New ZUS benefit period from June. For some, this may be the end of 800 plus

natemat.pl 3 hours ago
Od 1 czerwca 2025 roku rusza nowy okres świadczeniowy programu 800 plus. To oznacza, iż rodzice i opiekunowie, którzy nie złożą w porę odpowiedniego wniosku, nie dostaną pieniędzy na dzieci. Ale to niejedyna zmiana. W życie wchodzą również przepisy, które ograniczają prawo do świadczenia dla części dzieci obywateli Ukrainy. Kto dokładnie straci 800 plus?


800 plus – koniec wypłat dla pewnej grupy. Zmiany od czerwca


Jak przypomina ZUS, wniosek o świadczenie 800 plus należy składać co roku. Tegoroczny okres rozliczeniowy kończy się 31 maja 2025 r. Od 1 czerwca zaczyna się nowy cykl i aby dalej otrzymywać pieniądze, konieczne jest złożenie nowego wniosku. Wnioski można przesyłać wyłącznie elektronicznie – przez PUE ZUS, portal Emp@tia, bankowość elektroniczną lub aplikację mZUS.

Dla tych, którzy chcą uniknąć przerwy w wypłacie, najważniejszy jest termin: 30 kwietnia 2025 r. Złożenie wniosku do tego dnia gwarantuje ciągłość wypłat. jeżeli dokumenty wpłyną między 1 maja a 30 czerwca 2025 r., świadczenie zostanie wypłacone później – ale z wyrównaniem. Kto prześpi termin po 30 czerwca, dostanie pieniądze dopiero od miesiąca złożenia wniosku – bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

A co jeżeli ktoś wcale nie złoży wniosku?


To już chyba jasne, ale podkreślmy – jeżeli ktoś nie złoży wniosku o 800 plus, nie otrzyma świadczenia za nowy okres – pieniądze po prostu nie będą wypłacane. Złożenie wniosku po 30 czerwca oznacza brak wyrównania za wcześniejsze miesiące! Świadczenie będzie wypłacane dopiero od miesiąca złożenia wniosku.

800 plus nie dla wszystkich dzieci z Ukrainy


Prawdziwą rewolucją jest jednak zmiana dotycząca dzieci uchodźców z Ukrainy. Zgodnie z nowelizacją ustawy z 1 lipca 2024 r., od nowego okresu świadczeniowego prawo do 800 plus będą miały wyłącznie te dzieci, które uczęszczają do placówek polskiego systemu edukacji. To oznacza, iż dzieci, które nie realizują obowiązku szkolnego w Polsce, stracą prawo do tego wsparcia.

Nowe zasady zaczną obowiązywać właśnie od 1 czerwca 2025 r. – wcześniej nie było to możliwe, bo świadczenia były już przyznane na okres rozliczeniowy kończący się w maju.

Dla kogo 800 plus?


Program 800 plus przysługuje w Polsce na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia – niezależnie od dochodu rodziny. Świadczenie jest wolne od podatku i egzekucji komorniczej. Mogą się o nie ubiegać zarówno rodzice biologiczni, jak i opiekunowie prawni czy osoby sprawujące pieczę zastępczą.

ZUS przyjmuje wnioski już od początku lutego. Do tej pory wpłynęło ich ponad 3,7 mln. jeżeli ktoś potrzebuje pomocy przy ich składaniu, może skorzystać z infolinii lub doradcy w placówkach terenowych ZUS.

Nowy okres świadczeniowy to nie tylko obowiązek pilnowania terminów, ale i nowe zasady, które wykluczają część dzieci z dotychczasowego systemu wsparcia. Dla wielu rodzin to może oznaczać zaskoczenie – a choćby poważne problemy finansowe.

Read Entire Article