Prezydent Andrzej Duda powołał Bogdana Święczkowskiego na stanowisko nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Tym samym Święczkowski zastąpił na stanowisku Julię Przyłębską, która sprawowała swoją funkcję od grudnia 2016 r.
Nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jest decyzja prezydenta
- Jest mi niezwykle miło, iż mogę wręczyć tę nominację - powiedział Andrzej Duda. Następnie podziękował nowemu prezesowi Trybunału Konstytucyjnego za podjęcie się zadania i przyjęcie nominacji. Podziękował także Julii Przyłębskiej za przeprowadzenie konkursu i przedstawienie kandydatów na stanowisko.
- Gratuluję i dziękuję, bo podejmując tą decyzję o wyborze pana na ten niezwykle istotny urząd, zwłaszcza w czasach politycznych wstrząsów i batalii, które w tej chwili się toczą, gdzie kwestia praworządności ma fundamentalne znaczenie najprawdopodobniej dla przyszłości Rzeczpospolitej - podkreślił prezydent.
Duda zaznaczył, iż miał przyjemność pracować ze Święczkowskim w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dalej mówił o kolejnych stanowiskach zajmowały przez nowego prezesa TK. - W okresie ostatnich dziesięciu lat pan prezes był prokuratorem krajowym, a więc w istocie niósł na swoich barkach odpowiedzialność za funkcjonowanie całej prokuratury - powiedział prezydent.
Artykuł jest aktualizowany.
Nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego
Trybunał Konstytucyjny nie miał prezesa od końca listopada, kiedy to Julia Przyłębska zrezygnowała z pełnionej przez siebie funkcji. Do dziś była ona jednak "sędzią Trybunału Konstytucyjnego kierującą pracami TK". Przyłębska w TK zasiadała od grudnia 2015 r., a prezesem organu była od 21 grudnia 2016 r. Jej kadencja jako sędziego dobiegła końca 9 grudnia.
Jak stanowi prawo, prezesa Trybunału Konstytucyjnego powołuje prezydent spośród kandydatów przedstawionych mu przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK. W piątek poinformowano, iż z czterech chętnych na kierowanie pracami TK, ostatecznie wyłoniono dwóch - Bartłomieja Sochańskiego i Bogdana Święczkowskiego.
ZOBACZ: Sędzia Julia Przyłębska wskazała możliwego przyszłego prezesa TK. Padły dwa nazwiska
Trybunał Konstytucyjny w obecnym składzie jest kwestionowany przez rządzącą większość i wielu prawników.
W marcu Sejm przyjął uchwałę ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 i stwierdził, iż "uwzględnienie w działalności organu władzy publicznej rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego wydanych z naruszeniem prawa może zostać uznane za naruszenie zasady legalizmu przez te organy". Od czasu podjęcia uchwały przez Sejm wyroki TK nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.