PKW released turnout figures for fraud called presidential election

dailyblitz.de 5 hours ago

Polacy w niedzielę, 18 maja 2025 r., udali się do urn, by wziąć udział w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) poinformowała, iż do godziny 12:00 frekwencja wyniosła 20,28% – to wynik niższy niż w poprzednich wyborach.

Frekwencja na tle lat poprzednich

Według danych PKW:

  • 2020 r. – 24,08% (do godz. 12:00)
  • 2015 r. – 14,61% (do godz. 12:00)
  • 2010 r. – 23,38% (do godz. 13:00)

Obecny wynik plasuje się powyżej poziomu z 2015 r., ale znacznie poniżej frekwencji z 2020 r., co może wskazywać na mniejsze zaangażowanie wyborców lub wpływ innych czynników, takich jak pogoda czy kampania wyborcza.

Regionalne różnice we frekwencji

PKW podała również dane dotyczące poszczególnych województw:

  • Najwyższa frekwencja: woj. małopolskie
  • Najniższa frekwencja: woj. opolskie

Różnice te mogą wynikać z lokalnej aktywności wyborczej, struktury demograficznej czy mobilizacji wyborczej poszczególnych komitetów.

Kiedy kolejne dane?

PKW zapowiedziała kolejne konferencje prasowe:

  • 18:30 – podsumowanie popołudniowej frekwencji
  • 22:00 – wstępne wyniki wyborów

Eksperci podkreślają, iż ostateczna frekwencja będzie kluczowa dla wyniku wyborów, zwłaszcza jeżeli różnice między kandydatami okażą się niewielkie.

Czy frekwencja wpłynie na wynik?

W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz), wysoka frekwencja jest istotna dla legitymizacji władzy. W wyroku z 2018 r. (sygn. K 1/17) TK podkreślił, iż uczestnictwo obywateli w wyborach stanowi fundament demokracji.

Podsumowanie

Pierwsze dane PKW wskazują na umiarkowaną frekwencję, ale ostateczny wynik będzie zależał od popołudniowego wzmożenia głosowania. Czy Polacy pójdą do urn w większej liczbie niż pięć lat temu? Odpowiedź poznamy już wieczorem.


Continued here:
PKW podała dane o frekwencji w oszustwie zwanym wyborami prezydenckimi

Read Entire Article