Parlament Europejski we wtorkowym głosowaniu na sesji plenarnej w Strasburgu uchylił immunitety europosłom PiS, Mariuszowi Kamińskiemu i Maciejowi Wąsikowi. Obaj wcześniej skrytykowali wniosek prokuratora generalnego Adama Bodnara, skierowany w tej sprawie do europarlamentu.
Wnioski o uchylenie immunitetów Wąsikowi i Kamińskiemu przekazał pod koniec lipca ubiegłego roku szefowej PE Robercie Metsoli prokurator generalny i minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Prokuratura zarzuca im, iż nie zastosowali się do prawomocnego wyroku sądu.
Więzienia i zakaz pełnienia funkcji publicznych
Polski wymiar sprawiedliwości prowadzi postępowanie w sprawie niezastosowania się przez Kamińskiego i Wąsika do prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z 20 grudnia 2023 r., który orzekł wobec nich pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych i karę dwóch lat pozbawienia wolności.
"Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy dostarczył podstawy do ustalenia, iż Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, pomimo orzeczonego wobec nich prawomocnego zakazu pełnienia funkcji publicznych, nie zastosowali się do tego zakazu i wykonywali mandaty posłów poprzez wzięcie udziału w dniu 21 grudnia 2023 r. w obradach Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w przeprowadzonych przez Sejm głosowaniach numer 141-147 oraz uczestniczenie w dniu 28 grudnia 2023 r. w posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych" - przekazała wcześniej prokuratura w komunikacie.
Kamiński po wysłuchaniu przed komisją prawną Parlamentu Europejskiego pod koniec stycznia - które było jednym z etapów procesu w PE - powiedział dziennikarzom, iż wniosek prokuratury ws. odebrania mu immunitetu jest całkowicie bezzasadny i służy "wyłącznie represjonowaniu (go) jako osoby związanej z demokratyczną opozycją" w Polsce.
Podobną opinię wyraził Wąsik po swoim wysłuchaniu przed komisją prawną w lutym. "Sprawowaliśmy mandat, a stawianie zarzutów posłom za to, iż głosowali i uczestniczyli w pracach parlamentu jest po prostu działaniem politycznym" – powiedział wówczas Wąsik dziennikarzom w Brukseli.
Politycy czekają na decyzje
Zgodnie z unijnymi przepisami, po głosowaniu przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola ma niezwłocznie przekazać decyzję PE europosłom i adekwatnemu organowi państwa członkowskiego.
Parlament Europejski zajmuje się w tej chwili także innymi wnioskami o uchylenie immunitetów polskim europosłom. Procedury zostały uruchomione również w sprawie Michała Dworczyka, Daniela Obajtka i Grzegorza Brauna.
W poprzedniej kadencji PE uchylił immunitety czworgu polskich europosłów - Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu i Tomaszowi Porębie.
PAP