Poles Outraged by Pensions for Hindus. We Explain What It's About

natemat.pl 3 hours ago
Polski Sejm rozpatruje w tej chwili projekt ratyfikacji umowy o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Indiami. Dokument ten, podpisany w listopadzie 2024 roku, wywołał kontrowersje, szczególnie wśród polityków Konfederacji i części opinii publicznej. Głównym zarzutem jest możliwość uzyskania przez obywateli Indii polskiej emerytury minimalnej, choćby przy krótkim okresie pracy w Polsce. Jak będzie to wyglądało w praktyce?


Emerytury dla Hindusów w Polsce – o co chodzi?


Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Indiami przewiduje sumowanie okresów ubezpieczenia w obu krajach. Oznacza to, iż obywatel Indii, który przepracował w Polsce choćby krótki czas, może doliczyć do swojego stażu pracy lata przepracowane w Indiach.

Jeśli łączny staż wynosi co najmniej 25 lat (dla mężczyzn) lub 20 lat (dla kobiet), osoba ta może ubiegać się o polską emeryturę minimalną, pod warunkiem legalnego zamieszkania w Polsce.

Wiceprzewodniczący Klubu Poselskiego Konfederacji, Michał Wawer skrytykował założenia tej umowy.

"Polskie emerytury dla Ukraińców to za mało. Niedługo będą polskie emerytury dla Hindusów. Rząd Donalda Tuska skierował właśnie do Sejmu projekt ratyfikacji umowy polsko-indyjskiej o zabezpieczeniu społecznym. To porozumienie bardzo podobne do niesławnej umowy polsko-ukraińskiej" – napisał na portalu X.



Polacy oburzeni emeryturami dla migrantów?


Pod jego postem rozpętała się dyskusja, gdzie nie zabrakło głosów krytyki wobec tego pomysłu. Niektórzy wskazywali, iż obcokrajowcom nie powinno się przyznawać także 800+.

"Biorąc pod uwagę, iż populacja Indii to niemal 1 500 milionów ludzi, a 38 milionów to tylko 2,5% tej liczby, nazwę kraju na Wisłą można już zmieniać na Bombaj Reaktywacja. Wystarczy, iż z tego prawa skorzysta tylko co dwusetny Hindus i Polski już nie ma" – napisał jeden z internautów.

Wawer podkreślił, iż choćby jeżeli obywatel Indii przepracował w Polsce tylko rok, a pozostałe 24 lata w Indiach, to polski ZUS może dopłacić mu do poziomu polskiej emerytury minimalnej. Według niego, takie rozwiązanie może stanowić zagrożenie dla stabilności polskiego systemu emerytalnego.

Wiele osób obawia się, iż to potencjalne obciążenie dla polskiego budżetu i niesprawiedliwość wobec obywateli, którzy przepracowali całe życie w Polsce.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odniósł się do obaw dotyczących emerytur dla obcokrajowców, podkreślając, że: "Obywatele Ukrainy, podobnie jak inni obcokrajowcy, muszą spełnić szereg warunków i odprowadzać składki w naszym kraju, aby otrzymać polską emeryturę." ZUS zaznaczył również, iż dopłata do minimalnej emerytury przysługuje tylko osobom zamieszkującym na terenie Polski.

Czy więc Hindusi mogą liczyć na emeryturę w Polsce?


tylko jeżeli legalnie pracowali w Polsce i byli zgłoszeni do ubezpieczeń,

ich okresy pracy w Indiach będą się liczyć do stażu emerytalnego, jeżeli umowa wejdzie w życie.

Read Entire Article