Letnia Akademia Pro-Life

pro-life.pl 1 year ago

Już po raz trzeci zorganizowaliśmy Letnią Akademię Pro-Life. To pięciodniowe warsztaty i wykłady w Krakowie dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na tematy bioetyczne oraz obrony życia człowieka, a szczególne nauczycieli, wychowawców, katechetów i liderów wspólnot.

Podstawą Letniej Akademii są warsztaty. Pracujemy, korzystając z metod aktywizujących, które rozwijają kreatywność i umiejętność krytycznego myślenia, poszerzają naszą perspektywę i pogłębiają komunikację – mówi Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji PSOŻC. Uczymy się rozmawiać z tymi, którzy mają inne poglądy. Tu najważniejsze są dwie rzeczy: wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka, chęć wysłuchania go z szacunkiem oraz budowanie pozytywnego przekazu, by zachwycić pięknem życia.

Czasem można odnieść wrażenie, iż obrona życia człowieka jest ważna tylko dla garstki osób, aktywistów z fundacji i stowarzyszeń, a my, jako zwykli ludzie, nie możemy zbyt wiele zrobić. Stąd też inicjatywa Letniej Akademii Pro-life, czyli warsztatów dla obecnych liderów i tych, którzy chcą działać na rzecz ochrony ludzkiego życia – podkreśla Marcin Nowak, organizator Letniej Akademii. – Życia trzeba bronić mądrze. Nie poprzestawać na emocjach, ale rozmawiać na argumenty.

Udział w Letniej Akademii Pro-Life to okazja do nawiązywania relacji z innymi pro-liferami i budowy sieci ludzi wspólnie działających na rzecz obrony życia człowieka. Trzy lata doświadczeń w organizacji warsztatów pokazują, iż uczestnicy wspierają się nawzajem, dzielą doświadczeniami czy proszą o pomoc. Konkretnym owocem ostatniej Letniej Akademii są dwa Kluby Pro-Life, które założyły uczestniczki wcześniejszej edycji.

Mimo wielkiej fascynacji tematem obrony życia człowieka i ogromnej euforii ze stawiania pierwszych kroków na tej drodze, miałam wiele wątpliwości. Tematyka pro-life nie była pozytywnie odbierana w moim otoczeniu – zarówno domowym, jak i szkolnym. Jestem studentką V roku medycyny. W tym środowisku niestety często mówi się o tzw. „prawach kobiet”, o „wolnym wyborze”, natomiast kilka osób jest w pełni świadomych tego, iż wybór kończy się tam, gdzie zaczyna się krzywda drugiego człowieka – opisuje Sandra Wcisło, uczestniczka ubiegłorocznej edycji.

Wśród zaproszonych gości, którzy spotkali się z uczestnikami, byli profesjonaliści w swoich dziedzinach, m.in. dr n. med. Ewa Ślizień-Kuczapska – specjalista położnik-ginekolog, lek. med. Dorota Jarczewska – specjalista medycyny rodzinnej oraz dr Łukasz Cichocki – psychiatra i psychoterapeuta.

Tegoroczni uczestnicy przyjechali do Krakowa z Ełku, Koszalina, Zielonej Góry, Dąbrowy Górniczej, Warszawy, Mielca i tak dalej. Mamy jak dotąd największą grupę. Niestety, nie mogliśmy przyjąć wszystkich chętnych, bo Akademia to nie tylko wykłady, ale przede wszystkim warsztaty.

Zapisy na kolejną edycje będą możliwe tutaj.

Dzień pierwszy dotyczył m.in. rozwoju dziecka w łonie matki, psychologii prenatalnej i terapii płodu.

Dzień drugi. Dobiegł końca kolejny dzień warsztatów. Z dr. Piotrem Guzdkiem, familiologiem, rozmawialiśmy o godnych pochówkach dzieci poronionych i martwo urodzonych, o prawach rodziców na oddziałach ginekologiczno-położniczych. Z kolei od rana rozprawialiśmy się z proaborcyjnymi „argumentami”, ucząc się merytorycznej debaty. Była też wycieczka po pięknym Krakowie.

Dzień trzeci. Dynamiczny, aktywny, pełen wrażeń – taki był kolejny dzień naszych warsztatów. Od rana dyskutowaliśmy o in vitro, poruszając ten temat z wielu perspektyw. było m.in. spotkanie z psychoterapeutką, pedagogiem i seksuologiem Magdaleną Poprawą.

Read Entire Article