Kaczyński: I have never controlled the Constitutional Tribunal

upday.com 2 hours ago
Zdjęcie: fot. Leszek Szymański/PAP


Prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany o wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych, przekonywał, iż nigdy nie kontrolował TK, a w tej chwili nie obserwuje jego orzecznictwa.


Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, iż uchwała Sejmu, na podstawie której powołano komisję śledczą ds. wyborów korespondencyjnych z 2020 roku, jest niezgodna z konstytucją. Sejm nie może, opierając się np. na przekonaniu społecznym, uruchamiać tak szczególnego trybu kontrolno-śledczego - podkreślił TK.

Prezes PiS pytany w piątek przez dziennikarzy w Sejmie, dlaczego akurat teraz pojawia się wyrok TK ws. komisji ds. wyborów korespondencyjnych, kiedy komisja zdecydowała o skierowaniu zawiadomień do prokuratury na najważniejszych polityków PiS.

"Proszę wybaczyć, ale ja naprawdę nie tylko w żaden sposób nie kontroluję i nie mogę kontrolować i nigdy nie kontrolowałem TK, ale także - przyznam się, chociaż być może niektórzy w Trybunale będą mieli do mnie o to pretensję - nie obserwuję jego orzecznictwa w tym momencie, i po prostu nie wiem dlaczego i w jakim czasie pewne orzeczenia TK zapadają" - odpowiedział Kaczyński.

PiS bojkotuje sejmowe komisje śledcze

Kaczyński był też pytany, dlaczego politycy PiS bojkotują sejmowe komisje śledcze i czy obawiają się czegoś. "Nie obawiamy się niczego" - oświadczył i dodał, iż te komisje "są kolejno uznawane przez TK za nielegalne; a my uznajemy TK". Wcześniej, 10 września TK orzekł, iż zakres działania komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z konstytucją.

Lider opozycji ocenił, iż wszystkie powołane w tej kadencji Sejmu komisje śledcze okazały się jedną wielką patologią. Poza komisją ds. wyborów korespondencyjnych są to komisja ds. Pegasusa oraz tzw. afery wizowej.

Sejmowa komisja śledcza, która badała legalność, prawidłowość oraz celowość działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego, pracowała od grudnia ub.r. do 10 października. W raporcie końcowym komisja oceniła, iż "ówczesny aparat władzy usilnie dążył do przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych", aby doprowadzić do reelekcji prezydenta Andrzeja Dudy, który "według zdecydowanej większości sondaży mógł wygrać wybory już w pierwszej turze".

Komisja przegłosowała też skierowanie do prokuratury zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które dotyczą łącznie 19 osób, m.in. byłego premiera Mateusza Morawieckiego, a także prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i byłej marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały odbyć się 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19. Jednak 7 maja 2020 r. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, iż ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a głosowano w lokalach wyborczych.

W czerwcu br. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie uznającego, iż decyzja premiera Mateusza Morawieckiego z 16 kwietnia 2020 roku zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów korespondencyjnych, rażąco naruszyła prawo. Tym samym wyrok WSA został uznany za adekwatny i jest prawomocny.

W TK na rozpatrzenie oczekuje jeszcze trzeci z wniosków posłów PiS w sprawie sejmowych komisji śledczych - zaskarżający uchwałę sejmową powołującą komisję śledczą do sprawy tzw. afery wizowej.

Źródło: PAP

Read Entire Article