

Tomasz Sekielski i Jakub Korus mają wątpliwości, czy te marsze będą najważniejsze, bo jednak najistotniejsze będzie to, co się wydarzy 18 maja, czyli, czy Polacy pomaszerują do urn wyborczych. Organizacja marszu zawsze ma element mobilizacyjny, pokazanie drugiej stronie skalę poparcia dla ugrupowania, wpływa też na doły partyjne i ich umiejętności zorganizowania się i wyruszenia na marsz jednej, czy drugiej partii.
Poniżej podcast do obejrzenia w formie wideo.
Tomasz Sekielski przypomina: nie dajmy się dzielić na lepszych i gorszych patriotów. Politycy często wycierają sobie gębę patriotyzmem i uwielbiają ubierać się w szaty patriotyczne oraz przypisują te przymioty tym, którzy ich popierają. Patrząc pod kątem marketingowym, to wydaje się, iż prezes Kaczyński zaplanował swój marsz raczej za wcześnie, chyba iż z sondażami Karola Nawrockiego jest tak źle, iż potrzebna jest natychmiastowa mobilizacja elektoratu. jeżeli Nawrocki nie wejdzie do drugiej tury wyborów prezydenckich, to może to oznaczać problemy Jarosława Kaczyńskiego. Warto zaznaczyć, iż Donald Tusk też sporo ryzykuje bezpośrednio przed wyborami. jeżeli nie uda mu się zmobilizować elektoratu, może to oznaczać brak wotum zaufania dla Rafała Trzaskowskiego.
W ostatnich tygodniach media informowały o problemach wiceministra spraw zagranicznych, Andrzeja Szejny z alkoholem oraz prokuratorskim postępowaniu w sprawie nieprawidłowości przy rozliczaniu tzw. kilometrówek, czyli rozliczaniu wyjazdów prywatnym samochodem w celach służbowych. Wiceminister przyznał się do choroby alkoholowej oraz ukończenia w związku z tym terapii. Jak zauważa Jakub Korus, politycy nagle bardzo chętnie powtarzają teraz, iż wszyscy wiedzieli o problemach ministra Szejny, tylko tu rodzi się pytanie, kto z nich zareagował? Warto zadać też pytanie, jak wygląda to uporanie się z chorobą alkoholową, jeżeli jeszcze kilka tygodni temu dziennikarze przyłapali go na piciu alkoholu. Tomasz Sekielski przypomniał, iż bycie wiceministrem spraw zagranicznych to pełnienie odpowiedzialnej funkcji i Andrzej Szejna w obliczu tych wszystkich informacji powinien przestać ją sprawować.
Sławomir Mentzen w niedawnym wywiadzie dla Kanału Zero był pytany o kwestię aborcji w przypadku, gdy kobieta zostaje zgwałcona. Stwierdził, iż jest za zakazem aborcji w takim przypadku, a sam gwałt określił jako „jakąś nieprzyjemność”. Wypowiedź ta rozpętała burzę, sprawiła też, iż posłanki Konfederacji miały problem z tłumaczeniem, czy faktycznie są za zakazem aborcji w przypadku gwałtu, czy jednak w takich sytuacjach, każdy powinien rozstrzygać to we własnym sumieniu.
Na koniec Naczelni pokazali, kto lubi strzelać, a kto biegać z flagą i jak wygląda polityka miłości według koalicji rządzącej, która ostatnio napotyka na pewne problemy w komunikacji, na przykład w kwestiach składki zdrowotnej.
Zapraszamy na kolejny odcinek „Naczelnych” oraz zachęcamy do oglądania podcastu w każdy poniedziałek o godz. 19.00 na stronie Onetu, a także słuchania w aplikacji Onet Audio. Zapraszamy również do pisania do Naczelnych na adres [email protected].