Co najmniej 500 osób zginęło w izraelskim ataku lotniczym na arabski szpital Al-Ahli w oblężonej Strefie Gazy, poinformowali palestyńscy urzędnicy. Położony w centrum Gazy szpital, który jest prowadzony przez Episkopalną Diecezję Jerozolimy, został zaatakowany, gdy był przytłoczony tysiącami przesiedlonych cywilów, którzy podobno szukali schronienia w szpitalu, zgodnie z izraelskim rozkazem ewakuacji na południe przed tym, co ma być atakiem lądowym.
Szpital działał, chronili się w nim pacjenci, pracownicy służby zdrowia i opiekunowie oraz osoby wewnętrznie przesiedlone, a wczesne raporty wskazują na setki ofiar śmiertelnych i rannych. Szpital był jednym z 20 na północy Strefy Gazy, którym izraelskie wojsko nakazało ewakuację.
"Siły izraelskie bombardują obszary Gazy, dokąd kazały udać się milionowi ludzi, w wyniku czego dziesiątki Palestyńczyków zginęły w izraelskich nalotach w południowej Strefie Gazy" – podała Aljazeera i dodała, że
"Wiele ofiar to rodziny, które uciekły z północnej Gazy po tym, jak Izrael nakazał im wyjazd dla własnego bezpieczeństwa". Nakaz ewakuacji był niemożliwy do wykonania ze względu na obecny brak bezpieczeństwa, krytyczny stan wielu pacjentów oraz brak karetek pogotowia, personelu, liczby łóżek w systemie opieki zdrowotnej i alternatywnego schronienia dla przesiedleńców. "
Dyrektor zbombardowanego szpitala Al-Ahli mówi o bombardowaniach:
Siły Obronne Izraela powiedziały nam: "Ostrzegaliśmy was wczoraj dwiema bombami. Dlaczego więc do tej pory nie ewakuowaliście się ze szpitala?'"
Pełna transkrypcja wideo: "Powiedzieć im i całemu światu, iż dzisiaj ten wróg, który zagraża tym szpitalom na oczach całego świata, który nie poruszył się, ani nie podjął środków odstraszających, ani nie podjął zdecydowanych kroków przeciwko temu wrogowi. Wróg otrzymywał raczej wiadomość o uspokojeniu i przyzwoleniu na bombardowanie szpitali.
Dokonało się to tego dnia w tej brutalnej masakrze, o jakiej rzadko słyszymy w dzisiejszym świecie, ale raczej słyszymy o minionych epokach, które opowiadają historie o brutalności i faszyzmie reprezentowanym dziś przez tę okupację. Izraelska okupacja wysłała dziś wieczorem ostrzeżenie do szpitala al-Awdeh w obozie dla uchodźców Dżabalaja w Gazie, aby go ewakuować, ponieważ zostanie zbombardowany.
Poprzednie ostrzeżenia
Szpital był uważany za bezpieczne miejsce i chociaż ministerstwo zdrowia w Gazie twierdziło, iż wybuch w szpitalu był spowodowany izraelskim nalotem, Izrael przypisał eksplozję niewystrzelonej rakiecie wystrzelonej przez grupę zbrojną Palestyński Islamski Dżihad (PIJ), ale PIJ zaprzeczył zarzutom.
Jednak, jak sami przyznają, bombardowanie szpitali było w ich programie, ponieważ izraelscy okupanci wcześniej ostrzegali, iż zbombardują inny szpital, wieczorem 13 października w WAFA poinformowało, iż "izraelska okupacja wysyła ostrzeżenie do szpitala al-Awdeh w Gazie, aby go ewakuować, ponieważ zostanie zbombardowany".
"Korespondenci w Gazie poinformowali, iż trwa ewakuacja pacjentów i personelu medycznego, którzy mają zostać przeniesieni do indonezyjskiego szpitala.
Groźby te pojawiają się w świetle katastrofalnych warunków zdrowotnych i humanitarnych w Strefie Gazy, gdzie cały system opieki zdrowotnej jest na skraju załamania z powodu przerwy w dostawie prądu i odmowy okupacji dostarczenia elektryczności, wody i paliwa do Strefy od początku agresji siedem dni temu. podczas gdy tysiące rannych piętrzą się na korytarzach szpitali i ośrodków zdrowia, które ani na chwilę nie powstrzymują się przed przyjęciem ofiar agresji" (źródło).
Był też ten usunięty post.
Według Al Jazeery, ich cyfrowa jednostka śledcza wskazała dokładny moment śmiertelnego ataku dzięki analizie wideo i twierdzi, iż skutki nalotu trwają, a w regionie realizowane są dziesiątki demonstracji. Protesty przed ambasadami Izraela, USA i Francji natychmiast wybuchły w Turcji, Libanie, Jordanii i Tunezji.
Zaplanowany na środę szczyt z przywódcami Autonomii Palestyńskiej, Egiptu i Jordanii – w tym z prezydentem USA Bidenem – został odwołany. Tymczasem Biden przez cały czas planuje odwiedzić Izrael, ponieważ grozi on totalną inwazją lądową na Gazę.
A wiadomości od regionalnych wrogów Izraela, Iranu i libańskiej grupy zbrojnej Hezbollah, obiecujące "odpowiedź", jeżeli rzeź w Gazie nie zostanie natychmiast powstrzymana, przez cały czas odbijają się echem na całym Bliskim Wschodzie.
Palestyński prezydent Mahmoud Abbas potępił izraelskie bombardowanie szpitala baptystów w mieście Gaza jako akt "ludobójstwa" i "katastrofę humanitarną". Dziś rano dodał do tego, mówiąc, iż jest to "wielka katastrofa i ohydna zbrodnia wojenna, która nie może być tolerowana ani nie może przejść bez odpowiedzialności". (źródło).
Izrael przekroczył "wszystkie czerwone linie", atakując szpital, nazywając atak "ohydną masakrą wojenną", której nie można tolerować. Abbas wycofał się również z zaplanowanego wcześniej spotkania z Bidenem.
Szef Ligi Arabskiej Ahmed Aboul Gheit powiedział, iż międzynarodowi przywódcy muszą "natychmiast powstrzymać tę tragedię" w odpowiedzi na atak. "Jaki diaboliczny umysł celowo bombarduje szpital i jego bezbronnych mieszkańców?" – napisał w mediach społecznościowych, mówiąc, iż "arabskie mechanizmy będą dokumentować te zbrodnie wojenne, a zbrodniarzom nie ujdzie na sucho ich działania". (źródło).
Prawo Izraela do obrony
Chociaż oczekiwalibyśmy, iż prezydent Mahmoud Abbas i szef Ligi Arabskiej potępią ten okrutny atak, teraz z całego świata słychać potępienie, domagając się śledztwa i zawieszenia broni.
Niestety, zbyt wiele osób udzieliło wcześniej nieograniczonego wsparcia Izraelowi, pozbawiając niewinną ludność wody, elektryczności i żywności, jest karą zbiorową i zbrodnią wojenną, podobnie jak bombardowanie celów cywilnych, a mimo to nie potępiono tych naruszeń prawa międzynarodowego popełnionych przez Izrael. Zamiast tego przywódcy przymykali na to oko, pozwalając Izraelowi na "obronę".
Ci sami "przywódcy" wzywają teraz do przestrzegania prawa międzynarodowego, ale to o wiele za mało, o wiele za późno.
Teraz świat reaguje na zbrodnie wojenne
Unia Afrykańska
Szef Unii Afrykańskiej Moussa Faki Mahamat oskarżył Izrael o "zbrodnię wojenną" po śmiertelnym ataku.
"Nie ma słów, aby w pełni wyrazić nasze potępienie dzisiejszego izraelskiego bombardowania szpitala #Gaza, w którym zginęły setki ludzi" – powiedział Faki w programie X, wzywając społeczność międzynarodową do działania.
KANADA
Premier Kanady Justin Trudeau potępił atak i podkreślił znaczenie przestrzegania prawa wojennego. "Wiadomości napływające z Gazy są przerażające i absolutnie nie do przyjęcia... W tym i we wszystkich przypadkach należy przestrzegać prawa międzynarodowego. Są zasady dotyczące wojen i niedopuszczalne jest uderzenie w szpital" – powiedział Trudeau dziennikarzom.
LEKARZE BEZ GRANIC (MSF)
MSF potępiło atak na szpital, stwierdzając, iż "są przerażeni niedawnym bombardowaniem" szpitala, w którym leczono pacjentów i udzielano schronienia przesiedlonym mieszkańcom Gazy. "To jest masakra" – powiedział w oświadczeniu dr Ghassan Abu Sittah, lekarz MSF w Gazie.
EGIPT
Egipski rząd wydał oświadczenie, w którym potępił atak "w najostrzejszych słowach", wzywając społeczność międzynarodową do wkroczenia i zapobieżenia dalszym naruszeniom.
UNIA EUROPEJSKA
Wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell wyraził ubolewanie z powodu zbombardowania szpitala.
"Po raz kolejny niewinna ludność cywilna płaci najwyższą cenę. Odpowiedzialność za tę zbrodnię musi zostać jasno ustalona, a sprawcy pociągnięci do odpowiedzialności" – napisał Borrell na X. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, iż ataki na infrastrukturę cywilną są niezgodne z prawem międzynarodowym.
FRANCJA
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, iż "nic nie może usprawiedliwić ataków na ludność cywilną". "Dostęp pomocy humanitarnej do Strefy Gazy musi zostać otwarty bezzwłocznie" – dodał w oświadczeniu opublikowanym na stronie X.
FINLANDIA
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto potępił ataki na ludność cywilną, mówiąc, iż "są one karygodne". Dodał, iż międzynarodowe prawo humanitarne "musi być przestrzegane". wzywając jednocześnie do przeprowadzenia śledztwa w sprawie "jego naruszeń".
Tłumaczenie: Straszne wieści o ataku na arabski szpital Al Ahli. Ataki na ludność cywilną są karygodne. Międzynarodowe prawo humanitarne musi być przestrzegane w każdych okolicznościach, a jego naruszenia muszą być badane.
NIEMCY
Niemiecki kanał Olaf Scholz powiedział, iż był "przerażony" obrazami eksplozji w szpitalu, ale nie przypisywał winy za atak. "Niewinni cywile zostali ranni i zabici" – napisał w poście na X, dodając, iż "dokładne śledztwo" jest "konieczne".
Hezbollah
Libański ruch Hezbollah, wspierany przez Iran, wezwał do "dnia gniewu", aby potępić atak na szpital, obwiniając Izrael o to, co nazwał "masakrą" i "brutalną zbrodnią".
INDONEZJA
Indonezja potępiła strajk w szpitalu, który jej zdaniem "wyraźnie narusza międzynarodowe prawo humanitarne". Rząd wezwał społeczność międzynarodową, zwłaszcza Radę Bezpieczeństwa ONZ, do "natychmiastowego podjęcia konkretnych kroków w celu powstrzymania ataków i aktów przemocy w Strefie Gazy" – oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych.
MIĘDZYNARODOWY KOMITET CZERWONEGO KRZYŻA (MKCK)
MKCK również potępił strajk, mówiąc, iż "szpitale powinny być sanktuariami dla zachowania ludzkiego życia, a nie scenami śmierci i zniszczenia".
IRAN
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu potępiło nalot jako atak na "nieuzbrojonych i bezbronnych ludzi" – podały irańskie media państwowe. Prezydent Ebrahim Raisi ogłosił w środę dzień "żałoby publicznej" i powiedział, iż atak na szpital obróci się przeciwko Izraelowi i jego sojusznikowi USA.
"Płomienie amerykańsko-izraelskich bomb, zrzuconych dziś wieczorem na palestyńskie ofiary ranne w... szpital w Gazie, niedługo pochłonie syjonistów" – powiedział, cytowany przez agencję IRNA.
IRAK
W oświadczeniu iracki premier Mohamed Shia al-Sudani wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do "natychmiastowego i pilnego rozwiązania" w celu położenia kresu "agresji". Rząd ogłosił trzydniową żałobę po ofiarach strajku.
JORDANIA
We wtorkowym oświadczeniu jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych zdecydowanie potępiło izraelski atak i podkreśliło potrzebę międzynarodowej ochrony palestyńskich cywilów oraz zakończenia walk.
Król Abdullah II powiedział, iż izraelskie bombardowanie szpitala w Gazie było "masakrą" i "zbrodnią wojenną", o której nie można milczeć.
Jordania ogłosiła następnie odwołanie szczytu w sprawie pośredniczenia w pokoju w regionie ze względu na zaangażowanie prezydenta USA Joe Bidena, który w odpowiedzi przełożył swoją podróż do Ammanu.
KATAR
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kataru nazwało atak "brutalną masakrą" i "ohydną zbrodnią przeciwko bezbronnym cywilom". W oświadczeniu państwo Zatoki Perskiej stwierdziło, iż atak był "rażącym naruszeniem przepisów prawa międzynarodowego". "Rozszerzenie izraelskich ataków na Strefę Gazy, aby objąć szpitale, szkoły i inne skupiska ludności, jest niebezpieczną eskalacją" – dodano w oświadczeniu.
ARABIA SAUDYJSKA
Królestwo potępiło strajk w szpitalu jako "rażące pogwałcenie wszystkich międzynarodowych praw i norm", potępiając "ciągłe ataki Izraela na ludność cywilną".
LIGA ARABSKA
Szef Ligi Arabskiej Ahmed Aboul Gheit powiedział, iż międzynarodowi przywódcy muszą "natychmiast powstrzymać tę tragedię" w odpowiedzi na atak. "Jaki diaboliczny umysł celowo bombarduje szpital i jego bezbronnych mieszkańców?" – napisał w mediach społecznościowych, mówiąc, iż "arabskie mechanizmy będą dokumentować te zbrodnie wojenne, a zbrodniarzom nie ujdzie na sucho ich działania".
TURCJA
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan potępił atak w oświadczeniu w mediach społecznościowych.
"Uderzenie w szpital, w którym znajdują się kobiety, dzieci i niewinni cywile, jest najnowszym przykładem izraelskich ataków pozbawionych najbardziej podstawowych wartości ludzkich" – powiedział. "Wzywam całą ludzkość do podjęcia działań w celu powstrzymania tej bezprecedensowej brutalności w Strefie Gazy".
ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE
"Zjednoczone Emiraty Arabskie zdecydowanie potępiają izraelski atak na szpital baptystyczny Al-Ahli w Strefie Gazy" – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez ministerstwo spraw zagranicznych.
Ministerstwo podkreśliło potrzebę natychmiastowego zaprzestania działań wojennych i "podkreśliło znaczenie ochrony ludności cywilnej zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym".
ORGANIZACJA NARODÓW ZJEDNOCZONYCH
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił atak na szpital w oświadczeniu opublikowanym przez ONZ. Wspomniał również o ataku na szkołę UNRWA w obozie dla uchodźców Al-Maghzi w Gazie.
W poście opublikowanym na X Guterres powiedział, iż jest "przerażony zabiciem setek palestyńskich cywilów w ataku na szpital w Gazie", dodając, iż szpitale i personel medyczny "są chronione przez międzynarodowe prawo humanitarne". Następnie wezwał do "natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni" w wojnie między Izraelem a Hamasem.
STANY ZJEDNOCZONE
Prezydent Joe Biden powiedział, iż jest "oburzony i głęboko zasmucony eksplozją" i "straszliwymi stratami w ludziach, które z niej wynikły". Biden ogłosił, iż rozmawiał z królem Jordanii Abdullahem II i premierem Izraela Benjaminem Netanjahu "natychmiast po usłyszeniu tej wiadomości".
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)
"WHO zdecydowanie potępia atak na arabski szpital w Al Ahli" – powiedział dyrektor generalny agencji zdrowia ONZ Tedros Adhanom Ghebreyesus na platformie mediów społecznościowych X, dodając, iż wczesne doniesienia wskazują na "setki ofiar śmiertelnych i rannych".
"Wzywamy do natychmiastowej ochrony ludności cywilnej i służby zdrowia oraz do cofnięcia nakazów ewakuacji".
ŹRÓDŁO: AL JAZEERA I AGENCJE INFORMACYJNE
Atakowanie i bombardowanie szpitali jest nie tylko przerażające i nieludzkie, ale także niezgodne z prawem międzynarodowym. Było wiele naruszeń prawa międzynarodowego przez IDF od czasu, gdy mówiono, iż Izrael ma prawo do "samoobrony".
To nie jest "obrona", to jest masakra niewinnych cywilów i nigdy nie powinna być tolerowana przez tak zwanych przywódców państw narodowych na całym świecie. Wydaje się, iż zdają sobie sprawę z tego, iż po tym barbarzyńskim ataku na najbardziej bezbronnych cywilów w Strefie Gazy nie może być kontynuowana, ale nie zapominajmy, iż to ich samozadowolenie umożliwiło popełnienie zbrodni wojennych.
Musimy pamiętać o ludziach, przywódcach i organizacjach powyżej i domagać się, aby przestrzegali prawa międzynarodowego i robili to, co jest moralnie słuszne, a także potępić zbiorową karę i żądać całkowitego zawieszenia broni.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://expose-news.com/