- 6 marca Republika Mołdawii została oficjalnie przyjęta do SEPA
- Wejście państwa w skład Systemu jest kolejnym jego krokiem na drodze do Unii Europejskiej
- Mołdawia w SEPA może w przyszłości przełożyć się na rozwój gospodarczy kraju, a także poziom życia jego obywateli
6 marca Republika Mołdawii została oficjalnie przyjęta do Jednolitego Systemu Obszaru Płatności w Euro (SEPA), na mocy decyzji Europejskiej Rady ds. Płatności. Ten krok otwiera Mołdawii drogę do łatwiejszych i szybszych płatności bezgotówkowych w euro, a także do zmniejszania kosztów tych transakcji między ich obywatelami, przedsiębiorstwami i innymi członkami SEPA. Decyzja ta stanowi również kolejny krok w kierunku pełnej integracji kraju ze strukturami Zjednoczonej Europy.
Czym jest SEPA?
Jednolity Obszar Płatności w Euro jest europejskim systemem, którego głównym celem jest upraszczanie, ujednolicanie oraz zmniejszenie kosztów płatności w euro we wszystkich państwach członkowskich. System ten ułatwia szybkie, bezpieczne i wydajne przelewy między rachunkami bankowymi w państwach do niego należących, eliminując przy tym różnice między płatnościami krajowymi a transgranicznymi [1]. Mołdawia oficjalny wniosek o przystąpienie do SEPA złożyła 30 stycznia 2024 roku. Natomiast na początku b.r. kraj przyjął euro jako walutę referencyjną, na podstawie której ustalany jest oficjalny kurs leja mołdawskiego [2].
Co to oznacza dla Mołdawii?
Dołączenie Republiki Mołdawii do Jednolitego Obszaru Płatności w Euro stanowi kolejny znaczący krok w kierunku akcesji państwa do Unii Europejskiej oraz jego integracji z europejskim systemem ekonomicznym. Jednocześnie, włączenie państwa do systemu SEPA ma według mołdawskich władz przełożyć się na wzrost rozwoju gospodarczego Mołdawii, a także na sytuację gospodarczą obywateli, poprzez oddziaływanie na konkretne sektory gospodarki państwa. Narodowy Bank Mołdawii wskazuje, iż członkostwo w SEPA pozytywnie wpłynie m.in. na: ilość inwestycji zagranicznych na terenie kraju, ułatwienie mołdawskim przedsiębiorcom dostępności do rynków europejskich oraz zwiększenie ich konkurencyjności w Unii Europejskiej [3].
Wnioski
Włączenie Mołdawii w skład członków Jednolitego Obszaru Płatności w Euro jest niewątpliwym przejawem dynamicznego procesu integracji państwa ze strukturami Unii Europejskiej. Od marca 2022 roku, tj. od momentu złożenia przez Kiszyniów oficjalnego wniosku o członkostwo w organizacji, państwo to poczyniło znaczne kroki na rzecz tejże akcesji.
Dołączenie do SEPA, poza byciem przejawem starań władz mołdawskich na rzecz dostosowywania się do europejskich standardów finansowych, jest również krokiem, który może znacząco odbić się na sytuacji gospodarczej państwa. Będąca jednym z najbiedniejszych europejskich państw Mołdawia posiada w państwach Strefy Euro istotny odsetek swojej diaspory, która często przesyła część zarobionych pieniędzy do swoich rodzin w ojczyźnie. Członkostwo w SEPA umożliwi im dokonywania płatności w europejskiej walucie z niższymi opłatami za transakcje transgraniczne, dzięki czemu mieszkańcy Republiki Mołdawii będą w stanie otrzymać większe kwoty niższym kosztem. Jednocześnie system zakłada również szybsze księgowanie płatności bezgotówkowych na zagranicznych kontach, przez co takie przelewy będą wydajniejsze.
Ponadto, dołączenie Mołdawii do Jednolitego Systemu Płatności w Euro może przyczynić się do przewidywanego przez Narodowy Bank Mołdawii wzrostu na jego terenie bezpośrednich inwestycji zagranicznych dokonywanych przez inne państwa europejskie. Integracja z SEPA oznacza zgodność z europejską infrastrukturą płatniczą, która ma wpływ na zaufanie zagranicznych inwestorów co do bezpieczeństwa lokowanego w państwie kapitału, a także jego atrakcyjności. Napływ inwestycji zagranicznych może z kolei pozwolić na tworzenie na terenie kraju nowych miejsc pracy i ogólnego rozwoju gospodarczego Mołdawii.