5 grudnia o godzinie 17:00 w Polsce wszędzie rozbrzmieje dźwięk syren, upamiętniając dwóch policjantów z Wrocławia, którzy stracili życie po tragicznym zajściu, w którym padli ofiarą strzałów oddanych przez Maksymiliana F. W komunikacie policji podkreśla się potrzebę oddania hołdu ich pamięci.
Komendant główny policji ogłosił, iż w tym dynamicznym, pełnym niebezpieczeństw świecie czasem warto zatrzymać się i uczcić pamięć tych, którzy oddali życie, wykonując swoją służbę. Apeluje o to, aby 5 grudnia o godzinie 17:00 w całym kraju dźwięk syren naszych radiowozów uczcił pamięć Naszych Kolegów, którzy ponieśli śmierć w trakcie wykonywania swoich obowiązków.
Ta inicjatywa ma na celu nie tylko uczczenie pamięci tych funkcjonariuszy, ale również zjednoczenie społeczności w geście szacunku i wsparcia dla służb policyjnych. To wydarzenie staje się momentem refleksji nad poświęceniem, jakie codziennie podejmują osoby wykonujące trudną i niebezpieczną pracę na rzecz społeczeństwa, oraz nad koniecznością szacunku dla ich oddanej służby.
Maksymilian F. postrzelił policjantów
Policjanci, którzy zostali postrzeleni przez Maksymiliana F., zmarli w wyniku tego incydentu, który miał miejsce w piątkowy wieczór, około 22:42, na ulicy Sudeckiej 90 we Wrocławiu. Wydarzenie było obserwowane przez jednego z przypadkowych przechodniów, który był świadkiem tragedii. Słyszano strzały, po których z samochodu marki Hyundai, zatrzymanego na ulicy, wyszedł mężczyzna. Patrol policji z lokalnej komendy na Krzykach otrzymał wezwanie na miejsce zdarzenia, aby zbadać sytuację związaną z nieoznakowanym radiowozem.
Wewnątrz pojazdu znajdowali się dwaj policjanci, którzy przewozili 44-latka, aby umieścić go w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych (PdOZ). Mężczyzna ten był poszukiwany w związku z wyrokiem sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Maksymilian F., mający 44 lata, otworzył ogień w stronę funkcjonariuszy, celując w ich głowy.
Całe zdarzenie wywołało duże poruszenie w społeczności lokalnej oraz wśród służb policyjnych. Incydent ten nie tylko spowodował tragedię dla rodzin i bliskich straconych funkcjonariuszy, ale także wywołał głęboki smutek i zaniepokojenie w społeczności, która zwróciła uwagę na bezpieczeństwo i wyzwanie, jakim jest ochrona osób wykonujących służbę publiczną. Dochodzenie w sprawie incydentu przez cały czas trwa, a społeczność oczekuje na dalsze informacje dotyczące śledztwa oraz podejmowanych działań w celu zapobieżenia podobnym zdarzeniom w przyszłości.
Obława policyjna i walka o życie policjantów
Dwaj funkcjonariusze ponieśli ciężkie obrażenia postrzałowe, a ich stan był krytyczny. W informacji przekazanej przez policję w poniedziałek, niestety potwierdzono, iż obaj zmarli.
Podejrzany o oddanie strzałów w kierunku policjantów został schwytany w sobotę tuż po godzinie 9 rano na ulicy Kanałowej, niedaleko Stadionu Olimpijskiego. Cała operacja schwytania trwała kilka godzin, zamykając wiele ulic. Funkcjonariusze zostali wezwani do służby pomimo zaplanowanego wolnego dnia, a kontrolowano samochody opuszczające obszar Wrocławia. Dochodzenie i akcja policyjna trwały przez wiele godzin, a zatrzymany został poddany dalszym procedurom prawnych.
Warto wspomnieć o szerokim zaangażowaniu policji, której wysiłki były widoczne nie tylko w schwytaniu podejrzanego, ale także w zabezpieczeniu obszaru oraz kontroli wychodzących z miasta pojazdów. To zdarzenie spowodowało mobilizację służb oraz wpłynęło na codzienne życie mieszkańców Wrocławia, którzy musieli radzić sobie z utrudnieniami w ruchu drogowym.
From
5 grudnia w całej Polsce zacznę wyć syreny. Chodzi o zmarłych policjantów: