Kiev forced to be pragmatic. Peace talks may 'soften'

news.5v.pl 2 months ago

„Jednym z celów wizyty szefów dyplomacji USA i Zjednoczonego Królestwa w Kijowie w środę jest dyskusja nad tym, jak zdefiniować, czym byłoby zwycięstwo Ukrainy i jakiej pomocy będzie potrzebowała, aby je osiągnąć” — wskazał dziennik. Pomogłoby to zachodnim liderom szukać poparcia wśród wyborców dla utrzymania pomocy dla Kijowa.

„Zachód przez cały czas popiera cel Ukrainy odzyskania całego swojego terytorium. Ale niektórzy europejscy dyplomaci mówią, iż Kijów powinien sformułować cele wojskowe i strategię »w sposób bardziej pragmatyczny«” — pisze WSJ. Pełne zwycięstwo Kijowa wymagałoby bowiem pomocy wartej „setek miliardów dolarów”, co znacznie wykracza poza możliwości Europy i USA.

Dziennik wskazuje, iż wizyta w Kijowie nadchodzi w momencie osłabienia poparcia na Zachodzie dla dalszej pomocy Ukrainie, perspektywy trudnej zimy, a także „powolnych, acz kosztownych (dla Ukrainy — PAP)” postępów Rosji na froncie. Ponadto Rosja ma w tym roku zwerbować 400 tys. nowych żołnierzy. Może też liczyć na pomoc od Iranu, Korei Północnej i Chin, które dostarczają komponenty potrzebne do rozbudowy rosyjskiego uzbrojenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Operacja kurska pokazała śmiałość

Ofensywa Ukrainy na Kursk nie odniosła zakładanego celu, jakim było zmuszenie Rosjan do wycofania części swoich wojsk z frontu — pisze WSJ. W opinii cytowanego przez dziennik Erica Greena, badacza think-tanku Carnegie Endowment for Democracy, operacja ta była co prawda pomocna, bo „pokazała, iż (Ukraina) przez cały czas potrafi walczyć i robić niespodzianki”, ale jednocześnie wzbudziła na Zachodzie obawy, iż w dłuższej perspektywie ruch ten może osłabić zdolność Kijowa do obrony.

Dziennik zwraca uwagę, iż co prawda atak na Kursk pokazał „śmiałość” Ukrainy, ale Wołodymyr Zełenski dokonuje korekty w swoim podejściu do wojny. Od paru miesięcy Kijów wykazuje większą skłonność do negocjacji. Latem Kijów rozważał rozmowy z Moskwą nad ograniczeniem ataków na infrastrukturę energetyczną, a podczas zbliżającej wizyty w Waszyngtonie ukraiński prezydent chce omówić swój pomysł na zakończenie wojny, który określił mianem „planu zwycięstwa Ukrainy”.

WSJ wskazuje, iż według sondaży wzrasta liczba Ukraińców gotowych do negocjacji pokojowych, jednak przez cały czas ponad połowa populacji opowiada się za walką, dopóki Ukraina nie odzyska całego swojego terytorium. „Przyznanie, iż walka powinna się skończyć, kiedy Rosja przez cały czas kontroluje (część) terytorium Ukrainy, byłoby ogromnym ryzykiem politycznym dla Zełenskiego. (…) To polityczne samobójstwo i nie może się to zdarzyć” — cytuje analityka politycznego Ołeksija Kowżuna WSJ.

Read Entire Article