“NYT Documents: Putin Willing to Compromise to End War in 2022”

grazynarebeca.blogspot.com 5 months ago

AUTOR: TYLER DURDEN

WTOREK, CZE 18, 2024 - 03:40

Autor: Kyle Anzalone za pośrednictwem AntiWar.com,

W kwietniu 2022 r. Ukraina i Rosja były o krok od podpisania porozumienia kończącego wojnę zaledwie kilka tygodni po jej rozpoczęciu. "New York Times" opublikował dokumenty, z których wynika, iż prezydent Władimir Putin był skłonny do ustępstw, aby doprowadzić do podpisania porozumienia.

Z dokumentów wynika, iż Putin początkowo dążył do tego, aby Kijów uznał aneksję Krymu przez Moskwę w 2014 roku. Jednak projekt porozumienia z 15 kwietnia 2022 r. sugeruje, iż obie strony były gotowe odłożyć na bok tę kwestię, aby zakończyć konflikt. "Artykuł 2 ust. 1 oraz art. 4, 5 i 11 niniejszego Traktatu nie mają zastosowania do Krymu i Sewastopola" – czytamy w dokumencie.

Szwajcarski szczyt pokojowy w miniony weekend, AFP

W grudniu ukraiński negocjator Ołeksandr Czałyj wyjaśnił, iż porozumienie zostało osiągnięte wiosną 2022 r., stwierdzając, iż obu stronom "udało się znaleźć bardzo realny kompromis. Byliśmy bardzo blisko w połowie kwietnia, pod koniec kwietnia, aby zakończyć naszą wojnę jakimś pokojowym rozwiązaniem.

Według NYT Kijów był również skłonny zaakceptować neutralność wobec NATO. Ukraiński zespół negocjacyjny zaproponował porozumienie pokojowe, które mówi, iż kraj "nie przystępuje do żadnych sojuszy wojskowych" i "nie rozmieszcza zagranicznych baz wojskowych i kontyngentów".

Projekt umowy pozwoliłby Kijowowi podpisać umowy dwustronne z państwami NATO, a także stać się członkiem Unii Europejskiej, ale wymagałby od partnerów Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa zniesienia sankcji nałożonych na Rosję.

Kreml starał się również chronić prawa milionów rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy, zmuszając Kijów do zniesienia ograniczeń dotyczących języka rosyjskiego oraz zakazując państwu wznoszenia pomników gloryfikujących neonazistów i nazistowskich kolaborantów z czasów II wojny światowej.

W trakcie rozmów prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został zmuszony przez swoich zachodnich popleczników do rezygnacji z dyplomacji i próby siłowego wydalenia wojsk rosyjskich ze swojego kraju. Ówczesny premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odbył niesławną podróż do Kijowa, aby wywrzeć presję na Zełenskiego, aby porzucił wszelkie negocjacje pokojowe, podczas gdy Waszyngton wielokrotnie obiecywał dostarczyć nieograniczoną pomoc wojskową.

Raport NYT dodał szczegóły dotyczące presji USA na Ukrainę, aby porzuciła rozmowy. Według wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika zaznajomionego z negocjacjami, Waszyngton "cicho powiedział: 'Rozumiecie, iż to jest jednostronne rozbrojenie, prawda?'"

Ponadto NYT zauważył, iż polscy przywódcy uważają, iż rządy Francji i Niemiec mogły poprzeć porozumienie pokojowe i naciskać na Ukrainę, aby je zaakceptowała. Podczas spotkania pod koniec marca 2022 r. prezydent Polski Andrzej Duda naciskał na innych przywódców NATO, aby nie dopuścili Ukrainy do podpisania rosyjskiej propozycji.

Niezależny dziennikarz Michael Tracey podaje kilka dalszych niuansów w następujący sposób:

Ludowa mądrość, iż Boris Johnson wkroczył do Kijowa i w pojedynkę udaremnił negocjacje, zawsze była zbyt prosta. Oczywiście, to musiało być jednym z powodów, dla których negocjacje się nie powiodły: otrzymanie przez Ukrainę żarliwego poparcia USA i NATO dla nieustannej wojny *miało*... https://t.co/KcQB4GU7Md

— Michael Tracey (@mtracey) 17 czerwca 2024 r

Niektórzy amerykańscy urzędnicy ostrzegli Ukrainę, aby nie ufała Rosji i ostrzegli, iż rozmowy są jedynie zagrywką wojskową. Jednak dwóch na trzech ukraińskich negocjatorów, którzy rozmawiali z NYT, uważało, iż rosyjska propozycja jest prawdziwa, a jeden wyjaśnił, iż Putin "zmniejszył swoje żądania" w trakcie rozmów.

Ostatecznie decydenci w Kijowie posłuchali swoich zwolenników w Warszawie, Londynie i Waszyngtonie i zdecydowali się zerwać negocjacje. Ponad dwa lata później konflikt przeciąga się, a siły rosyjskie stale nacierają na główne ukraińskie miasta pomimo odnowionej pomocy wojskowej Zachodu.

W piątek rosyjski prezydent złożył Ukrainie publiczną ofertę pokojową, podobną do tej, na którą prawie zgodził się w 2022 roku. Jednak wraz z tym, iż Kijów zgodził się nigdy nie wstąpić do NATO, a Zachód zniósł sankcje wobec Rosji, Kreml domaga się teraz, aby Ukraina uznała suwerenność Moskwy nad Krymem i czterema innymi ukraińskimi obwodami, które zostały zaanektowane przez Rosję podczas trwającej dwa i pół roku wojny.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.zerohedge.com/

Read Entire Article