Koniec urzędowania dla polityków PiS-u
Premier Donald Tusk zapowiedział przed świętami, iż to właśnie minister finansów będzie reprezentował Polskę w międzynarodowych instytucjach finansowych. W tym samym czasie poinformował o odwołaniu Kurskiego z Waszyngtonu.
Krzysztof Berenda, dziennikarz RMF FM, przypomniał, iż Jacek Kurski pracował w banku w Waszyngtonie nieco ponad rok. Na stanowisko to delegował go prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, zapewniając pensję na poziomie około miliona złotych.
Kacper Kamiński pełnił z kolei funkcję doradcy dyrektora wykonawczego w Banku Światowym. Rozpoczął pracę w Waszyngtonie w 2018 roku. Wówczas miał 29 lat. Obecnie, zgodnie z decyzją premiera Tuska, Polskę w Banku Światowym reprezentuje minister finansów. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe. Premier Tusk niedługo wskaże następcę Kurskiego.
Andrzej Domański potwierdza
“Otrzymałem pismo z Banku Światowego potwierdzające zakończenie współpracy z panami Kurskim i Kamińskim” – napisał Andrzej Domański, który ostatnio objął stanowisko gubernatora Polski w Banku Światowym.
Decyzję o tych czynnościach podjął rząd Donalda Tuska. Domański zajął miejsce prezesa NBP Adama Glapińskiego w BŚ, co pozwoliło mu na podjęcie działań mających na celu usunięcie z tej instytucji osób związanych z PiS.
Otrzymałem pismo z Banku Światowego, potwierdzające zakończenie współpracy z panami Kurskim i Kamińskim.
— Andrzej Domański (@Domanski_Andrz) December 27, 2023
Nawet otoczenie polityczne Kurskiego, które w teorii powinno go wspierać, wyśmiewało jego kompetencje.
Mam nadzieję, iż światowe rynki finansowe się od tego nie załamią, iż za chwilę gospodarka światowa, dolar i inne najważniejsze waluty nie załamią się – powiedział 20 grudnia tego roku szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, odpowiadając na pytanie o odwołanie Jacka Kurskiego z Banku Światowego.
Bank Światowy i jego znaczenie
Bank Światowy, założony w lipcu 1944 r. w Bretton Woods w Stanach Zjednoczonych, rozpoczął działalność 25 czerwca 1946 r. razem z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (IMF). Przed ubieganiem się o członkostwo w Banku Światowym kraj musi najpierw zostać członkiem IMF.
Bank Światowy skupia się na wspieraniu długoterminowego wzrostu gospodarczego i redukcji ubóstwa w krajach rozwijających się. Grupa Banku Światowego obejmuje Międzynarodowy Bank dla Odbudowy i Rozwoju (IBRD), Międzynarodową Korporację Finansową (IFC) oraz Multilateralną Agencję Gwarancji Inwestycyjnych (MIGA).
Siedziba Banku Światowego i powiązanych z nim organizacji znajduje się w Waszyngtonie. Zarządza nim Zarząd Gubernatorów, który przekazuje swoje uprawnienia Zarządowi Dyrektorów Wykonawczych. Prezes Banku Światowego jest przewodniczącym Zarządu Dyrektorów Wykonawczych. Działalność Banku prowadzi około 7100 pracowników z ponad 100 krajów. Główne obszary działalności tej instytucji to inwestowanie w ludzi, ochrona środowiska, stymulowanie rozwoju sektora prywatnego, wzmacnianie zdolności rządów i promowanie reform gospodarczych.