Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poruszył temat ochrony Służby Ochrony Państwa (SOP) dla kandydatów w wyborach prezydenckich, które odbędą się w przyszłym roku. W rozmowie podkreślił, iż nie miałby problemu z rozszerzeniem ochrony SOP na wszystkich kandydatów, jeżeli sytuacja tego wymaga. Ochrona ta mogłaby być kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie kampanii wyborczej.
Szymon Hołownia zaznaczył, iż decyzja o objęciu kandydatów ochroną SOP wymaga gruntownej analizy zagrożeń. jeżeli okaże się, iż któryś z kandydatów jest szczególnie narażony na negatywne emocje czy agresywne zachowania, państwo polskie powinno podjąć kroki w celu ochrony jego życia i zdrowia. Według marszałka Sejmu to element dbałości o polską demokrację, szczególnie w tak emocjonującym czasie jak wybory prezydenckie.
Marszałek wskazał również, iż procedury ochrony już istnieją i są gotowe do wdrożenia, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Ostateczna decyzja będzie należała do ministra spraw wewnętrznych i administracji, który ma prawo wydać polecenie objęcia ochroną innych osób poza tymi, które mają to zagwarantowane ustawowo.
Kiedy kampania będzie oficjalna, wejdzie na swoje obroty i zobaczymy, iż jest naprawdę niebezpiecznie, to nie miałbym z tym absolutnie żadnego problemu. Będę o tym rozmawiał z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Tomaszem Siemoniakiem, żeby zdecydować się na jakąś formę ochrony w stosunku do kandydatów. To jest ochrona polskiej demokracji – odpowiedział Hołownia.
Czytaj więcej: Gwizdy i okrzyki na powitanie Szymona Hołowni
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej tej ramki o quizach!
Sprawdź swoją wiedzę!
Zanurz się w quizach i sprawdź, ile naprawdę wiesz o polityce i prezydentach RP!
QUIZ NR 1
Polityczne perełki: Kto to powiedział?
Rozpocznij quizQUIZ NR 2
Jak dobrze znasz prezydentów RP?
Rozpocznij quizUdostępnij wyniki i wyzwij znajomych! Niech rywalizacja się zacznie!
Co to jest Służba Ochrony Państwa?
Służba Ochrony Państwa to formacja odpowiedzialna za ochronę kluczowych osób i obiektów w Polsce. Ustawowo obejmuje ochroną prezydenta RP, marszałków Sejmu i Senatu, premiera, wicepremierów, ministrów odpowiedzialnych za sprawy wewnętrzne i zagraniczne, a także byłych prezydentów. Jednak minister spraw wewnętrznych może podjąć decyzję o dodatkowej ochronie innych osób, kierując się dobrem państwa.
Hołownia podkreślił, iż szczególne okoliczności kampanii prezydenckiej mogą wymagać elastycznego podejścia do zasad ochrony SOP. Zadeklarował również gotowość rozmowy z Tomaszem Siemoniakiem, ministrem odpowiedzialnym za nadzór nad SOP, w celu ustalenia, jakie kroki będą konieczne.
Czy to konieczne?
Choć objęcie wszystkich kandydatów ochroną SOP może budzić pytania o koszty i zakres działań, Hołownia argumentuje, iż priorytetem jest bezpieczeństwo. Ochrona kandydatów to także sygnał, iż państwo traktuje proces wyborczy z należytą powagą, dbając o każdego, kto bierze udział w demokratycznym procesie wyborczym.
DoRzeczy.pl/mn