Premier przekonywał, iż w obecnych czasach Polska musi twardo bronić swoich interesów ekonomicznych. Jego zdaniem kraj nie może być dalej naiwnym partnerem wobec światowych gigantów. – Polska nie będzie już biernym graczem w globalnym wyścigu interesów. Musimy zacząć grać ostro, jak inni – mówił podczas swojego wystąpienia w Warszawie Donald Tusk.
Szef rządu zapowiedział też koniec "ery naiwnej globalizacji" i początek repolonizacji gospodarki, rynku oraz kapitału. Jego zdaniem to niezbędne, by wzmocnić państwo i uchronić je przed zagrożeniami zewnętrznymi.
"Nazwijcie to dyktaturą gospodarczą. Nie mam z tym problemu"
Tusk odniósł się też do krytyki nowego podejścia, sugerującej, iż przypomina ono nadmierną kontrolę państwa. – Ktoś nazwie to nacjonalizmem gospodarczym? Nie mam z tym problemu. Usłyszałem ostatnio, iż to wygląda na jakąś dyktaturę gospodarczą. Ten termin też mi nie przeszkadza – stwierdził premier.
Wyjaśnił, iż państwo musi mieć większy wpływ na strategiczne inwestycje i wymienił konkretne decyzje rządu, które zapadły w tej kwestii w ostatnim czasie:
Kolejowy terminal przeładunkowy w Sławkowie na Śląsku ma być w stu procentach pod polskim nadzorem.
Z inwestycji w pierwszą polską elektrownię jądrową aż 53 miliardy złotych mają trafić do krajowych firm.
Premier będzie otrzymywać regularne raporty z inwestycji Spółek Skarbu Państwa, dotyczące realizacji celów wspierania polskiego kapitału i przedsiębiorców.
Tusk zaznaczył także, iż już w czwartek 17 kwietnia rząd przedstawi pierwszy pakiet deregulacyjny, który ma uprościć przepisy i poprawić warunki prowadzenia działalności w Polsce.
Europejskie Forum Nowych Idei w Warszawie – co to za wydarzenie?
Europejskie Forum Nowych Idei to cykliczne wydarzenie organizowane od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan, przy współpracy z BusinessEurope oraz miastem Sopot. To jedna z największych konferencji w Europie Środkowej poświęcona przyszłości kontynentu, globalnym trendom i gospodarce.
W tegorocznej edycji uczestniczy ponad tysiąc osób – przedstawicieli biznesu, administracji, nauki i kultury. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Adam Bodnar, minister sprawiedliwości; Światłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji; Andrzej Domański, minister finansów; Lech Wałęsa, były prezydent; Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce; Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz wiele innych osób mających wpływ na polską gospodarkę i polskie inwestycje.