Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz gościem „Drugiego Śniadania w Lewiatanie”

lewiatan.org 1 hour ago
Zdjęcie: Fot. MFiPR / 20260622-IMG_3942 / Fot. MFiPR / Fot. MFiPR / Fot. MFiPR / Fot. MFiPR / Fot. MFiPR


Fot. MFiPR

Spotkanie otworzył Marek Górski, prezydent Konfederacji Lewiatan.

– Rozmawiamy dziś o obszarze niezwykle istotnym i szerokim, obejmującym m.in. przyszły budżet Unii Europejskiej oraz politykę spójności. Fundusze europejskie pozostają jednym z najważniejszych narzędzi wspierających rozwój polskiej gospodarki. Dla przedsiębiorców najważniejsze znaczenie mają zarówno sprawne wykorzystanie obecnych środków, jak i przygotowanie do nowej perspektywy finansowej po 2027 roku. Dlatego tak istotny jest stały dialog biznesu z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, który konsekwentnie prowadzimy na wielu poziomach – powiedział Marek Górski.

W pierwszej części spotkania Marzena Chmielewska, Zastępczyni Dyrektor Generalnej Konfederacji Lewiatan, zaprezentowała najważniejsze wyzwania i postulaty zgłaszane przez firmy członkowskie. Podkreśliła znaczenie wieloletniej i kompleksowej współpracy Ministerstwa z biznesem reprezentowanym w ramach Lewiatana, wskazując na znaczenie partnerstwa i konsultacji. Omówiła też tematy, które najczęściej pojawiają się w rozmowach z przedsiębiorcami.

Następnie minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła perspektywę resortu dotyczącą najważniejszych kierunków działań Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz wyzwań związanych z teraźniejszością i przyszłością funduszy europejskich.

– Wielkie inwestycje publiczne muszą być realizowane w dialogu ze wszystkimi, którzy z nich korzystają, dlatego rozmowa z polskim biznesem jest absolutnie konieczna. Dzisiejsze spotkanie to także rozmowa o szerszej strategii gospodarczej Polski – o tym, jak powinniśmy definiować nasze interesy w Unii Europejskiej oraz jak kształtować przyszłe instrumenty finansowe oparte na środkach unijnych. Dla mnie takie spotkania są bezcenne, ponieważ pozwalają usłyszeć potrzeby i oczekiwania przedsiębiorców. Mam nadzieję, iż są one ważne również dla biznesu, bo dają konkretne wskazówki dotyczące tego, gdzie będą dostępne środki i jak przygotowywać się do kolejnego budżetu unijnego – powiedziała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Druga część spotkania miała formę otwartej dyskusji. Rozmowy dotyczyły strategii rozwoju Polski, koordynacji wykorzystania funduszy unijnych, potrzeby podejmowania proaktywnych działań systemowych, wyznaczania mierzalnych celów oraz zapewnienia przewidywalności otoczenia regulacyjnego. Uczestnicy rozmawiali również o sposobach skutecznego wspierania innowacyjności polskiego biznesu, zwłaszcza w kontekście powstającego Europejskiego Funduszu Konkurencyjności.

Przedstawiciele Lewiatana podkreślili znaczenie utrzymania silnej polityki spójności oraz zapewnienia przedsiębiorcom stabilnych i przewidywalnych warunków korzystania ze środków europejskich. Zwrócili również uwagę na konieczność dalszego ograniczania barier administracyjnych oraz wzmacniania instrumentów wspierających inwestycje i rozwój innowacji.

„Drugie Śniadanie w Lewiatanie” to cykl zamkniętych spotkań z przedstawicielami administracji państwowej, zainicjowany przez Konfederację Lewiatan. W poprzednich edycjach gościli m.in. minister finansów i gospodarki Andrzej Domański, minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda wraz z podsekretarz stanu Katarzyną Anną Kacperczyk, minister aktywów państwowych Wojciech Balczun, minister energii Miłosz Motyka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Karol Rabenda, minister sprawiedliwości Waldemar Żurek, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Marta Cienkowska, minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Zbigniew Stawicki.

Spotkanie odbyło się 22 czerwca w siedzibie Konfederacji Lewiatan.

Read Entire Article