WARSZAWA, Polska (AP) – Premier Kosowa powiedział w czwartek, iż region Bałkanów cieszył się największym pokojem, wolnością i demokracją w ciągu ostatnich 25 lat, ale sytuacja może się odwrócić, jeśli… Na Ukrainie dominuje Rosja Zachęca Serbię do ekspansji.
Albina KurtiegoOn, który jest przywódcą Kosowa od 2021 r., powiedział, iż ważne jest, aby Zachód zjednoczył się we wsparciu Ukrainy, która broni się przed rosyjską agresją.
W wywiadzie dla Associated Press Kurti powiedział, iż silniejsza Rosja ośmieliłaby Serbię i iż nie tylko Kosowo, ale także Bośnia, Czarnogóra i „prawdopodobnie Macedonia Północna” były zagrożone z powodu – jak to określił – serbskich ambicji ekspansjonistycznych.
Stosunki między Kosowem a Serbią są napięte od 13 lat Rozmowy normalizacyjne ułatwiła Unia Europejska Nie poczynili postępów, zwłaszcza w następujących kwestiach Strzelać We wrześniu ubiegłego roku doszło do starć pomiędzy zamaskowanymi serbskimi bojownikami a kosowską policją, w wyniku których zginęły cztery osoby.
Siły pokojowe pod dowództwem NATO zwiększyły także swoją liczebność wzdłuż granicy między Kosowem a Serbią.
„Te dwadzieścia pięć lat tego stulecia było ćwierćwieczem, w którym panował najwyższy poziom pokoju, wolności i demokracji na Bałkanach” – powiedział Kurti.
Przemawiał w siedzibie misji dyplomatycznej Kosowa w stolicy Polski, Warszawie. Misja została otwarta po nawiązaniu stosunków konsularnych między Polską a Kosowem w 2022 r.
Zapytany, co oznaczałoby to dla Kosowa i szerzej rozumianych Bałkanów, gdyby Rosja zwyciężyła na Ukrainie, Kurti powiedział: „Ponieważ Serbia jest dominującą potęgą regionalną i pełnomocnikiem Rosji, te 25 lat pokoju, wolności i demokracji na Bałkanach jest bezprecedensowe w naszym historia.” Historia po raz kolejny zagrożona.”
Serbskie próby utrzymania dominacji po rozpadzie byłej Jugosławii w latach 90. XX w. rozpętały najbardziej niszczycielską wojnę w Europie od czasów II wojny światowej – przynajmniej do inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r.
Kosowo było Serbski bojkot do 78-dniowej kampanii bombardowań NATO W 1999 r. zakończyła wojnę między serbskimi siłami rządowymi a etnicznymi albańskimi separatystami w Kosowie, w wyniku której zginęło około 13 000 osób, w większości Albańczyków, i wyparła siły serbskie.
Serbia nie uznaje niepodległości Kosowa, a tysiące międzynarodowych sił pokojowych pozostaje w Kosowie, aby utrzymać pokój z Serbią, od której Kosowo odłączyło się w 2008 roku.
„Autokratyczny prezydent Putin będzie zachęcany do kontynuowania prób destabilizacji, zwłaszcza jeżeli odniesie sukces na Ukrainie” – powiedział Kurti. „Naprawdę nie chcę wierzyć, iż teoretycznie może wygrać, ale wiara w to, iż może wygrać, jest wystarczająco problematyczna”.
Kurti złożył wizytę w Polsce, w czasie gdy ten środkowoeuropejski kraj przygotowuje się do objęcia w styczniu przyszłego roku rotacyjnej prezydencji w 27-osobowej Unii Europejskiej. Wśród jego celów jest przystąpienie Kosowa do Unii Europejskiej, ale pięciu członków UE przez cały czas nie uznaje Kosowa: Hiszpania, Grecja, Cypr, Rumunia i Słowacja.
Kurti zauważył, iż na początku tego roku Hiszpania zaczęła uznawać paszporty Kosowa dla gości.
„Są więc małe kroki” – powiedział. „Ale wiesz, te małe kroki nie składają się na jeden duży niezbędny krok, jakim jest uznanie”.
W Kosowie, gdzie Albańczycy stanowią 90% z 1,6 mln populacji, w lutym przyszłego roku odbędą się wybory parlamentarne, które mają być sprawdzianem dla Kurtiego, którego partia rządząca zdobyła przeważającą większość w wyborach w 2021 roku.