Legendarny australijski dziennikarz i dokumentalista John Pilger zmarł niestety w wieku 84 lat - poinformowała jego rodzina.
W oświadczeniu opublikowanym na jego koncie na X napisano: "Z wielkim smutkiem rodzina Johna Pilgera ogłasza, iż zmarł wczoraj 30 grudnia 2023 r. w Londynie w wieku 84 lat". Jego dziennikarstwo i filmy dokumentalne były znane na całym świecie, ale dla swojej rodziny był po prostu najwspanialszym i najbardziej kochanym tatą, dziadkiem i partnerem. Spoczywaj w pokoju".
John Richard Pilger był australijskim dziennikarzem, pisarzem, naukowcem i dokumentalistą. Od 1962 roku mieszkał głównie w Wielkiej Brytanii. Był także profesorem wizytującym na Uniwersytecie Cornella w Nowym Jorku i był zdecydowanym krytykiem amerykańskiej, australijskiej i brytyjskiej polityki zagranicznej, którą uważał za napędzaną przez imperialistyczną i kolonialną agendę.
John Pilger słynął ze swojej szczerej odwagi i dwukrotnie zdobył najwyższą nagrodę brytyjskiego dziennikarstwa, Dziennikarza Roku, za swoją pracę na całym świecie, zwłaszcza jako korespondent wojenny.
Był również ceniony za swoje filmy dokumentalne i zdobył francuskiego Reportera bez Granic, nagrodę amerykańskiej Akademii Telewizyjnej, "Emmy" oraz nagrodę Richarda Dimbleby'ego, przyznawaną przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, za całokształt transmisji opartej na faktach.
John proponował radykalne podejście do spraw bieżących
Kevin Lygo, dyrektor zarządzający ds. mediów i rozrywki w ITV, powiedział: "John był gigantem dziennikarstwa kampanijnego. Miał czysty, charakterystyczny głos redakcyjny, który wykorzystywał z doskonałym skutkiem przez całą swoją wybitną karierę filmową. Jego filmy dokumentalne były wciągające, wymagające i zawsze bardzo dobrze się je oglądało.
"Unikał wygodnego konsensusu, a zamiast tego oferował radykalne, alternatywne podejście do spraw bieżących i platformę dla głosów sprzeciwu przez ponad 50 lat. " Filmy Johna dawały widzom analizy i opinie, często niespotykane nigdzie indziej w głównym nurcie telewizji. Był to wkład, który w znacznym stopniu przyczynił się do bogatej różnorodności brytyjskiej telewizji.
John Pilger "Agent Ludu".
John Pilger był bez wątpienia jednym z największych, najbardziej nieustraszonych, a jednocześnie bardzo oczernianych i cenzurowanych dziennikarzy prowadzących kampanię. Był również naprawdę dobrym człowiekiem, co widać w jego licznych cytatach, z których niektóre znajdują się poniżej.
"Dziennikarstwo polega na pociąganiu władzy do odpowiedzialności, zadawaniu niewygodnych pytań i oddawaniu głosu tym, którzy go nie mają" "Prawdziwym sprawdzianem dziennikarstwa jest nie tylko relacjonowanie tego, co się dzieje, ale także dlaczego tak się dzieje"
"Pracujesz w systemie, który jest z natury wrogi mówieniu prawdy. Wystarczy zobaczyć reakcję mediów na mówienie prawdy Edwarda Snowdena, Juliana Assange'a. Gorzka reakcja ludzi, którzy zawstydzili większość mediów, niemal za jednym zamachem"
"Cała istota mediów nie polega na informacji. Chodzi o władzę". "Nie wystarczy, iż dziennikarze postrzegają siebie jako zwykłych posłańców, którzy nie rozumieją ukrytych celów przekazu i mitów, które go otaczają".
"Gdyby ci, którzy popierają agresywną wojnę, zobaczyli ułamek tego, co ja widziałem, gdyby patrzyli, jak dzieci smażą się na śmierć od napalmu i wykrwawiają się na śmierć od bomby kasetowej, być może nie wydaliby takich frazesów, jakie robią".
"Główne zachodnie demokracje zmierzają w kierunku korporacjonizmu. Demokracja stała się biznesplanem, w którym każdy ludzki biznes, każde marzenie, każda przyzwoitość, każda nadzieja jest w centrum uwagi. Główne partie parlamentarne są w tej chwili oddane tej samej polityce gospodarczej – socjalizmowi dla bogatych, kapitalizmowi dla biednych – i tej samej polityce zagranicznej, polegającej na służalczości wobec niekończących się wojen. To nie jest demokracja. Jest dla polityki tym, czym McDonalds dla jedzenia".
"W końcu chodzi o ludzi – tych, którzy cierpią, tych, którzy są odpowiedzialni i tych, którym zależy na tyle, by zająć stanowisko" "Rolą dziennikarza jest kwestionowanie status quo, a nie służenie mu" "Oficjalne prawdy są często potężnymi iluzjami" "Empatia jest paliwem dla dziennikarstwa śledczego"
"Potężni boją się prawdy, bo prawda ma moc obalenia ich imperiów" "Naszym obowiązkiem jest mówienie prawdy władzy, bez względu na konsekwencje" "Największą zbrodnią wojny jest nie tylko utrata życia, ale utrata prawdy"
"Nie ma wojny z terroryzmem, jest wojna z terroryzmem" "Dziennikarstwo powinno być światłem nadziei w świecie ciemności"
"Wielu dziennikarzy jest teraz tylko channelerami i echami tego, co Orwell nazywał oficjalną prawdą. Po prostu szyfrują i przekazują kłamstwa. Naprawdę smuci mnie, iż tak wielu moich kolegów dziennikarzy może być tak zmanipulowanych, iż stają się tym, co Francuzi określają mianem funkcjonariuszy, funkcjonariuszy, a nie dziennikarzy.
"Prawdziwą miarą dziennikarza nie jest jego popularność, ale jego zdolność do rzucania wyzwania potężnym i oddawania głosu bezsilnym" "Milczenie w obliczu niesprawiedliwości jest współudziałem"
"Spartakus był zbuntowanym przywódcą rzymskich niewolników w latach 71-73 p.n.e. W filmie Kirka Douglasa "Spartakus" jest ekscytujący moment, kiedy Rzymianie wzywają ludzi Spartakusa, aby zidentyfikowali swojego przywódcę i w ten sposób zostali ułaskawieni. Zamiast tego setki jego towarzyszy wstają, solidarnie wznoszą pięści i krzyczą: "Jestem Spartakus!". Rebelia trwa. Julian i Dawid to Spartakus. Palestyńczycy to Spartakus. Ludzie, którzy wypełniają ulice flagami, zasadami i solidarnością, to Spartakus. Wszyscy jesteśmy Spartakusami, jeżeli tylko chcemy".
Hołd dla Johna Pilgera
O wiele więcej hołdów zostało udostępnionych na platformach mediów społecznościowych, dla niezwykle dobrze pomyślanego człowieka. Będzie nam go bardzo brakowało.
Poniżej znajduje się jeden z filmów dokumentalnych Johna Pilgera nakręconych w 2002 roku.