Na Lubelszczyźnie znaleziono meteoryt! "Okaz o wadze około 93 g"

natemat.pl 7 hours ago
W gminie Drelów w sobotę znaleziono meteoryt, który spadł na ziemię kilka dni temu. Odkrycia dokonał Maksymilian Jakubczak z Polskiego Towarzystwa Meteorytowego.


W Polsce znaleziono meteoryt


W rejonie gminy Drelów (pomiędzy Białą Podlaską a Międzyrzeczem Podlaskim, woj. lubelskie) w sobotę 22 lutego odkryto fragment meteorytu. Znalezisko waży około 93 g i jest chondrytem zwyczajnym, czyli kamiennym meteorytem. Maksymilian Jakubczak w rozmowie z tvnmeteo.pl wyjaśnił, iż Skytinel codziennie monitoruje polskie niebo, rejestrując zjawiska bolidowe.

– Skytinel co noc nagrywa polskie niebo i rejestruje zjawiska bolidowe. 18 lutego w ziemską atmosferę weszła nieduża skała, którą udało się nagrać, wyliczyć jej trajektorię lotu oraz obszar, gdzie mogły spaść meteoryty. Wystarczyło pojechać, zabrać ze sobą w plecaku trochę szczęścia i się udało. Chodziliśmy, wypatrywaliśmy meteorytu i udało się go znaleźć – przekazał w sobotę w rozmowie z tvnmeteo.pl Maksymilian Jakubczak.

Tak to zjawisko tłumaczą specjaliści


Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie Skytinel kosmiczna skała stała się widoczna na wysokości 82,5 km nad Ziemią.

"Meteoroid zaczął być widoczny na wysokości 82,5 km, gdy poruszał się z prędkością 13 km/s i znajdował się nad Ostrowem Lubelskim. Następnie leciał niemal dokładnie na północ, przemieszczając się wzdłuż granicy z Białorusią i zgasł ok. 12 km od Międzyrzeca Podlaskiego. Pod koniec lotu, na wysokości 20 km, skała rozpadła się na wiele drobnych fragmentów o średnicy kilku centymetrów, które mogły spaść na Ziemię w postaci meteorytów" – podano na ich stronie na Facebooku.

Eksperci wyjaśnili też, iż "ponieważ meteoroid wniknął głęboko w naszą atmosferę i poruszał się z ponaddźwiękową prędkością, wywołał zjawisko gromu dźwiękowego, który słyszeli mieszkańcy powiatu lubartowskiego i parczewskiego".

"Niektóre raporty dotyczące huku pochodzą także z oddalonej o 30 km Białej Podlaskiej. Obiekt pochodził z pasa planetoid między Marsem a Jowiszem i obiegał Słońce w nieco ponad 2,5 roku" – przekazali specjaliści w swoim wpisie.

Read Entire Article