W uzasadnieniu decyzji Donalda Trumpa wskazano "niewłaściwe postępowanie organizacji w związku z pandemią COVID-19, która wybuchła w Wuhan i innymi globalnymi kryzysami zdrowotnymi, brak podjęcia pilnie potrzebnych reform i niezdolność do wykazania niezależności od niewłaściwych wpływów politycznych państw członkowskich WHO".
– WHO nas oszukała, wszyscy oszukują Stany Zjednoczone. To się już nie wydarzy – stwierdził Trump podczas podpisywania rozporządzenia w tej sprawie.
Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!
Jak podaje agencja Reutera, Stany Zjednoczone opuszczą Światową Organizację Zdrowia za 12 miesięcy i zaprzestaną wszelkich wpłat finansowych na jej działalność. USA są największym sponsorem finansowym organizacji, stanowiąc około 18 proc. jej całkowitego finansowania. Ostatni dwuletni budżet WHO na lata 2024-2025 wyniósł 6,8 miliarda dolarów.
Przedstawiciele amerykańskiej administracji współpracujący z WHO zostaną odwołani, a rząd będzie szukał partnerów, którzy przejmą niezbędne działania WHO.
Chociaż Trump już długo odgrażał się, jak zamierza postąpić ws. członkostwa w WHO, jego decyzja wywołała niepokój wśród ekspertów. Dr Ashish Jha, który był koordynatorem Białego Domu ds. reagowania na COVID-19 za czasów prezydentury Joe Bidena, zauważył, iż teraz kluczową rolę w organizacji mogą przejąć Chiny.
"To katastrofalna decyzja prezydenta. Wycofanie się jest bolesną raną dla światowego zdrowia, ale jeszcze głębszą raną dla USA" – napisał na X prof. Lawrence Gostin z Uniwersytetu Georgetown, który specjalizuje się w prawie dotyczącym zdrowia publicznego.
Niektórzy wskazują jeszcze, iż wycofanie się USA z WHO zagrozi programom całej organizacji, w szczególności tym zajmującym się gruźlicą, najczęstszą przyczyną śmierci z powodu chorób zakaźnych na świecie, a także HIV/AIDS i innymi zagrożeniami zdrowia.