoczone zbliżają się do korzystnego dla obu stron wyniku rozmów handlowych”. Jednocześnie komisarz wyraził rozczarowanie listem prezydenta USA Donalda Trumpa, zapowiadającym „mimo zaawansowanego etapu negocjacji” nałożenie 30% ceł na unijny eksport.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, iż w najbliższych dniach na Ukrainę trafią systemy obrony powietrznej Patriot. Sekretarz generalny NATO podkreślił, iż pomoc dla Kijowa obejmie różne rodzaje uzbrojenia, nie tylko Patrioty.

Stany Zjednoczone. Sekretarz Generalny NATO Markiem Rutte poinformował, że za amerykańską broń dla Ukrainy zapłacą: Niemcy, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Dania oraz – spoza Europy – Kanada. Dziennikarze sugerują jednak, iż również inne państwa bloku atlantyckiego będą płacić za amerykańską broń dla Kijowa.

Stany Zjednoczone. Następuje eskalacja wojny na Ukrainie. Portal Axios napisał, iż wśród broni przekazanej Ukrainie ma znaleźć się także broń ofensywna i mogą to być rakiety dalekiego zasięgu, dające możliwość atakowania celów w głębi Federacji Rosyjskiej. Axios zwrócił uwagę, iż do tej pory administracja prezydenta USA Trumpa sprzeciwiała się przekazywaniu tego typu broni Ukrainie, ponieważ nie chciała prowadzić do dalszej radykalizacji.

Stany Zjednoczone. Portale Axios przekazał, powołując się na źródło w Waszyngtonie, iż w ramach pierwszej transzy USA sprzedadzą pośrednikom uzbrojenie o wartości ok. 10 000 000 000 dolarów (10 mld), które trafi na Ukrainę.

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump stwierdził, iż to kraje Unii Europejskiej zapłacą za amerykańską broń. Prezydent Trump powiedział: „Zapłacą nam za to 100 procent. My daliśmy Ukrainie wsparcie za 350 mld dolarów, Europa za 100 mld. To też duża suma, ale powinni zapłacić więcej. Więc będziemy wysyłać broń, a oni będą nam zwracać pieniądze za ten sprzęt. Czy to nie brzmi dobrze?”

Stany Zjednoczone. Prezydent USA Donald Trump postawił ultimatum prezydentowi Federacji Rosyjskiej Władimirowi Putinowi. Stwierdził, iż jeżeli w ciągu 50 dni nie dojdzie do porozumienia, na Rosję nałożone zostaną przez USA „surowe cła”.

Stany Zjednoczone. Młodzi Amerykanie i Kanadyjczycy przechodzą na prawosławie. W USA i Kanadzie gwałtownie wrasta zainteresowanie wschodnim chrześcijaństwem – pisze między innymi „Do Rzeczy”. Parafie prawosławne odnotowują wzrost liczby neofitów na poziomie 60-80%. Jak podaje dziennik „La Croix” typowy profil konwertyty to biały mężczyzna w wieku około 30 lat, rozczarowany feminizacją wspólnot protestanckich i katolicyzmem po Soborze Watykańskim II.

Rosja. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej Leonid Słucki stwierdził: „Prezydent USA Donald Trump powinien skierować swoje ostrzeżenia do reżimu kijowskiego na czele z Wołodymyrem Zełenskim, aby rzeczywiście osiągnąć postęp w uregulowaniu konfliktu w Ukrainie”.

Rosja. Moskiewski sąd wydał decyzję o przekazaniu aktywów amerykańskiej firmy Glavprodukt pod kontrolę państwa rosyjskiego. To pierwszy udokumentowany przypadek przejęcia amerykańskiego przedsiębiorstwa przez władze w Moskwie.

Rosja. W wieku 92 lat zmarł wybitny rosyjski reżyser Aleksandr Naumowicz Mitta. Ukończył Wyższą Szkołę Inżynieryjną, a w 1961 roku wydział reżyserski WGIK. Zajmował się malarstwem oraz grafiką. Współpracował z wieloma pismami satyrycznymi, głównie z „Krokodylem”. Wyreżyserował między innymi: „Zaginiony na Syberii”, „Samolot w płomieniach”, „Yuriko – moja miłość” lub „Świeć moja gwiazdko”.

Ukraina. Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w , iż zaproponował wicepremierowi Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu i znacząco zmodyfikowała jego prace. Kilka dni temu media informowały, iż stanowisko premiera najprawdopodobniej zwolni Denys Szmyhal, który ma zostać ambasadorem Ukrainy w USA.

Ukraina. Cytowany przez Interię ukraiński wojskowy Władysław Wołoszyn stwierdził: „Rosjanie nauczyli się na własnych błędach. Niszczą pozycję za pozycją. Teraz wróg nie przeprowadza zmasowanych uderzeń, strategicznych ofensyw. Atakuje małymi grupami piechoty i robi to stopniowo”. Zdaniem ukraińskiego wojskowego w tej chwili Rosja stosuje taktykę „pełzającej ofensywy”, co pozwala na powolne zdobywanie nowego terytorium.

Ukraina. Ukraiński duchowny rzymskokatolicki pochodzenia polskiego bp. Edward Kawa przewodniczył mszy w opuszczonej wsi Zielony Dąb, gdzie w 1943 roku Ukraińcy zamordowali ok. 60 osób. W uroczystościach uczestniczył także przewodniczący ukraińskiego episkopatu obrządku łacińskiego bp. Witalij Skomarowski i duchowni prawosławni. Obecni byli również motocykliści – uczestnicy XIII Rajdu Wołyńskiego. Biskup Kawa wzywał do przebaczenia.

Białoruś. 33-letni białoruski student Jauhien K. został deportowany z Polski na Białoruś. Na początku lipca młody mężczyzna zaatakował byłego łukaszenkowskiego dyplomatę, a w tej chwili opzycjonistę Pawła Łatuszkę. Z kolei Jauhien K. był związany z konkurencyjną grupą opozycyjną.

Estonia. Estońska armia przeprowadziła pierwsze w historii kraju ćwiczenia z użyciem wyrzutni HIMARS na wyspie Saaremma. Wywołało to krytykę ze strony Federacji Rosyjskiej, która nazwała to „prowokacją”. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że: „Rosja jest państwem bałtyckim i zamierza stanowczo bronić swoich uzasadnionych interesów w tym regionie.

Niemcy. Szef MON Niemiec Boris Pistorius w wywiadzie dla „Financial Times” stwierdził, iż niemieckie wojska, które przez lata kierowały się „kulturą wojskowej powściągliwości”, „będą gotowe zabijać rosyjskich żołnierzy w razie ataku Moskwy na państwo członkowskie NATO”.

Niemcy. Szefowa BSW Sahra Wagenknecht, powiedziała, iż finansowanie przez Niemcy produkcji systemów broni dalekiego zasięgu, które Siły Zbrojne Ukrainy mogą wykorzystać do uderzenia na terytorium Federacji Rosyjskiej, to nowy poziom eskalacji i kolejny krok „w kierunku wielkiej europejskiej wojny“.

Niemcy. „Tusk nie jest pogromcą smoka populizmu, ale jego ofiarą” – pisze „Berliner Zeitung”. Gazeta ostrzega, iż Polska może podzielić los Grecji. Niemiecki dziennik krytykuje kosztowne programy socjalne i rosnące gigantyczne zadłużenie Polski.

Francja. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział przeznaczenie dodatkowych ponad 6 000 000 000 euro (mld) na wydatki wojskowe w ciągu najbliższych dwóch lat. Według Macrona Francja będzie dążyć do sumy 6,5 miliardów euro rocznych wydatków na obronność w 2027 roku. Kwota ta jest dwukrotnie wyższa niż ta jaką Francja wydawała na obronę, gdy został on prezydentem w 2017 roku. Francuski przywódca przedstawił te plany w przemówieniu, w którym wezwał do „zintensyfikowania wysiłków na rzecz ochrony Europy i wsparcia Ukrainy w obliczu trwającej inwazji Rosji”.

Francja. Ambasada rosyjska w Paryżu przekazała do Moskwy list 94-letniego architekta, muzyka i znanego filantropa hrabiego Piotra Szeremietiewa do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, w którym poinformował on o zamiarze przeprowadzki do Rosji.

Francja. 72-letnia Brigitte Macron czyli żona 48 -letniego Emmanuela Macrona złożyła skargę do Sądu Kasacyjnego w Paryżu wobec umorzenia postępowania przez sąd apelacyjny. Chodzi o pozew przeciwko dwóm kobietom, które miały rozpowszechniać informację o tym, iż Brigitte Macron dopuściła się w przeszłości zabiegu zmiany płci. W 2021 roku na YouTube pojawił się film, w którym Amandine Roy oraz Natacha Rey twierdziły, iż Brigitte Macron – przed operacją zmiany płci – miała nazywać się Jean-Michel Trogneux. Francuskie media zaprzeczają tej informacji.

Chorwacja. Prezydent Chorwacji Zoran Milanović stanowczo oświadczył, iż twierdzenie, iż to Ukraina jest najbliżej członkostwa w UE to „bezczelna zniewaga dla takich krajów, jak Czarnogóra czy Macedonia Północna”. Prezydent Milanović uważa, iż Ukraina prowadzi wojnę, nie na ustalonych granic i jest niestabilna finansowo, więc nie ma szans na wstąpienie do Unii Europejskiej.

Bułgaria. Prezydent Bułgarii Rumen Radev zakomunikował, iż „nie byłby to dobry sygnał dla państw Bałkanów Zachodnich, gdyby Ukraina otrzymała priorytet ze względu na okoliczności geopolityczne, bez spełnienia kryteriów i reform niezbędnych do uzyskania członkostwa”. Bułgaria to kolejny po Węgrzech, Słowacji i Chorwacji kraj, który nie jest entuzjastą wstąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Dania. Szef MSZ Danii Lars Lokke Rasmussen stwierdził, iż „priorytetem duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej będzie sfinalizowanie do końca roku umowy z Mercosurem”.

Hiszpania. Premier Pedro Sánchez i liderka partii Sumar, Yolanda Díaz, postanowili przyspieszyć procedowanie w Kongresie projektu ustawy mającej na celu wprowadzenie embarga do hiszpańskiego ustawodawstwa, które ma umożliwić ograniczenie handlu bronią z Izraelem.

Izrael. Radykalni osadnicy atakują od kilkudziesięciu dni chrześcijańskie miasto Taybeh. Radykałowie atakują chrześcijan i próbują niszczyć zabytki. Podjęli między innymi próbę podpalenia Kościoła Św. Jerzego, którego historia sięga V wieku.

Izrael. Władze Izraela chcą wybudować na ruinach miasta Rafah gigantyczne „miasto humanitarne”, mogący pomieścić do 600 000 Palestyńczyków. Propozycja ws. budowy wielkiego ośrodka namiotowo-kontenerowego na południu Strefy Gazy została przedstawiona przez ministra Israela Kaca. Były premier Izraela w latach 2006-2009 Ehud Olmert powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „Guardian”, iż takie miejsce byłoby „obozem koncentracyjnym”. Ks. Aleksy Daca pisze: „To szatański pomysł. Nie można pozwolić w 2025 roku na budowę nowego getta, tym razem dla Palestyńczyków„.

Iran. Prezydent Iranu Masud Pezeszkian został ranny w nogę Miało to miejsce podczas spotkania Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, o czym poinformował „The Telegraph”.

Syria. Syryjskie władze po obaleniu prezydenta Baszszara al-Asada chcą usunąć rosyjskie bazy. Rosjanie stacjonują przez cały czas w porcie Tartus na wybrzeżu Morza Śródziemnego i odległej o 50 km na północ bazie lotniczej Hmeimim oraz w Kamiszli, na północnym wschodzie Syrii, w pobliżu tureckiej granicy. Moskwa powoli ale konsekwentnie zwiększa liczebność swoich garnizonów na terenie Syrii.

Syria. W południowej Syrii, w regionie As-Suwajda, doszło do krwawych starć między Beduinami a druzami. Konflikt, który wybuchł na tle religijnym, pochłonął życie ponad 30 osób, a około 50 zostało rannych.

Kambodża. Po 50 latach od dojścia do władzy Czerwonych Khmerów władze Kambodży uhonorowały pamięć ofiar. Trzy dawne miejsca kaźni – Tuol Sleng, więzienie M-13 oraz pola egzekucji Choeung Ek – zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Korea Południowa. Seul zajmuje 10. miejsce na świecie pod względem eksportu broni. Jak zauważa amerykańska stacja CNN, nie byłoby to możliwe bez kontraktów zawieranych przez południowokoreańskie koncerny zbrojeniowe z Polską. Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) oszacował, iż do Polski trafiło w 2024 roku aż 46% południowokoreańskiej broni przeznaczonej na eksport.

Kamerun. 92-letni prezydent Kamerunu Paul Biya zapowiedział, iż ponownie będzie ubiegał się o kolejną kadencję. Paul Biya współrządził jako premier i rządzi jako prezydent nieprzerwanie od 1975 roku. Biya znany jest jako autor politycznego eseju pt. Libéralisme Communautaire (Wspólny liberalizm).

łj, dd, pp

Read Entire Article