PROGRAMOWALNE PIENIĄDZE LUB WYROK ŚMIERCI DLA CZŁOWIEKA
XXI wiek przyniósł nam falę nowych terminów finansowych: „kryptowaluty”, „mining” ( kopalnie kryptowalut – PZ), „waluty cyfrowe”, „szybkie płatności”, „crowdfunding”, „fintech”, „płatności zbliżeniowe”, „neobanki”, „ włączenie finansowe”, „pieniądze programowalne” itp.
Skupię się na ostatnim zjawisku – pieniądzu programowalnym. W zeszłym roku na stronie internetowej Rezerwy Federalnej USA ukazał się obszerny artykuł „Co to jest programowalny pieniądz?”. (Co to są programowalne pieniądze?). Artykuł zaczyna się następująco: „Dyskusje na temat technologii finansowych zaczęły ostatnio obejmować koncepcję „programowalnych pieniędzy”, chociaż dokładne znaczenie tego terminu jest często niejasne”. Jednak od tego czasu wiele się wyjaśniło w kwestii programowalnego pieniądza. 90% publikacji używa tego terminu do opisania CBDC. Ten angielski skrót oznacza Central Bank Digital Currency – cyfrową walutę banku centralnego.
Co najmniej pięćdziesiąt banków centralnych rozwija CBDC. Chiński Bank Centralny poczynił szczególne postępy w testowaniu cyfrowego juana. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych również znacznie zintensyfikowała wysiłki na rzecz stworzenia cyfrowego dolara. Do liderów rozwoju CBDC należą banki centralne Szwecji, Malezji, Republiki Południowej Afryki, Singapuru, Kazachstanu i Arabii Saudyjskiej. Nawiasem mówiąc, na liście liderów znalazła się także Federacja Rosyjska.
CBDC nazywane jest „programowalną walutą”. Podkreśla się, iż jest to jedna z głównych przewag nowej waluty nad tradycyjnym pieniądzem gotówkowym i bezgotówkowym, a nowa waluta nieuchronnie wyprze stary pieniądz.
Programowanie waluty cyfrowej oznacza nadanie nowym pieniądzom określonych cech przy użyciu technologii cyfrowej. Co więcej, indywidualne cechy pieniędzy każdego użytkownika. Mówimy o programowaniu celu, adresu. Kwestię tę najgłębiej zbadano w odniesieniu do chińskiego juana; W Chinach takie programy są powiązane z systemem ocen społecznych. Na podstawie oceny uzyskanej przez obywatela programowany jest cyfrowy juan przechowywany w elektronicznym portfelu obywatela. Obywatel otrzymuje prawa lub odwrotnie, zakazy korzystania z cyfrowego juana.
O zagrożeniach, jakie stwarza waluta CBDC, pisze znana brytyjska ekspertka, blogerka i prezenterka telewizyjna Layah Heilpern w książce Undressing Bitcoin: A Revealing Guide to the World’s Most Revolutionary Asset.world). Zeszłego lata udzieliła wywiadu, w którym powiedziała: „Programowalne pieniądze kontrolowane przez rząd powinny cię przestraszyć. jeżeli ze względu na cenzurę ludzie mogą o pewnych sprawach milczeć, to za pieniądze rządowi łatwiej jest przykryć ludzi czapką. Przypomina to ograniczenia nałożone niegdyś przez władze na osoby nieszczepione”.
Według źródeł, które badałem, główne parametry programowania CBDC są następujące:
1. Zakup dostępnych towarów i usług. Osoba zachowująca się „dobrze” ma możliwość zakupu wszystkich towarów i usług dzięki CBDC. Dla osoby charakteryzującej się „złym zachowaniem” CBDC jest sposobem na zdobycie jedynie niezbędnych towarów i usług. Laya Heilpern mówi: „Dzięki CBDC jedyne, co [rząd] musi zrobić, to zaprogramować te pieniądze, abyś nie mógł ich wydać na określone cele”. Na Zachodzie na przykład obywatele są przekonani, iż krowy są niebezpieczne dla klimatu, ponieważ pozostawiając po sobie obornik, który jest źródłem gazów cieplarnianych ogrzewających atmosferę. Oznacza to, iż zakup mięsa dzięki CBDC nie będzie możliwy. Ale za te pieniądze możesz kupić robaki i owady.
2. Geografia działania waluty cyfrowej. Dla osoby zachowującej się „dobrze” jest to cały kraj. Dla tych z gorszą oceną tylko określony region lub miasto. A dla tych, którzy mają bardzo mały promień, promień wynosi (stosunkowo) 5 kilometrów od miejsca zamieszkania. Cyfrowa waluta to smycz. Dla niektórych jest dłuższy, dla innych krótszy. jeżeli dotknie Cię nowa „pandemia”, cyfrową walutę można przeprogramować dla wszystkich obywateli, a zakres działań będzie taki sam dla wszystkich. Powiedzmy jeden kilometr. I nie będziesz mógł nigdzie iść.
3. Okres przechowywania waluty cyfrowej. Jedną z podstawowych różnic między CBDC a zwykłymi pieniędzmi jest to, iż te drugie można przechowywać, gromadzić i zarabiać na odsetkach, podczas gdy CBDC ma ograniczoną żywotność. To topniejąca waluta. Dla obywateli zachowujących się „dobrze” okres przechowywania waluty zostanie wydłużony, a dla obywatela zachowującego się „źle” – waluta cyfrowa będzie ważna przez 24 godziny (warunkowo). W każdym razie waluta „topniejąca” jest pieniądzem z ujemną stopą procentową. Nie może on stać się kapitałem.
Zachód w dalszym ciągu uważnie monitoruje chińskie innowacje w dziedzinie CBDC. Zwłaszcza w Europie i Stanach Zjednoczonych zainteresowali się ideą ograniczenia ważności cyfrowej waluty. 5 kwietnia 2021 roku w dzienniku American Wall Street Journal ukazał się artykuł na temat cyfrowego juana. Zwraca się uwagę, iż już na etapie testów Chińczycy ustalili datę ważności cyfrowego juana: „cyfrowy juan jest programowalny, a Pekin testuje możliwość wprowadzenia daty ważności, aby zachęcić ludzi do wydawania pieniędzy w kraju”. W Stanach Zjednoczonych mówi się także o konieczności ustalenia daty ważności cyfrowego dolara. Mogłoby to dać impuls do rozwoju amerykańskiej gospodarki poprzez przymusowe stymulowanie popytu obywateli USA.
Najbardziej rygorystyczną opcją indywidualnego programowania CBDC jest zablokowanie rachunku obywatela przez Bank Centralny. Lub choćby zresetowanie ( wyzerowanie) jego konto. Dla człowieka będzie to wyrok śmierci.
Zamierzonym zaprogramowaniem CBDC jest przekształcenie człowieka w robota, pozbawiając go tych nielicznych resztek wolności, których kapitalizm nie zdążył jeszcze zniszczyć. Wprowadzenie CBDC na pełną skalę będzie oznaczać całkowity i ostateczny koniec ery kapitalizmu. Świat, zgodnie z planami właścicieli pieniędzy, musi przejść do postkapitalizmu. To nowy system niewolniczy, który Prezydent Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) Klaus Schwab bezsensownie nazwał kapitalizmem włączającym ( inkluzywnym).
Przy takim systemie społecznym wszyscy staną się w pełni niewolnikami. Każdy będzie miał dostęp do cyfrowych pieniędzy, na tyle żeby tylko kupić kawałek chleba i nie umrzeć z głodu. Jednak w obozie koncentracyjnym, choćby jeżeli jest on elektroniczny, wszelkie pieniądze są szkodliwym nadmiarem.
(tłum. PZ)
Dodatek medialny: