Nowość! Trybunał zawiesza rozporządzenie MEN ws. lekcji religii

wbijamszpile.pl 3 months ago

W piątek na stronie internetowej Sądu Najwyższego pojawiło się postanowienie Trybunału Konstytucyjnego (TK) o zawieszeniu stosowania rozporządzenia Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEN) dotyczącego organizacji lekcji religii. Decyzja ta została podjęta przez skład sędziowski pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, z udziałem sędziów Krystyny Pawłowicz i Bogdana Święczkowskiego.

Postanowienie TK jest odpowiedzią na wniosek złożony przez I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzatę Manowską, która w tym tygodniu zaskarżyła do Trybunału lipcowe rozporządzenie MEN. Jej działanie zostało zainicjowane przez petycje Prezydium Episkopatu oraz Polskiej Rady Ekumenicznej. Manowska zwróciła się do TK o zawieszenie stosowania nowych przepisów, argumentując, iż ich natychmiastowe wdrożenie, planowane na 1 września, może mieć poważne konsekwencje prawne.

Powody zawieszenia

Trybunał uznał, iż wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących organizacji lekcji religii w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych może prowadzić do redukcji etatów nauczycieli religii, a w niektórych przypadkach choćby do ich zwolnienia. W uzasadnieniu decyzji zaznaczono, iż wprowadzenie nowych regulacji może wywołać nieodwracalne skutki, jeżeli późniejsze orzeczenie Trybunału stwierdzi niekonstytucyjność przepisów. TK podkreślił, iż niemożliwe będzie odwrócenie skutków nagłej utraty zatrudnienia przez nauczycieli religii, co mogłoby mieć miejsce na skutek zaskarżonego rozporządzenia.

Trybunał i sporne rozporządzenie MEN

Lipcowa nowelizacja rozporządzenia MEN umożliwia organizację lekcji religii i etyki w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych, co oznacza, iż uczniowie z różnych klas mogą być łączeni na tych zajęciach. Do tej pory lekcje religii organizowano, jeżeli zgłosiło się co najmniej siedmioro uczniów z danego oddziału. W przypadku mniejszej liczby chętnych, szkoła organizowała lekcje w grupach mieszanych.

W swoim wniosku do TK, Małgorzata Manowska argumentowała, iż nowe przepisy mogą naruszać zasadę konsensualnego regulowania relacji między państwem a Kościołami. Dodatkowo wskazała, iż przepisy te mogą uniemożliwić nauczanie religii zgodnie z programem, a także prowadzić do nagłego zmniejszenia zapotrzebowania na pracę nauczycieli religii.

Reakcja Ministerstwa Edukacji

W odpowiedzi na postanowienie TK, Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, iż decyzja Trybunału nie wywołuje skutków prawnych. Resort utrzymuje, iż rozporządzenie zostało wydane zgodnie z prawem i będzie obowiązywać od 1 września.

Prezes TK Julia Przyłębska zapowiedziała, iż w najbliższym czasie Trybunał wyda ostateczne orzeczenie w sprawie zaskarżonego rozporządzenia. Do tego czasu decyzja o zawieszeniu jego stosowania pozostaje w mocy, co oznacza, iż dotychczasowe zasady organizacji lekcji religii będą obowiązywać przynajmniej do wydania ostatecznego wyroku.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Read Entire Article