Premier Donald Tusk poinformował, iż w środę odbył rozmowę z minister równości, Katarzyną Kotulą, która jest gotowa do przedstawienia projektu ustawy o związkach partnerskich.
Donald Tusk zapewnił, iż prace nad projektem zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższych tygodni. Projekt dotyczący związków partnerskich będzie procedowany tej zimy, niezależnie od tego, czy zostanie zgłoszony przez grupę posłów, czy przez rząd.
ETPC oskarża Polskę
Na początku grudnia Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) uznał Polskę za winną złamania prawa do poszanowania życia prywatnego z powodu braku prawnych ram umożliwiających uznanie i ochronę związków jednopłciowych. ETPC otrzymał skargi od pięciu polskich par z Łodzi, Krakowa i Warszawy, które zostały odmówione małżeństwa przez lokalne władze, argumentując, iż polskie prawo pozwala tylko na związek mężczyzny i kobiety. Ich sprawy w sądzie krajowym zostały odrzucone. Pary stwierdziły, iż czują się pokrzywdzone z powodu braku oficjalnego uznania ich związku, na przykład w zakresie podatków, praw socjalnych czy praw rodzinnych. ETPC przyznał im rację.
Czym jest związek partnerski?
W wielu krajach Unii Europejskiej pary mają możliwość legalizacji swojego związku bez konieczności zawierania małżeństwa, czyli poprzez związek partnerski. W takim przypadku dwie osoby, które żyją razem i prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, mogą zarejestrować swój związek we właściwym urzędzie lub kraju zamieszkania.
Związek partnerski to związek między dwiema osobami, niezależnie od płci, które mieszkają razem i prowadzą wspólne życie domowe, ale nie są małżeństwem.
W przypadku zarejestrowanych związków partnerskich, zakres praw i obowiązków stron związku może się znacznie różnić: w niektórych krajach związki partnerskie mają wszystkie lub prawie wszystkie prawa i obowiązki małżeństw cywilnych, podczas gdy w innych tylko część z nich.