Likwidacja Funduszu Kościelnego. Lewica wskazuje na ogromne wydatki z nim związane

angora24.pl 3 days ago

„ZUS dla kleru”

W poniedziałek Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, ogłosiła złożenie wniosku o wpisanie projektu ustawy likwidującego Fundusz Kościelny do wykazu prac legislacyjnych rządu.

Natomiast w środę, Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy, zaprezentowała założenia projektu, który został przygotowany przez MRPiPS we współpracy z parlamentarzystami Lewicy. Projekt dotyczy likwidacji Funduszu Kościelnego i przewiduje, iż duchowni będą opłacać 50% składek na ubezpieczenia społeczne, a drugą połowę poniosą zatrudniające ich kościoły. Podkreśliła, iż Fundusz nie może pełnić roli „ZUS-u dla kleru” i powinien zostać zlikwidowany.

Minister poinformowała także, iż projekt zakłada współfinansowanie składek na renty i emerytury duchownych przez nich samych oraz przez Kościoły, traktowane jako pracodawcy.

Koszty liczone w miliardach

Fundusz Kościelny każdego roku pochłania naprawdę duże ilości pieniędzy. Jak zaznacza kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat:

Likwidację funduszu kościelnego obiecała koalicja, obiecały partie wchodzące w skład obecnego rządu i czas najwyższy tę obietnicę spełnić. W poniedziałek razem z marszałkiem Czarzastym i posłanką Żukowską przedstawiliśmy szokujące dane, które pokazują, iż poza funduszem kościelnym , iż przez 8 lat rządów PiS z konkretnych ministerstw wypłynęło do Kościoła niemal 10 mld zł.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zauważa z kolei, iż w 2025 roku na Fundusz Kościelny przeznaczono ponad 250 mln zł, z czego 95% tej kwoty pochłoną składki na ubezpieczenia społeczne duchownych.

O zlikwidowaniu funduszu wypowiedział się również Szymon Hołownia. Podczas swojej wizyty w Białymstoku kandydat Trzeciej Drogi stwierdził:

Fundusz Kościelny docelowo należy zlikwidować i zastąpić odpisem podatkowym albo zwiększeniem limitu darowizn.

Kaczyński: „Antyreligijna obsesja”

O projekt zapytany został również Jarosław Kaczyński podczas swojej konferencji prasowej.

Każdy ma prawo uważać, co chce – ktoś może uważać, iż nie powinno być Funduszu Kościelnego, ale to są żądania mające charakter antyreligijnej obsesji, charakterystycznej dla dzisiejszej lewicy – powiedział. – Żaden rozsądny człowiek nie powinien się tym przejmować, zarówno wtedy, kiedy jest wierzący i kiedy nie jest.

Kaczyński zaznaczył, iż Kościół katolicki jest integralną częścią życia społecznego, a likwidacja Funduszu Kościelnego mogłaby negatywnie wpłynąć na jego funkcjonowanie. Sama kwota funduszu stanowi według niego zaledwie niezauważalną sumę w budżecie państwa. Prezes PiS podkreślił także, iż likwidacja funduszu dotknęłaby bezpośrednio duchownych, w tym wpłynęłaby na wysokość ich emerytur.

Fundusz Kościelny ma już 75 lat

Fundusz Kościelny został utworzony na mocy ustawy z 20 marca 1950 roku jako rekompensata dla Kościołów i związków wyznaniowych za przejęte przez państwo nieruchomości ziemskie. Z tych nieruchomości miała powstać masa majątkowa, z której dochód byłby dzielony między Kościoły proporcjonalnie do wielkości utraconych ziem.

Obecnie 95% wydatków Funduszu to składki na ubezpieczenia społeczne duchownych. Korzystają z niego wszystkie legalne związki wyznaniowe w Polsce, w tym te, które nie działały w 1950 roku i nie utraciły żadnych nieruchomości.

Read Entire Article